Alzheimer ve Sanat

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Türkiye Alzheimer Derneği tarafından paylaşılan bu fotoğrafta, William Utermohlen isimli ressamın yıllar içerisinde çizdiği resimler gözüküyor. Utermohlen'e, 1995 yılında Alzheimer teşhisi konuluyor. Bunu öğrendikten sonra hemen çalışmalara başlayan Utermohlen, sürekli olarak kendi portresini çizdi. Alzheimer'ın henüz ilerleme biçimi tam olarak keşfedilememiş olsa da, sinir ağlarındaki bozulma ve karışmalar ile ilerlediği düşünülüyor. Bu durum, bireylerin motor faaliyet (el, kol, bacak gibi uzuvları kullanabilme, istemli hareketleri yapabilme) yeteneklerini sınırlandırıyor ve bireylerin algısal yeteneklerini giderek kötüleştiriyor. Hele ki Alzheimer'ın ana göstergesi ve karakteristik özelliği olan bunama devreye girdiğinde, hastaların hayat standartları hızla düşmeye başlıyor. Bunun sonucunda, ressamın portrelerinde hastalığın başlangıcından sonra bariz bir kısıtlanma görüyoruz.

Yapılan analizlere göre Utermohlen'in çizimlerindeki değişimin en bariz özelliği renk satürasyonu ve çeşitliliğinin giderek azalıyor olması. Ayrıca şekillerin birbirleriyle olan ilişkilerinin de giderek kopuklaşmaya başladığı, dolayısıyla yüzün giderek tanınmaz hale geldiği görülüyor. "Kendini bildi bileli resim çiziyor" şeklinde tanımlanan Utermohlen, 2007 yılında 74 yaşındayken hayatını kaybetti. 

 

Teşekkür: Berat Mutluhan Seferoğlu

Yeni Doğan Fil Yavrusu?

Dünya Üzerinde Yaşayan En Yaşlı Organizmalar!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim