Evrim Ağacı Logo Evrim Ağacı
Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Alaca Kelebekler (Nymphalidae)

Alaca Kelebekler (Nymphalidae)
Bahadır (Argynnis pandora), Kırklareli.
Asrın Akıncıoğlu
Pedram Türkoğlu Editör Pedram Türkoğlu
1 dakika
413 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat
Alaca Kelebekler
 • Bilimsel Adı Nymphalidae
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Alaca Kelebekler
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Brush-Footed Butterflies
Taksonomi
 • Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Tanım ve Genel Bilgiler

Alaca Kelebekler veya Fırçaayaklı Kelebekler olarak adlandırılırlar. Fırçaayaklı kelebekler denmesinin sebebi öndeki iki ayağının fırça şeklinde olup yürürken ve dinlenirken kullanamamasındandır. Bu yüzden 4 ayaklı gibi görünürler. Çok farklı renklere sahip türleri barındıran bir familyadır. Bazı türlerin kanat altı kamufle olmasını sağlayacak şekilde olup kanat üstü turuncu gibi daha açık ve parlak renklerdedir. Kanat şekilleri alt familyalara ve türlere göre değişiklik gösterir. Kanatlar düz hatlara sahip olabileceği gibi kıvrımlı da olabilir. Bu familyanın bazı türleri toksiktir ve uyarıcı renklere (aposematizm) sahiptir. Bazıları ise bu toksik türlere benzerliği ile kendini avcılardan korumuş olur.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Yeterli veri olmamasından dolayı filogenetik ilişkileri netleşmemiştir.

Nymphalidae, 6000 türden fazla üyesi olan Papilionoidea üst familyasına ait bir kelebek familyasıdır. Türkiye'de 130 civarında türü barındıran birkaç alt ailesi mevcuttur. Bunlar Danainae, Satyrinae, Nymphalinae, Limenitidinae, Charaxinae, Libytheinae, Apaturinae ve Heliconiinae isimli alt familyalarıdır.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Kutuplar dışında her yere yayılmışlardır. Besin olarak tükettikleri bitkileri çok farklı türleri kapsadığı için çoğu coğrafyaya uyum sağlamışlardır.

Reklamı Kapat

Popülasyon ve Koruma Statüsü

Bazı türlerin habitatlarının tahrip edilmesinden dolayı nesli tükenme tehlikesiyle karşılaşılmakta veya popülasyonunda azalma görülmektedir.

Davranış ve Etoloji

Yetişkin bireyler sadece gündüzleri aktiftir. Bazı türlerin tırtılları gece beslenir. Diken kelebeği (Vanessa cardui) gibi türlerde göç davranışı görülmektedir. Her sene ilkbaharda Afrika’dan Akdeniz’e ve Avrupa’ya giderler. Aynı tür Amerika'da da bulunmaktadır ve orada da göç etmektedir.

Diyet ve Metabolizma

Diğer kelebekler ve güveler gibi nektar, bitki özü, çürümüş meyve ile beslenirler. Gübre ve çamur ile beslenirken de görülebilirler.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 4
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Wikipedia. Nymphalidae. (23 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 23 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 • ToL. Nymphalidae. (23 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 23 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Tree of Life | Arşiv Bağlantısı
 • BioKids. Nymphalidae. (23 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 23 Mayıs 2020. Alındığı Yer: BioKids | Arşiv Bağlantısı
 • Ahmet Baytaş. (2019). Türkiye'nin Kelebekleri Arazi Rehberi. ISBN: 978-605-82749-1-4. Yayınevi: DKM.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 02/03/2021 02:20:41 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8765

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Endokrin Sistemi Hastalıkları
Diyet
Dünya
Maskeler
Dağılım
Sars Virüsü
Moleküler Biyoloji
Görme
Amerika
Sperm
Coğrafya
Bakteriler
Doğru
Yüksek
Uzaylı
Matematik
Sivrisinek
Tahmin
Galaksi
Uçuş
Çin
Avcı
Kimyasal
Tehlike
Şempanze
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Reklamı Kapat
Soru Sor
Not Ekle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Primatlar üzerinde çalıştıkça göreceksiniz ki, kendimizde değerli bulduğumuz her ne varsa -ki buna ahlak da dahildir- primat davranışları ile doğrudan ilişkilidir.”
Frans de Waal
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku