Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Adım Adım Evrim: Türkiye'de Basılmış Kitaplar ve Yayınlanan Siteler Aracılığıyla Evrimi Öğrenin!

Adım Adım Evrim: Türkiye'de Basılmış Kitaplar ve Yayınlanan Siteler Aracılığıyla Evrimi Öğrenin!
7 dakika
6,717
 • Evrimsel Biyoloji
 • Bilim Kitabı

Theodosius Dobzhansky 1973’te yazdığı bir makalenin başlığını şöyle atmıştı: “Evrimin ışığı olmadan biyolojide hiçbir şeyin anlamı yoktur.” 

Evrim, bir doğa gerçeğidir. Evrim kuramı ise diğer bütün bilimsel kuramlar gibi, doğadaki mekanizmaların nasıl gerçekleştiğini açıklamaya çalışır. Biyolojinin temel taşlarından biri olan evrim konusundaki eğitim ülkemizde maalesef yetersiz durumda. Lise kitaplarında çok az bir yer tutan evrim teorisi, anlatılıp tartışılması gerekirken ne yazık ki kitaplardan çıkarılmaktadır. Haliyle evrimi anlamak için kişisel bir çaba gerekiyor. Evrim hakkında yüz binlerce makale yazıldı ve binlerce kitap basıldı, hakkında her yıl yüzlerce bilimsel konferans düzenleniyor, üzerinde bilim insanları birçok araştırma yürütüyor. Var olmuş en güçlü bilimsel teorilerden biri olan Evrim Teorisi, devasa bir bilim dalıdır. Haliyle evrimi öğrenmek için belki de yüzlerce makale ve kitap okumak, bu işe yıllarını vermek bile yeterli olmayacaktır. Fakat evrimi anlamak, evrimin bir doğa gerçeği olduğunu kavramak için doğru adımlarla hareket etmek önemlidir.

Bu Reklamı Kapat

Yazımızda bahsedeceğimiz kitaplar size evrimin temellerini anlatarak hem kafanızda “Dinozorlar nasıl kuşlara evrimleşmiştir?”, “Neden ölümcül genleri miras alıyoruz?”, “İnsan evrimi durdu mu?”, “İnsanın atalarının derileri ne renkti?” gibi yeni sorular oluşturup sizi araştırmaya itecek hem de sorularınızı tatmin edici bir yeterlilikte cevaplayacaktır.

Öncelikle, evrimi anlamanın en iyi yolu doğanın kendisinde gizlidir. Dışarıya çıkın ve doğa yürüyüşleri yapın. Unutmayın ki evrim teorisinin en ünlü isimlerinden biri olarak bilinen Darwin’in doğa tutkusu Henslow’la yaptığı yürüyüşler sayesinde canlanmıştı. Arazi çalışmalarına katılın. Doğayı ve canlıları gözlediğinizde evrimin büyüsüne kapılacaksınız. Arazi çalışmalarına ve bilim kamplarına katılmak için üniversitelerdeki biyoloji topluluklarını, biyoloji ve evrim alanında çalışmalar yürüten grupların etkinliklerini takip edebilirsiniz.

Bu Reklamı Kapat

Bilimin içinden olmayan insanlar için evrimi anlamanın en kolay yolu popüler bilim kitapları okumaktır. Evrim konusunda çok sayıda önemli kitap yazılmıştır ve gün geçtikçe yazılmaya devam etmektedir. Yazımızda bu değerli kitaplardan birkaç tanesine değineceğiz, meraklılar için güzel bir başlangıç olacağını düşünüyoruz. Okuyabileceğiniz kitapların bazılarından oluşan bir listemize ise şuradan ulaşabilirsiniz. Evrime popüler bilim kitaplarıyla başlayalım:

Evrime Giriş İçin Tavsiyeler

Hayatın Kökleri - Mahlon B. Hoagland

Basit bir dille evrimi anlatan bu kitap geniş kitleler tarafından anlaşılır bir kitap olma özelliğine sahiptir. Açıklamalı çizimlerle zenginleştirilmiş bu kitap size doğal seçilim ve ilkel yaşam formlarının evrimi hakkında harika bir perspektif kazandıracaktır.

Bilimle uğraşmayanlar bilimin, özellikle de biyolojinin çok ince eleyip sık dokuduğundan, ayrıntılarda çok karmaşık olduğundan ve konu dışındakiler tarafından zor kavrandığından yakınırlar. Diğer yandan bilim insanları da toplumun, temel araştırma bulgularının değerini çok az takdir ettiğinden, bilimsel bulgularla çok az ilgilendiğinden söz ederler. Dr. Hoagland'ın kitabıyla iki taraf arasındaki köprü onarılmaktadır. - Lewis Thomas

Evrim - TÜBİTAK:

Eşsiz bir görsel zenginliğe sahip bu kitap, tarihteki “fregat kuşu bilmecesi” gibi önemli konulara atıflarda bulunarak ”değişmeyen aynak” gibi ilginç örnekleriyle evrimi genel hatlarıyla kavramak için ideal bir kaynak.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Evrim Nedir? - Ernst Mayr

Evrime pek ilgi duymayanları bile içine çekecek kadar ilgi çekici olan “Evrim Nedir?” adlı bu eserde, modern biyolojinin kurucularından biri olan Ernst Mayr evrim konusunda bildiklerimizi ve bilmediklerimizi anlatıyor; bu fikrin dünyayı algılayışımızı nasıl değiştirdiğini ele alıyor. Kitap, bazı çevrelerce Darwin’in Türlerin Kökeni adlı eserinden sonra bu konuda yazılmış en iyi kitap olarak görülüyor.

Evrim Atlası - Douglas Palmer / Peter Barett

Yaşamın yaklaşık dört milyar yıllık öyküsünü anlatan bu sıra dışı kitabın temelinde bir araya getirildiğinde toplam uzunluğu 50 metreyi bulan muhteşem bir görsel dizisi yatıyor. Yaşamın evrimi ayrıntılı görseller ve fosil kanıtlar eşliğinde sunuluyor. Kitapta resmedilen bütün türlerin listesi, evrim kuramının arka planının anlatımı, illüstrasyonlarla anlatılan soy ağaçları ve en önemli fosillerin görülebileceği yerlerin ayrıntılarıyla bütünlenen kitap, yediden yetmişe tüm okurlar için eşsiz bir referanstır.

Evrim Bilimi ve Yaratılış Efsanesi - Ardea Skybreak:

“Öyleyse biz kazara mı olduk?”, “Türleşmeyi gözümüzle görebilir miyiz?”, “Bizim insansı türümüz neden ayakta kalan tek türdür?”, “Evrimsel biyologlar neyi tartışıyor ve bu ne anlama geliyor?” Sorular üzerinden gitme yolunu seçen Skybreak bu kitabında sizi uçsuz bucaksız bir maceraya sürükleyecek.

Evrim Kuramı ve Mekanizmaları - Çağrı Mert Bakırcı: 

Evrim Ağacı’nın mimarı olan genç bilim insanının ve bilim konuşmacısının ses getiren bu kitabı bölüm başı hikayeleri ile evrime yeni bir boyut kazandırıyor.

Bilimin ağır dilini kırmak adına her bölüm başına eklenmiş ve bölüm içeriğini özetleyen kısa hikayeler sayesinde kitabı bir solukta okuyacak ve her zaman yardımcı bir kaynak olarak kullanabileceksiniz. - Ergi Deniz Özsoy

Kör Saatçi - Richard Dawkins: 

Evrimin mekanizmalarının nasıl işlediğini çok açık bir şekilde anlatan bir kitaptır. Sağlam örnekleri ve kaynağını doğadan alan kanıtları ile kafanızdaki soruların çoğunu cevaplıyor. 

Bu Reklamı Kapat

Doğal seçilim doğanın kör saatçisidir; kördür, çünkü ileriyi görmez, sonuçları hesaplamaz, görünen bir amacı yoktur. Yine de, doğal seçilimin yaşayan sonuçları; usta bir saatçinin tasarımlarını akla getiriyor; bizi etkileyen bir tasarım ve planlama yanılsaması bu. Elinizdeki kitabın amacı, bu paradoksu okuyucuyu tatmin edecek bir biçimde çözmektir.                                            

Kalıtım ve Evrim - Ali Demirsoy:

İlk basımı 1984 yılında yapılan bu kitap oldukça eski olmasına rağmen, yeni başlayan birisine evrim konusunun bilimsel yönlerini ilk bakışta gayet doyurucu bir şekilde anlatıyor. Kitabın yazarı olan Ali Demirsoy, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümü Zooloji Anabilim Dalı’nda profesörlük yaptıktan sonra emekli olmuş ünlü ve başarılı bir profesördür.

Charles Darwin Türlerin Kökeni - Michael Keller: 

Charles Darwin’in 1859 yılında yayınladığı Türlerin Kökeni, evrime yeni başlayan insanlar tarafından ilk başvurulması gereken kitap olarak görülmektedir. Ama bunu yapmak şu nedenlerden dolayı yanlış bir hareket olacaktır: Darwin, Viktoryen Akım Edebiyatı’ndan etkilenmiştir, dolayısıyla kitabın dili oldukça ağır ve şaşaalıdır. Bir cümleyle örneklendirelim: 

Göz gibi pek yetkin bir organın doğal seçmeyle oluşabildiği inancı kimilerini sendeletmeye yetmekle birlikte, bir organın yetkinliğe ulaşmasında değişen yaşam koşullarındaki yararlı geçişlerin uzun bir serisini biliyorsak, yetkinliğin düşünülebilen bir aşamasının doğal seçmeyle kazanılmasında mantıksal hiçbir olanaksızlık yoktur.

