Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Alaska'da Bir Mağarada 3.000 Yıllık İnsan Kemiği Bulundu!

Alaska'da Bir Mağarada 3.000 Yıllık İnsan Kemiği Bulundu! Wikipedia
2 dakika
1,668
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 1 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Amerika'da yaşayan ilk insanlar, 20.000 yıldan uzun bir süre önce Sibirya'dan Bering kara köprüsünü geçerek Amerika'ya gelmiştir. Bunlardan bazıları Güney Amerika'nın en ucundaki Tierra del Fuego'ya kadar inmiş, bazılarıysa anavatanlarından çok uzaklaşmamıştır.

University at Buffalo'dan evrimsel biyolog Charlotte Lindqvist ve meslektaşları, bazı Modern Alaska Yerlilerinin halen atalarının 3.000 yıl kadar önce yaşadıkları bölgelerde yaşadığını gösterdi.

Dr. Lindqvist'in Alaska'da yürüttüğü çalışmada, eyaletin güneydoğu kesimindeki bir mağarada bazı memeli kalıntıları bulundu. Başlangıçta kalıntılar arasındaki bir kemiğin bir ayıya ait olduğu düşünülse de genetik analiz bu kemiğin aslında bir kadına ait olduğunu gösterdi. Aynı çalışmanın araştırmacılarından Doktora Öğrencisi Alber Aqil bu konuda şunları söylüyor:

Tüm Reklamları Kapat

Alaska'daki Modern Yerli Halklar, ilk göçlerden beri aynı yerde kaldılarsa bu tarih öncesine ait kemiğin sahibiyle akraba olabilirler!

Bu gizemli ihtimali araştırmak için, arkeolojik kalıntıların azlığı nedeniyle, DNA analizleri kullanıldı.

Tarihteki ilk insanlar, buzullar arasındaki yollar açılmadan önce Pasifik Kuzeybatı Kıyısı boyunca güneye doğru ilerlediler. Bu insanlardan mağarada kalıntıları bulunan kadın gibi bazıları Alaska Körfezi'nin etrafına yerleşti. Bu bölge şu anda Tlingitlerle beraber Haida, Tsimshian, and Nisga halklarına ev sahipliği yapıyor.

Aqil ve meslektaşları, 3.000 yıllık kemiği analiz ettiklerinde kemiğin sahibinin bugünkü Alaska Yerlileriyle akraba olmasının oldukça olası olduğunu keşfetti. Bu keşif, Mağara'daki Kadının bugünün Yerli Amerikalılarıyla genetik bir bağlantısı varsa bunun belgelenmesi gerektiğini gösterdi.

Bu gibi çalışmalarda, arkeolojik kalıntıların bulunduğu bölgenin halkıyla iş birliği yapmak oldukça önemlidir. Bu nedenle bilim insanları ve Alaska Yerlileri arasındaki iş birliği, bölgede yapılan mağara keşiflerinde büyük öneme sahipti. Wrangell Kooperatif Derneği, çalışmada konu alınan kadına "Mağaradaki Genç Kadın" anlamına gelen "Tatóok yík yées sháawat" ismini verdi.

Tüm Reklamları Kapat

Aqil ve Lindqvist'in çalışması, Mağaradaki Genç Kadın'ın günümüz Tlingitleriyle ve kıyı şeridinde yaşayan kabilelerle oldukça yakından ilişkili olduğunu gösterdi. Bu nedenle araştırma, Güneydoğu Alaska'da binlerce yıldır sürdürülen bir genetik miras olduğu fikrini destekliyor.

Kuzey Amerika'ya yapılan göçler 24.000 yıl kadar önce başladı ve dalgalar halinde gerçekleşti. 6.000 yıl kadar önce Kuzey Amerika'ya gelen göç dalgalarından birini Paleo-Inuit'ler (veya eski isimleriyle Paleo-Eskimolar) oluşturuyordu.

Mağaradaki Kadın'ın DNA'sında ikinci dalga göçmenlerden (Paleo-Inıitlerden) hiçbir iz olmaması, Asya'dan gelen Yerli Halkların göçlerini anlayabilmemiz için önemli bir bulgudur. Yani Aqil ve Lindqvist'in yaptığı çalışma; göç yolları ve farklı göç dalgalarından insanların birbirine karışması tartışmalarının yanı sıra kolonileşme öncesi dönemde Kuzeybatı Pasifik'in iç ve kıyı bölgelerinde yaşayan insanların modern bölgesel şemaları hakkındaki tartışmalara da ışık tutmuştur.

Tlingit halkının kökenlerine dair anlattıkları hikâyeler arasında, bölgeye yerleşmelerine sebep olacak olan Edgecumbe Dağı'nın tam 4.500 yıl önceki en son patlamasının öyküsü de bulunur. Bu nedenle akrabaları olan Mağaradaki Kadın'a dair bulgular sadece bilim camiasını değil Tlingit halkını da ilgilendiriyor.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Tlingit halkının kültürel miraslarını ve genetik kaynaklarını koruma hakkına istinaden bu çalışmanın verilerine ancak kullanımı Wrangell Cooperative Association Tribal Council tarafından onaylanan durumlarda erişilebilecek. Aqil bu konuda şunları söylüyor:

Güneydoğu Alaska'nın tarih öncesi dönemine dair bilgi birikimimize katkıda bulunmak oldukça heyecan verici!
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
34
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

İçerikle İlgili Sorular
Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 12
 • Muhteşem! 3
 • Bilim Budur! 2
 • İnanılmaz 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • A. Aqil, et al. (2023). A Paleogenome From A Holocene Individual Supports Genetic Continuity In Southeast Alaska. Elsevier BV, sf: 106581. doi: 10.1016/j.isci.2023.106581. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/06/2024 10:30:56 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/14479

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Metabolizma
Evrim Ağacı Duyurusu
Çiftleşme
Evrim Tarihi
Uzun
Toprak
Olumsuz
Dinozor
Kartal
Tahmin
Video
Botanik
Diş Sorunları
Sayı
Savaş
Primat
Nöroloji
Allah
Nüfus
Bilim Tarihi
Zeka
Makroevrim
Demir
Avcı
Tohum
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
E. Alparslan. Alaska'da Bir Mağarada 3.000 Yıllık İnsan Kemiği Bulundu!. (3 Mayıs 2023). Alındığı Tarih: 19 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/14479
Alparslan, E. (2023, May 03). Alaska'da Bir Mağarada 3.000 Yıllık İnsan Kemiği Bulundu!. Evrim Ağacı. Retrieved June 19, 2024. from https://evrimagaci.org/s/14479
E. Alparslan. “Alaska'da Bir Mağarada 3.000 Yıllık İnsan Kemiği Bulundu!.” Edited by Eda Alparslan. Evrim Ağacı, 03 May. 2023, https://evrimagaci.org/s/14479.
Alparslan, Eda. “Alaska'da Bir Mağarada 3.000 Yıllık İnsan Kemiği Bulundu!.” Edited by Eda Alparslan. Evrim Ağacı, May 03, 2023. https://evrimagaci.org/s/14479.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close