Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Amatör Bir Astronom, Bir Süpernova Patlamasını Canlı Olarak Görüntüledi!

Amatör Bir Astronom, Bir Süpernova Patlamasını Canlı Olarak Görüntüledi! IFL Science
2 dakika
140
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 6 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Amatör bir gökbilimci, gökyüzü fotoğrafları çektiği sırada bir süpernova patlaması gerçekleşti. Araştırmacılar bu muazzam patlamayla hemen ilgilenerek fotoğraflarını çekmeyi başardılar.

20 Eylül 2016'da Victor Buso, yeni fotoğraf makinesini test etmek amacıyla bizden yaklaşık 80 milyon ışık yılı uzaklıkta yer alan NGC 613 galaksisisin fotoğrafını çekiyordu. Detaylı bir fotoğraf elde etmek için 20 saniyelik karelerin birleştirilmesinden oluşturulan, toplamda 90 dakikalık bir fotoğraf dizisini çekmeye karar vermişti. İşte tam bu kareleri çektiği sırada, birden olanlar oldu ve bir süpernova patlaması gerçekleşti!

Buso görüntüleri derhal inceleyip Melina Bersten ve Arjantin Astrofizik Enstitüsündeki meslektaşları ile temasa geçti. Onlar da görüntüleri hemen tüm dünyadaki meslektaşlarıyla paylaştılar. Birdenbire, Lick ve Keck gibi gözlemevleri teleskoplarını bu yeni keşfedilen olaya çevirdi. Keşfi takip eden astronom Alex Filippenko, yaptığı açıklamada şunları söylüyor:

Tüm Reklamları Kapat

Profesyonel gökbilimciler böyle bir olayı uzun zamandır araştırıyorlardı.

Yıldızların patlamaya başladığı bu ilk andan itibaren yapılan gözlemler, bizlere başka yollarla edinemediğimiz bilgiler sağlar.

Buso'nun gözlemlerine ve teorik modellerine dayanarak, gökbilimciler teknik olarak "SN 2016gkg" olarak adlandırılan bu patlamanın arkasındaki yıldızın aslında Güneş'ten 20 kat daha kütleli olduğunu tahmin ediyorlardı. Ancak patlama zamanı geldiğinde, sadece 5 Güneş kütlesine sahip olduğu tespit edildi. Gökbilimciler başka bir yıldızın asıl yıldızdan madde çalmış olabileceğini düşünüyorlar.

Araştırmacılar, Buso'nun gözlemleri sayesinde cismin parlaklığının her gün %40 gibi büyük bir oranda arttığını tahmin ediyor. Artış tam bir gün sürmese de etkileyici bir miktardaydı. Bu durum Plüton gibi aşırı sönük, çıplak gözle görülmesi mümkün olmayan bir cismin 24 saat içinde Güneş kadar parlak bir hale gelmesine benziyor. Filippenko, gözlem hakkında şunları söylüyor:

Buso'nun verileri sıra dışı. Bu, amatör ve profesyonel gökbilimciler arasındaki iş birliğinin olağanüstü bir örneği.
Astronomy Now

Ayrıca Dr. Bersten, Buso'nun böyle bir olayı yakalamasının muhteşem şans eseri olduğuna vurgu yaptı. Ona göre, böyle bir olayı yakalama şansı 10 milyonda bir hatta 100 milyonda birden bile daha düşük olabilir. Yani bu gözlem, kozmik bir piyangoyu kazanmak gibi bir şey!

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • D. A. Carpineti. Amateur Astronomer Captures The First Light From A Supernova. (21 Şubat 2018). Alındığı Tarih: 10 Ocak 2024. Alındığı Yer: IFLScience | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/06/2024 20:47:39 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/12917

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Saç
Carl Sagan
Ana Bulaşma Mekanizması
Küresel
Yapay Zeka
Fotosentez
Aminoasit
Geometri
Sağlık
Ses Kaydı
İlişki
Avcı
Einstein
İhtiyoloji
Gelişim
İnsan Türü
Mikroevrim
Ağaç
Doğal
Evrim Tarihi
Dil
Video
Kimyasal
Yıldızlar
Doğru
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
R. Bilim, et al. Amatör Bir Astronom, Bir Süpernova Patlamasını Canlı Olarak Görüntüledi!. (27 Nisan 2018). Alındığı Tarih: 20 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/12917
Bilim, R., Kayalı, Ö. (2018, April 27). Amatör Bir Astronom, Bir Süpernova Patlamasını Canlı Olarak Görüntüledi!. Evrim Ağacı. Retrieved June 20, 2024. from https://evrimagaci.org/s/12917
R. Bilim, et al. “Amatör Bir Astronom, Bir Süpernova Patlamasını Canlı Olarak Görüntüledi!.” Edited by Ögetay Kayalı. Evrim Ağacı, 27 Apr. 2018, https://evrimagaci.org/s/12917.
Bilim, Rasyonalist. Kayalı, Ögetay. “Amatör Bir Astronom, Bir Süpernova Patlamasını Canlı Olarak Görüntüledi!.” Edited by Ögetay Kayalı. Evrim Ağacı, April 27, 2018. https://evrimagaci.org/s/12917.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close