Gece Modu

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Erkeklerin karın çizgisi daha geniş ve koyu renkli olur.
Erkeklerin karın çizgisi daha geniş ve koyu renkli olur.
Özgür Kocaman

Gözlem Bilgileri

İstanbul/Riva'da gözlemlediğimiz yaygın bir ötücü kuş türü.

Tanım ve Genel Bilgiler

Yeşilimsi renk tonları karakteristik. Boyun altında geniş bir çizgi şeklinde siyah leke uzar. Bu siyah çizgi erkeklerde geniş, dişilerde ise dardır. Baştankara isimli Parus cinsi kuşlar arasında en iri ve en gür seslidir.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Yaygınlığından ötürü evrimsel biyoloji ve ornitoloji alanında sıkça kullanılan bir türdür. Hatta 1969 ile 2002 yılları arasında 1349 çalışma yayımlandığı rapor edilmiştir. Bu yıllar arasında evrim süreci de gözlemlenmiştir doğal olarak.

İngiltere/Derby'de gözlemlediğimiz bir erkek birey.
İngiltere/Derby'de gözlemlediğimiz bir erkek birey.
Meltem Çetin Sever

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Şehir ortamına oldukça iyi uyum sağladığı tespit edilmiştir. Hatta öyle ki, sesleri bile bu süre zarfında değişime uğramıştır. Her türlü ağaçlık alanda görülebilirler. Sadece Avrupa da 92 ila 110 milyon birey yaşadığı tahmin edilmektedir.

Diyet ve Metabolizma

Böcekler ve bitki tohumları ile beslenirler.

İnsanlarla Etkileşim ve Kültürel Referanslar

Çeşitli kültürlerde danaburnu (Gryllotalpa gryllotalpa) böceği yakalanarak, büyük baştankara (Parus major) tutulur. Ardından atmacaların (Accipiter nisus) favori yemeği arasında olduğu için, atmaca yakalamak adına kullanılır.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/02/2020 04:08:01 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/5396

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Amaç, hiç kimsenin görmediği bir şeyi görmek değildir. Herkesin gördüğü bir şey hakkında, kimsenin henüz düşünmediği bir şeyi düşünebilmektir.”
Erwin Schrödinger
Geri Bildirim Gönder