Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Ankara (Angora) Tavşanı Nedir?

Ankara (Angora) Tavşanı Nedir?
1 dakika
9,747
Tüm Reklamları Kapat

Ülkemizin meşhur türlerinden biri olan Ankara Tavşanı, adından da anlaşılabileceği gibi ilk olarak Ankara'da, Roma zamanında üretilmiş bir evcil tavşan alt türüdür. Asıl adı Angora Tavşanı, bilimsel ismi ise Oryctolagus cuniculus olarak bilinir.

İlk olarak Türkiye'de 16. yüzyılda Yapay Seçilim yoluyla, yoğun miktarda kıla sahip olan Hintli tavşanlardan evrimleştirildiği düşünülen alt tür, 1723 yılında ilk olarak Fransa'ya getirilmiştir. Bu noktadan sonra Fransa'da yaygın bir ev hayvanı olarak kullanılan bu ilginç canlı, Amerika'da ise 1900'lerde ev hayvanı olarak kullanılmaya başlanmıştır. 2. Dünya Savaşı sırasında inanılmaz bir ün kazanan Ankara Tavşanı'ndan ABD'ye her yıl 55 ton ithal edilmiştir.

Bilinen en eski evcil tavşanlardan biri olan bu hayvan, yumuşak tüyleri için üretilmektedir ve kılları de "Ankara yünü" olarak anılmaktadır. Türün kılları kırpma, tarama veya yolma yöntemleriyle toplanır ve bu kıllar, Dünya çapında bir üne kavuşmuştur.

Tüm Reklamları Kapat

Ne var ki Ankara Tavşanı'nın Türkiye'de evrimleştirildiği konusu birazcık tartışmalıdır. Evcil Tavşanlar ve Tarihleri: Dünyadaki Tavşan Çeşitleri başlıklı kitabın yazarı olan Bob D. Whitman, bu tavşanların 6. yüzyılda Doğu Avrupa'nın Karpatlar Sıradağları'nın doğusunda yaşayan Trelişli yerliler (İng: "Trelicians) tarafından evrimleştirildiğini ileri sürmektedir. Ancak bu iddia bilimsel olarak temellendirilmiş değildir. Hatta kitapta da Ankara Tavşanı'nın asıl kökeninin kesin olmadığı ve muhtemelen hiçbir zaman bilemeyeceğimiz söylenmektedir.

Ankara Tavşanı, pek çok yerde farklı çaprazlamalarla farklı yönlerde evrimleştirilmiştir. Diğer alt türlerle çaprazlanması sonrası Alman Ankara Tavşanı, Çin Ankara Tavşanı, Fin Ankara Tavşanı, Japon Ankara Tavşanı gibi en az 11 ayrı çeşit üretilmiştir. Ancak bunlardan sadece 4 tanesi Amerikan Tavşan Yetiştiricileri Derneği (ARBA) tarafından kabul görmektedir: İngiliz Ankara Tavşanı, Fransız Ankara Tavşanı, Saten Ankara Tavşanı ve Dev Ankara Tavşanı.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
13
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Muhteşem! 2
 • Tebrikler! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • İnanılmaz 1
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/06/2024 13:42:16 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/835

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Çevre
Evrim Tarihi
Diş Hekimi
2019-Ncov
İklim
Karar
Modern
Diş Hekimliği
Nükleer
Cinsel Seçilim
Tohum
Kök Hücre
Damar
Sinirbilim
Hava
Kuantum
Gıda
Roma
Radyoaktif
Tutarlılık
Kadın Doğum
Koaservat
Antropoloji
Safsata
Mars
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Ankara (Angora) Tavşanı Nedir?. (12 Eylül 2011). Alındığı Tarih: 22 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/835
Bakırcı, Ç. M. (2011, September 12). Ankara (Angora) Tavşanı Nedir?. Evrim Ağacı. Retrieved June 22, 2024. from https://evrimagaci.org/s/835
Ç. M. Bakırcı. “Ankara (Angora) Tavşanı Nedir?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 12 Sep. 2011, https://evrimagaci.org/s/835.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Ankara (Angora) Tavşanı Nedir?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, September 12, 2011. https://evrimagaci.org/s/835.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close