Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Antik Karides Fosilinin Keşfi Yeni Türleri Ortaya Çıkarıyor!

Antik Karides Fosilinin Keşfi Yeni Türleri Ortaya Çıkarıyor! Phsy
2 dakika
319
Tüm Reklamları Kapat

330 milyon yıl önce Karbonifer döneminde yok olan küçük ama sağlam yapılı karides, keşfedilen yeni bir türü gözler önüne seriyor.

Earth and Environmental Science Transactions dergisinde yayınlanan bilimsel makalede Glasgow kabuklusu olarak tanımlanan fosil karidese Tealliocaris weegie bilimsel adı verildi.[1]

Küçük karides 333 milyon yıl önce Glasgow civarındaki Karbonifer denizlerinde yüzüyordu. Fosil, 1980'lerin başında Bearsden Köpekbalığının çıkarıldığı dünyaca ünlü fosil lokalitesinde bulundu. Hem Bearsden Köpekbalığı hem de karidesin bir örneği şu anda Glasgow Üniversitesi Hunterian Müzesi'nde sergileniyor.

Tüm Reklamları Kapat

Glaswegian karidesinin başlangıçta başka bir türün varyantı olduğu düşünülüyordu, ancak şimdi farklı bir cinse ait olduğu biliniyor, bu da ona yeni bir isim verilmesi gerektiği anlamına geliyordu. Yazarlar, yeni türe Büyük Glasgow halkının onuruna ve yerel lehçeden bir isim vermenin uygun olacağını düşündüler. Glasgow Üniversitesi Hunterian Müzesi Paleontoloji Küratörü Dr. Neil Clark şöyle anlatıyor:

Herhangi bir fosilin, özellikle de bir karidesin fosilleşmiş kalıntılarının yeni bir tür olarak kabul edilmesi oldukça nadirdir. Bir Glasgowlu olarak fosil karidese Tealliocaris weegie adını verebildiğimiz için özellikle gurur duyuyorum. Adını Glasgow halkından alan bu karides, 330 milyon yıllık yaşıyla en eski "Weegie"lerden biri olmalı.

Glasgow Üniversitesi Emeritus Profesörü ve Transactions dergisinin Editörü Profesör Rob Ellam ise şunları söylüyor:

Bu yeni fosil kabuklu türü, temelde bugün scampi olarak yediğimiz şeyin küçük bir fosil versiyonudur. Bu makale, yanı başımızda keşfedilebilecek fosillerle harika bir bilim yapılabileceğini gösteriyor. Dahası, yeni türlerden birine T. weegie adının verilmesi, profesyonel paleontoloji ve bilimsel yayıncılığın ciddi dünyasında, Glaswegian şakalarına hâlâ yer olduğunu gösteriyor.

İskoçya Ulusal Müzeleri Paleobiyoloji Baş Küratörü Dr. Andrew Ross ise bulguyu şöyle yorumluyor:

Bu yeni kabuklu türü, yakın zamanda İskoçya sınırlarından toplanan ve şu anda İskoçya Ulusal Müzeleri koleksiyonlarında bulunan diğer türlerle birlikte, 350-330 milyon yıl önce, sırt kemikli hayvanların karada kolonileşmeye başladığı Karbonifer Çağı'nın başlangıcındaki yaşam hakkındaki bilgilerimize katkıda bulunuyor.

Bearsden'deki şistlerden ve Greater Glasgow çevresindeki aynı yaştaki lokalitelerden elde edilen faunanın korunması istisnai bir durumdur. Bazı durumlarda, fosfat içinde korunan karideslerin kısmen çürümüş gövdelerinde kaslar ve kan damarları görülebilir hâle gelir.

Tüm Reklamları Kapat

Anoksik koşullardaki bakteriyel çürüme, yumuşak dokuların kalsiyum fosfatla değişmesini sağlar. Bu çok nadir koruma şekli, Konservat Lagerstätte olarak bilinen yataklarda görülebilir.

Bu karidesler, balıklar, köpekbalıkları ve diğer hayvanlar, İskoçya'nın yaklaşık 330 milyon yıl önce ekvatora kıyısı olduğu dönemde ekvatoral bir lagünde yaşamışlardı. Fosiller çok iyi bir şekilde korunmuş olması, lagünün derinliklerinin anoksik (düşük oksijenli) olduğunu, böylece leş yiyicilerin kalıntıları yok etmesini önlediğini ve fosillerin kazılmadan önce milyonlarca yıl boyunca bozulmadan kalmasını sağladığını göstermektedir.

Fosillerin çoğu 1980'lerin başında Glasgow Üniversitesi Hunterian Müzesi’nde çalışan ünlü İskoç fosil koleksiyoncusu Stan Wood tarafından Bearsden'den çıkarıldı. Bearsden kazısından çıkarılan en iyi keşiflerden bazıları halen Hunterian Müzesi'nde sergilenmektedir; bunlar arasında yeni adlandırılan Tealliocaris weegie ve daha ünlü Bearsden Köpekbalığı örnekleri de bulunuyor.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
9
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/06/2024 22:52:03 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/17559

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Metabolizma
Evrim Ağacı Duyurusu
Çiftleşme
Evrim Tarihi
Uzun
Toprak
Olumsuz
Dinozor
Kartal
Tahmin
Video
Botanik
Diş Sorunları
Sayı
Savaş
Primat
Nöroloji
Allah
Nüfus
Bilim Tarihi
Zeka
Makroevrim
Demir
Avcı
Tohum
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
U. Derin. Antik Karides Fosilinin Keşfi Yeni Türleri Ortaya Çıkarıyor!. (11 Mayıs 2024). Alındığı Tarih: 19 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/17559
Derin, U. (2024, May 11). Antik Karides Fosilinin Keşfi Yeni Türleri Ortaya Çıkarıyor!. Evrim Ağacı. Retrieved June 19, 2024. from https://evrimagaci.org/s/17559
U. Derin. “Antik Karides Fosilinin Keşfi Yeni Türleri Ortaya Çıkarıyor!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, 11 May. 2024, https://evrimagaci.org/s/17559.
Derin, Ufuk. “Antik Karides Fosilinin Keşfi Yeni Türleri Ortaya Çıkarıyor!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, May 11, 2024. https://evrimagaci.org/s/17559.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close