Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Son birkaç on yıldır Afrika konusunda birçok farklı kurum ve kuruluşun çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Dünya'nın adeta "öksüz bırakılmış" ve "sömürülmüş" kıtası olan Afrika, tüm Dünya genelini etkileyebilecek kadar yüksek bir nüfusa sahip. Toplamda yaklaşık 31 milyon kilometre kare alan kaplayarak Dünya'nın tüm karalarının %20.3'üne denk gelen bu kıtada an itibariyle Afrika'da yaşayan insanların sayısı 1.11 milyar civarında! Ancak ne yazık ki sayısız hastalık, felaket, bela da bu kıtanın başına üşüşmüş halde. İşte bu nedenle, özellikle Bill ve Melinda Gates gibi yardımsever zenginlerin katkılarıyla birlikte, uluslararası yardım vakıflarının çalışmaları çok büyük önem arz ediyor. Biz insanlar, birlikte varız. Bu nedenle kaynaklarımızı düzgün bir şekilde dağıtarak bir tür bazında ilerleyişimizi sürdürmeliyiz.

Yapılan çalışmalar çok farklı açılardan olumlu sonuçlar da veriyor. Özellikle yukarıda verdiğimiz örnek gibi grafikler, bu iyileşme sürecini harika bir şekilde gösteriyor. Afrika'nın standartlarını yükseltmenin küresel standartları da nasıl yükselttiği bu görselden harika bir şekilde görülebilir.

Hamilelik, çok zor bir iştir. Sadece laf olsun diye söylenen bir şey değil bu, gerçekten. Evrimsel süreçte hamileliği kolaylaştıracak birçok adaptasyon evrimleştiyse de, halen iki ayaklı bir hayvan türü olarak hamileliğimizin birçok sıkıntısı da vardır. Anneler, vahşi yaşamda çok seferler hamileliğin yan etkileri ve sorunları (komplikasyonları) nedeniyle doğum sırasında veya sonrasında ölürler. Hatta öyle ki, modern tıbba rağmen halen kimi zaman anneleri kurtarmak mümkün olamamaktadır. Ancak bunu en aza indirmek mümkündür.

Grafikte gösterildiğine göre 1995 yılından bu yana hamilelik sırasında meydana gelen sorunlar nedeniyle ölen kadınların sayısı Afrika'da her 100.000 doğumda 781 ölümden 489 ölüme inmiştir. Aynı sayı, en büyük sorunların yaşandığı ikinci bölge olan Güney Asya'da 491'den 212'ye düşmüştür. Diğer coğrafi bölgelerde de benzer şekilde azalmalar görülmektedir. Tüm bu azalmaların ortalama etkisi, küresel ölçekte bakıldığında son 15 yılda %42'lik bir azalmaya denk gelmektedir! 

Bunu biraz daha iyi anlamanız için şöyle izah edelim: 1997 yılında yapılan bir araştırmaya göre, o sene Dünya çapında her gün istatistiki olarak ortalama 365.000 bebek doğmuştur. Eğer ki anneler için ölüm oranı her 100.000 doğumda 250 ise, her annenin tek 1 bebek doğurduğu varsayılacak olursa o sene en fazla 912 anne doğum sırasında ölmüştür! Ancak bu sayı, günümüzde aynı miktarda bebek doğduğu varsayılırsa, 511'e düşmüştür.

Bunu, modern tıbba ve yapılan bağışlar sayesinde Afrika'daki en azından bazı ülkelerin koşullarının iyileştirilmesine borçluyuz. Sadece Afrika ve Güney Asya'da yapılacak iyileştirme çalışmalarının küresel etkisinin nasıl olduğunu anlamak mümkündür. Çünkü Afrika ve Asya'nın sorunları, sadece onların sorunları değildir. Bunu en iyi (!) şekilde, Ebola gibi salgınlar sırasında görebiliyoruz. Bu nedenle güçlerimizi birleştirmeli ve sadece belli bölgeler için değil, tüm insanlık ve canlılık için çalışmalıyız.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

 1. Enchanted Learning
 2. WHO
 3. No Ceilings
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 08/04/2020 09:23:15 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3362

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İlk 1-2 gün kendi ülkelerimizi görmeye çalışıyorduk. Üçüncü ve dördüncü gün ülkelerimizin yer aldığı kıtaları birbirimize gösteriyorduk. Beşinci güne geldiğimizde sadece tek bir Dünya olduğunu fark etmiştik.”
Prens Sultan bin Salman El Suud
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder