Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

image

Tür: Allaeochelys crassesculpta

Familya: Carettochelyidae

Alt Takım: Cryptodira

Takım: Testudines

Sınıf: Sauropsida

Bulunduğu Bölge: Darmstadt, Almanya

Yaşadığı Dönem: 47 MYÖ (Eosen Devri)

Bilgi: Ancak burada gördüğünüz fosil, 47 milyon yıl önce yaşamış olan iki kaplumbağaya ait. Yapılan detaylı incelemeler, bu iki kaplumbağanın çiftleşme anında öldüklerini ve bu şekilde fosilleştiklerini ortaya çıkarıyor. Fosilleşen bireyler, birçok diğer kaplumbağa gibi çiftleşme sırasında kuyruklarını birbirlerine kenetlemişler. Doğada, kimi zaman, buradaki gibi çok ilginç fosillere de rastlamak mümkündür. Anne karnındaki embriyonun fosilleri, birbirine saldırı anında ölerek bir arada fosilleşen canlılar, ölmeden önceki son yemeğinin midedeki fosilleşmiş kemikleri ve daha nicesi...

Günümüzdeki Domuz Burunlu Kaplumbağalar'ın çok eski atalarından biri olduğu düşünülen bu fosil, günümüzdeki türlerden oldukça küçüktür ve yaklaşık 20 santimetre kadar büyüklüktedirler. Türün günümüzde yaşayan en yakın akrabasının Carettochelys insculpta olduğu bilinmektedir.

Paleontolojik Bulgular: 

image

Kaynaklar ve İleri Okuma:

 1. ScienceRay
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/03/2020 12:54:14 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/726

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Şansa dair hiçbir şey bilmiyorum. Tek bildiğim, daha çok çalıştıkça daha şanslı hale geldiğim.”
Ingemar Stenmark
Geri Bildirim Gönder