Evrim Ağacı

Alaca Kelebekler (Nymphalidae)

Alaca Kelebekler (Nymphalidae)
Bahadır (Argynnis pandora), Kırklareli.
Asrın Akıncıoğlu

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Tanım ve Genel Bilgiler

Alaca Kelebekler veya Fırçaayaklı Kelebekler olarak adlandırılırlar. Fırçaayaklı kelebekler denmesinin sebebi öndeki iki ayağının fırça şeklinde olup yürürken ve dinlenirken kullanamamasındandır. Bu yüzden 4 ayaklı gibi görünürler. Çok farklı renklere sahip türleri barındıran bir familyadır. Bazı türlerin kanat altı kamufle olmasını sağlayacak şekilde olup kanat üstü turuncu gibi daha açık ve parlak renklerdedir. Kanat şekilleri alt familyalara ve türlere göre değişiklik gösterir. Kanatlar düz hatlara sahip olabileceği gibi kıvrımlı da olabilir. Bu familyanın bazı türleri toksiktir ve uyarıcı renklere (aposematizm) sahiptir. Bazıları ise bu toksik türlere benzerliği ile kendini avcılardan korumuş olur.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Yeterli veri olmamasından dolayı filogenetik ilişkileri netleşmemiştir.

Nymphalidae, 6000 türden fazla üyesi olan Papilionoidea üst familyasına ait bir kelebek familyasıdır. Türkiye'de 130 civarında türü barındıran birkaç alt ailesi mevcuttur. Bunlar Danainae, Satyrinae, Nymphalinae, Limenitidinae, Charaxinae, Libytheinae, Apaturinae ve Heliconiinae isimli alt familyalarıdır.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Kutuplar dışında her yere yayılmışlardır. Besin olarak tükettikleri bitkileri çok farklı türleri kapsadığı için çoğu coğrafyaya uyum sağlamışlardır.

Popülasyon ve Koruma Statüsü

Bazı türlerin habitatlarının tahrip edilmesinden dolayı nesli tükenme tehlikesiyle karşılaşılmakta veya popülasyonunda azalma görülmektedir.

Davranış ve Etoloji

Yetişkin bireyler sadece gündüzleri aktiftir. Bazı türlerin tırtılları gece beslenir. Diken kelebeği (Vanessa cardui) gibi türlerde göç davranışı görülmektedir. Her sene ilkbaharda Afrika’dan Akdeniz’e ve Avrupa’ya giderler. Aynı tür Amerika'da da bulunmaktadır ve orada da göç etmektedir.

Diyet ve Metabolizma

Diğer kelebekler ve güveler gibi nektar, bitki özü, çürümüş meyve ile beslenirler. Gübre ve çamur ile beslenirken de görülebilirler.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 4
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Wikipedia. Nymphalidae. (2020, Mayıs 23). Alındığı Tarih: 23 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 • ToL. Nymphalidae. (2020, Mayıs 23). Alındığı Tarih: 23 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Tree of Life | Arşiv Bağlantısı
 • BioKids. Nymphalidae. (2020, Mayıs 23). Alındığı Tarih: 23 Mayıs 2020. Alındığı Yer: BioKids | Arşiv Bağlantısı
 • Ahmet Karataş. (2019). Türkiye'nin Kelebekleri Arazi Rehberi. ISBN: 978-605-82749-1-4. Yayınevi: DKM.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 01/06/2020 03:24:43 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8765

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Deri
Balıklar
Lgbt
İlaç
Mit
Maymun
Ay Ve Dünya
Ara Geçiş Türleri
Böcekler
Ölüm
Oyun Teorisi
Yaşlılık
Farmakoloji
Genel Görelilik
Bilim Tarihi
Sağlık Personeli
Jinekoloji
Balıkçılık
Yapay Seçilim
Sağlık Bilimleri
Etimoloji
Önlem
Doğa Yasaları
Kozmik Mikrodalga Arkaplan Işıması (Cmb)
Zehirli Mantar
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evrim yasalarını keşfetmek de, fizik veya kimya yasalarını keşfetmek gibidir: Bir tahminde bulunmayı mümkün kılacak kadar genelleme yapabilecek bir gözlem peşindesinizdir.”
Matt Cartmill
Geri Bildirim Gönder