Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Erkeklerin karın çizgisi daha geniş ve koyu renkli olur.
Erkeklerin karın çizgisi daha geniş ve koyu renkli olur.
Özgür Kocaman

Gözlem Bilgileri

İstanbul/Riva'da gözlemlediğimiz yaygın bir ötücü kuş türü.

Tanım ve Genel Bilgiler

Yeşilimsi renk tonları karakteristik. Boyun altında geniş bir çizgi şeklinde siyah leke uzar. Bu siyah çizgi erkeklerde geniş, dişilerde ise dardır. Baştankara isimli Parus cinsi kuşlar arasında en iri ve en gür seslidir.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Yaygınlığından ötürü evrimsel biyoloji ve ornitoloji alanında sıkça kullanılan bir türdür. Hatta 1969 ile 2002 yılları arasında 1349 çalışma yayımlandığı rapor edilmiştir. Bu yıllar arasında evrim süreci de gözlemlenmiştir doğal olarak.

İngiltere/Derby'de gözlemlediğimiz bir erkek birey.
İngiltere/Derby'de gözlemlediğimiz bir erkek birey.
Meltem Çetin Sever

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Şehir ortamına oldukça iyi uyum sağladığı tespit edilmiştir. Hatta öyle ki, sesleri bile bu süre zarfında değişime uğramıştır. Her türlü ağaçlık alanda görülebilirler. Sadece Avrupa da 92 ila 110 milyon birey yaşadığı tahmin edilmektedir.

Diyet ve Metabolizma

Böcekler ve bitki tohumları ile beslenirler.

İnsanlarla Etkileşim ve Kültürel Referanslar

Çeşitli kültürlerde danaburnu (Gryllotalpa gryllotalpa) böceği yakalanarak, büyük baştankara (Parus major) tutulur. Ardından atmacaların (Accipiter nisus) favori yemeği arasında olduğu için, atmaca yakalamak adına kullanılır.

Kaynaklar ve İleri Okuma
  • Wikipedia. Great Tit. (2020, Mart 05). Alındığı Tarih: 05 Mart 2020. Alındığı Yer: Wikipedia
  • İlker Akın. Büyük Baştankara. (2020, Mart 05). Alındığı Tarih: 05 Mart 2020. Alındığı Yer: TRAKUS

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder