Akıl Almayacak Sayıda Galaksi!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Herschel Uzay Gözlemevi, Avrupa Uzay Ajansı tarafından üretilmiş ve işletilen bir gözlemevidir. 2009-2013 yılları arasında aktif olan ve uzayda bulunan bu gözlemevi, 3.5 metrelik aynasıyla insanlık tarihinde üretilen en büyük kızılötesi teleskobuydu. Rosetta, Planck ve Gaia ile birlikte Avrupa Uzay Ajansı tarafından sürdürülen 4 büyük uzay projesinden biriydi. 29 Nisan 2013 yılında bünyesindeki aletleri soğutan sıvı helyumun tükenmesi sonucunda görevi tamamlanmıştır. Görevi tamamlandığında Dünya'dan 1.5 milyon kilometre uzakta ve dengesiz bir yörüngede olan gözlemevi, bilim insanlarınca Güneş-merkezli ve sabit bir yörüngeye yerleştirilmiştir. Bu yörüngede kaldığı sürece Herschel, önümüzdeki birkaç yüz yıl boyunca Dünya'ya çarpmayacaktır.

Herschel, çalıştığı süre boyunca Evren'in erken dönemlerinde yeni doğan ve evrimleşen galaksiler, yıldız oluşumu, yıldızların yıldızlararası boşlukla etkileşimi, Güneş Sistemi'ndeki gök cisimlerinin atmosferi ve yüzeylerinin kimyasal dağılımları ve Evren'in moleküler kimya tarihiyle ilgili birçok önemli buluşa imza atılmasını sağlamıştır.

Ivanpah Solar Güç Tesisi

Medeniyetler ve Olasılıklar

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim