Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Türkiye Alzheimer Derneği tarafından paylaşılan bu fotoğrafta, William Utermohlen isimli ressamın yıllar içerisinde çizdiği resimler gözüküyor.

Yıldan yıla Alzheimer...
Yıldan yıla Alzheimer...

Utermohlen'e, 1995 yılında Alzheimer teşhisi konuluyor. Bunu öğrendikten sonra hemen çalışmalara başlayan Utermohlen, sürekli olarak kendi portresini çizdi. Alzheimer'ın henüz ilerleme biçimi tam olarak keşfedilememiş olsa da, sinir ağlarındaki bozulma ve karışmalar ile ilerlediği düşünülüyor. Bu durum, bireylerin motor faaliyet (el, kol, bacak gibi uzuvları kullanabilme, istemli hareketleri yapabilme) yeteneklerini sınırlandırıyor ve bireylerin algısal yeteneklerini giderek kötüleştiriyor. Hele ki Alzheimer'ın ana göstergesi ve karakteristik özelliği olan bunama devreye girdiğinde, hastaların hayat standartları hızla düşmeye başlıyor. Bunun sonucunda, ressamın portrelerinde hastalığın başlangıcından sonra bariz bir kısıtlanma görüyoruz.

Yapılan analizlere göre Utermohlen'in çizimlerindeki değişimin en bariz özelliği renk satürasyonu ve çeşitliliğinin giderek azalıyor olması. Ayrıca şekillerin birbirleriyle olan ilişkilerinin de giderek kopuklaşmaya başladığı, dolayısıyla yüzün giderek tanınmaz hale geldiği görülüyor. "Kendini bildi bileli resim çiziyor" şeklinde tanımlanan Utermohlen, 2007 yılında 74 yaşındayken hayatını kaybetti. 

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 2
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 1

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 07/04/2020 23:39:06 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2192

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Cehaleti kabul etmek bilgeliktir.”
Ashley Montagu
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder