Annelerimizin Doğum Sırasında Ölüm Oranları 15 Yılda %42 Azaldı!

Annelerimizin Doğum Sırasında Ölüm Oranları 15 Yılda %42 Azaldı!
2 dakika
1,290 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Son birkaç on yıldır Afrika konusunda birçok farklı kurum ve kuruluşun çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Dünya'nın adeta "öksüz bırakılmış" ve "sömürülmüş" kıtası olan Afrika, tüm Dünya genelini etkileyebilecek kadar yüksek bir nüfusa sahip. Toplamda yaklaşık 31 milyon kilometre kare alan kaplayarak Dünya'nın tüm karalarının %20.3'üne denk gelen bu kıtada an itibariyle Afrika'da yaşayan insanların sayısı 1.11 milyar civarında!

Ancak ne yazık ki sayısız hastalık, felaket, bela da bu kıtanın başına üşüşmüş halde. İşte bu nedenle uluslararası yardım vakıflarının çalışmaları çok büyük önem arz ediyor. Biz insanlar, birlikte varız. Bu nedenle kaynaklarımızı düzgün bir şekilde dağıtarak bir tür bazında ilerleyişimizi sürdürmeliyiz.

Yapılan çalışmalar çok farklı açılardan olumlu sonuçlar da veriyor. Özellikle aşağıda verdiğimiz örnek gibi grafikler, bu iyileşme sürecini harika bir şekilde gösteriyor. Afrika'nın standartlarını yükseltmenin küresel standartları da nasıl yükselttiği bu görselden harika bir şekilde görülebilir.

No Ceilings

Hamilelik, çok zor bir iştir. Sadece laf olsun diye söylenen bir şey değil bu, gerçekten. Evrimsel süreçte hamileliği kolaylaştıracak birçok adaptasyon evrimleştiyse de, halen iki ayaklı bir hayvan türü olarak hamileliğimizin birçok sıkıntısı da vardır. Anneler, vahşi yaşamda çok seferler hamileliğin yan etkileri ve sorunları (komplikasyonları) nedeniyle doğum sırasında veya sonrasında ölürler. Hatta öyle ki, modern tıbba rağmen halen kimi zaman anneleri kurtarmak mümkün olamamaktadır. Ancak bunu en aza indirmek mümkündür.

Reklamı Kapat

Grafikte gösterildiği üzere, 1995 yılından bu yana doğum sırasında meydana gelen sorunlar nedeniyle ölen kadınların sayısı Afrika'da her 100.000 doğumda 781 ölümden 489 ölüme inmiştir. Aynı sayı, en büyük sorunların yaşandığı ikinci bölge olan Güney Asya'da 491'den 212'ye düşmüştür. Diğer coğrafi bölgelerde de benzer şekilde azalmalar görülmektedir. Tüm bu azalmaların ortalama etkisi, küresel ölçekte bakıldığında son 15 yılda %42'lik bir azalmaya denk gelmektedir! 

Bunu biraz daha iyi anlamanız için şöyle izah edelim: 1997 yılında yapılan bir araştırmaya göre, o sene Dünya çapında her gün istatistiki olarak ortalama 365.000 bebek doğmuştur. Eğer ki anneler için ölüm oranı her 100.000 doğumda 250 ise, her annenin tek 1 bebek doğurduğu varsayılacak olursa o sene en fazla 912 anne doğum sırasında ölmüştür! Ancak bu sayı, günümüzde aynı miktarda bebek doğduğu varsayılırsa, 511'e düşmüştür.

Bunu, modern tıbbın gelişmesi ve Afrika'ya yönelik çabalar sonucunda, en azından bazı ülkelerin koşullarının iyileştirilmesine borçluyuz. Sadece Afrika ve Güney Asya'da yapılacak iyileştirme çalışmalarının küresel etkisinin nasıl olduğunu anlamak mümkündür. Çünkü Afrika ve Asya'nın sorunları, sadece onların sorunları değildir. Bunu en iyi (!) şekilde, Ebola gibi salgınlar sırasında görebiliyoruz. Bu nedenle güçlerimizi birleştirmeli ve sadece belli bölgeler için değil, tüm insanlık ve canlılık için çalışmalıyız.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Umut Verici! 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 16/04/2021 15:10:27 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3362

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Fare
Balina
Test
Zehir
Makina
Böcek Bilimi
Maymun
Primatlar
Kamuflaj
Dişler
Saç
Etoloji
Hasta
Beslenme Davranışları
Üreme
Uyku
Boyut
Jinekoloji
Yas
Bilgisayar
Güve
Bilim Felsefesi
Mers
Süpernova
İklim Değişikliği
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku