Allaeochelys crassesculpta (Domuz Burunlu Kaplumbağa)

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Tür: Allaeochelys crassesculpta

Familya: Carettochelyidae

Alt Takım: Cryptodira

Takım: Testudines

Sınıf: Sauropsida

Bulunduğu Bölge: Darmstadt, Almanya

Yaşadığı Dönem: 47 MYÖ (Eosen Devri)

Bilgi: Ancak burada gördüğünüz fosil, 47 milyon yıl önce yaşamış olan iki kaplumbağaya ait. Yapılan detaylı incelemeler, bu iki kaplumbağanın çiftleşme anında öldüklerini ve bu şekilde fosilleştiklerini ortaya çıkarıyor. Fosilleşen bireyler, birçok diğer kaplumbağa gibi çiftleşme sırasında kuyruklarını birbirlerine kenetlemişler. Doğada, kimi zaman, buradaki gibi çok ilginç fosillere de rastlamak mümkündür. Anne karnındaki embriyonun fosilleri, birbirine saldırı anında ölerek bir arada fosilleşen canlılar, ölmeden önceki son yemeğinin midedeki fosilleşmiş kemikleri ve daha nicesi...

Günümüzdeki Domuz Burunlu Kaplumbağalar'ın çok eski atalarından biri olduğu düşünülen bu fosil, günümüzdeki türlerden oldukça küçüktür ve yaklaşık 20 santimetre kadar büyüklüktedirler. Türün günümüzde yaşayan en yakın akrabasının Carettochelys insculpta olduğu bilinmektedir.

Paleontolojik Bulgular: 

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. ScienceRay

Pterygotus anglicus (Deniz Akrebi)

Rhyniognatha hirsti (Bilinen En Eski Böcek)

Yazar

Pedram Türkoğlu

Pedram Türkoğlu

Yazar

Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim görüyor. İlgilendiği bilim dalları paleobiyoloji, zooloji, anatomi, immünoloji, mikrobiyoloji, tıp ve evrimsel biyolojidir.

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim