Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Ülkemizin meşhur türlerinden biri olan Ankara Tavşanı, adından da anlaşılabileceği gibi ilk olarak Ankara'da, Roma zamanında üretilmiş bir evcil tavşan alt türüdür. Asıl adı Angora Tavşanı, bilimsel ismi ise Oryctolagus cuniculus olarak bilinir.

İlk olarak Türkiye'de 16. yüzyılda Yapay Seçilim yoluyla, yoğun miktarda kıla sahip olan Hintli tavşanlardan evrimleştirildiği düşünülen alt tür, 1723 yılında ilk olarak Fransa'ya getirilmiştir. Bu noktadan sonra Fransa'da yaygın bir ev hayvanı olarak kullanılan bu ilginç canlı, Amerika'da ise 1900'lerde ev hayvanı olarak kullanılmaya başlanmıştır. 2. Dünya Savaşı sırasında inanılmaz bir ün kazanan Ankara Tavşanı'ndan ABD'ye her yıl 55 ton ithal edilmiştir.

Bilinen en eski evcil tavşanlardan biri olan bu hayvan, yumuşak tüyleri için üretilmektedir ve kılları de "Ankara yünü" olarak anılmaktadır. Türün kılları kırpma, tarama veya yolma yöntemleriyle toplanır ve bu kıllar, Dünya çapında bir üne kavuşmuştur.

Ne var ki Ankara Tavşanı'nın Türkiye'de evrimleştirildiği konusu birazcık tartışmalıdır. Evcil Tavşanlar ve Tarihleri: Dünyadaki Tavşan Çeşitleri başlıklı kitabın yazarı olan Bob D. Whitman, bu tavşanların 6. yüzyılda Doğu Avrupa'nın Karpatlar Sıradağları'nın doğusunda yaşayan Trelişli yerliler (İng: "Trelicians) tarafından evrimleştirildiğini ileri sürmektedir. Ancak bu iddia bilimsel olarak temellendirilmiş değildir. Hatta kitapta da Ankara Tavşanı'nın asıl kökeninin kesin olmadığı ve muhtemelen hiçbir zaman bilemeyeceğimiz söylenmektedir.

Ankara Tavşanı, pek çok yerde farklı çaprazlamalarla farklı yönlerde evrimleştirilmiştir. Diğer alt türlerle çaprazlanması sonrası Alman Ankara Tavşanı, Çin Ankara Tavşanı, Fin Ankara Tavşanı, Japon Ankara Tavşanı gibi en az 11 ayrı çeşit üretilmiştir. Ancak bunlardan sadece 4 tanesi Amerikan Tavşan Yetiştiricileri Derneği (ARBA) tarafından kabul görmektedir: İngiliz Ankara Tavşanı, Fransız Ankara Tavşanı, Saten Ankara Tavşanı ve Dev Ankara Tavşanı.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 01/04/2020 22:06:10 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/835

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Buldum! Evreka! εὕρηκα!”
Archimedes
Geri Bildirim Gönder