Ayrıca kitabın evrim teorisi tarihinde çok önemli bir yeri olmasına karşın kitaptaki bilgiler 1800’lü yıllara aittir, günümüzdeki modern evrim teorisi ile karşılaştırınca genetik bilimi başta olmak üzere birçok eksikliğe sahiptir. İşte tam bu noktada, Türlerin Kökeni’nin çizgiroman uyarlaması olan bu muhteşem kitap devreye giriyor. Eşsiz görselleri, akıcı anlatımı ve anlaşılır bilgileriyle Türlerin Kökeni’ni mükemmel bir şekilde güncelliyor, anlaşılır bir seviyeye indirgiyor.

Şimdi işi bir adım daha ileriye götürüp akademik kitaplara bakalım.

Bu Reklamı Kapat

Evrim - Douglas J. Futuyma: 

Öğrenciler, öğretmenler ve meraklılar için okunması gereken en temel akademik kitaptır. Okuyuculara her bölüm içerisinde önemli terimleri ve kavramları belirten yardımcı kısımları olan bu kitap, benzersiz dinamik figürler ve gerçek izlenimini veren etkileyici fotoğraflar tarafından desteklenmektedir. 

Evrimsel Analiz – Freeman & Herron:

Bahsettiğimiz kitaplar arasında en üst seviyedeki ve en önemlilerden biri olan, evrim hakkında akademik bilgilerle donatılmış bu kitap sayesinde iyi bir evrim bilgisi almanın yanı sıra biyolojinin farklı disiplinlerinin aslında evrimle ne kadar alakalı olduğunu keşfedeceksiniz. 

Ve tabii ki evrimi anlamak için atabileceğimiz üçüncü adım ise bolca makale okumaktır.

Şimdi de evrimi anlamanın diğer yollarından bahsedelim:

Bu Reklamı Kapat

Agora Bilim Pazarı
100 Olgu Cerrahi

Boyut: 16 X 24
Sayfa Sayısı: 240
Basım: 1
ISBN No: 9786054414185

Devamını Göster
₺145.00
100 Olgu Cerrahi

Evrim Ağacı: 

“Bu yaşam görüşünde ihtişam var!” ODTÜ öğrencilerinin Mart 2011’de kurduğu Evrim Ağacı evrimsel biyoloji hakkındaki bilgileri anlaşılır ve yalın bir dille anlatmakta, okurlarının kafalarındaki soruları cevaplamakta ve güncel bilimsel gelişmeleri okurları ile paylaşmakta. Evrimi anlama yolunda başvurulabilecek en anlaşılır ve güvenilir kaynaklardan biri olan Evrim Ağacı Akademi'ye buradan ulaşabilirsiniz.

Evrim Çalışkanları - Evrimi Anlamak:

“Evrimi kullanarak yaşam ağacını nasıl oluştururuz?”, “Evrim nasıl gerçekleşiyor?”, “Evrim büyük ve küçük ölçeklerde nasıl çalışır?”, “Evrimsel biyologların cevaplamaya çalıştığı bazı önemli sorular nelerdir?” Kaliforniya Berkeley Üniversitesi tarafından hazırlanan Understanding Evolution sitesi, Evrim Çalışkanları tarafından Türkçeye kazandırılmıştır.

History Channel - Evolve (Belgesel Serisi): 

Animasyonlar, doğa ve laboratuvar çalışmaları: Evrim şimdiye kadar hiç bu kadar güzel anlatılmamıştı. Gözler, boyut, deri, uçuş, iletişim, seks, bağırsaklar, zehir, hız, cesaret ve şekil başlıklarından oluşan bu belgesel ile evrimin sırlarını keşfedebilirsiniz! 

National Geographic - Bilimin Ta Kendisi: Evrim: Darwin Yanılıyor mu?

National Geographic'in hazırladığı bu kapsamlı belgesel, bir doğa gerçeği olarak evrimi ve evrim teorisini ana hatlarıyla ele alıyor, kritik sorular üzerinden giderek güncel verilerin ışığında bize evrimi anlatıyor. Gözün evrimi gibi ilginç konulara da değinen belgesel, evrime güzel bir başlangıç için idealdir.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 8
 • Muhteşem! 3
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Umut Verici! 2
 • Güldürdü 1
 • İğrenç! 1
 • İnanılmaz 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • MIT. Books About Evolution. (3 Mayıs 1997). Alındığı Tarih: 22 Temmuz 2020. Alındığı Yer: MIT | Arşiv Bağlantısı
 • T. Chivers. Best Evolutionary Biology Books, From Stephen Jay Gould To Richard Dawkins. (15 Eylül 2010). Alındığı Tarih: 22 Temmuz 2020. Alındığı Yer: The Telegraph | Arşiv Bağlantısı
 • Edge. The Selfish Gene: Thirty Years On. (16 Mart 2006). Alındığı Tarih: 22 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Edge | Arşiv Bağlantısı
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/05/2022 12:49:43 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4212

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Nasa
Hava
Balık Çeşitliliği
Yağ
Kromozom
Karar Verme
Şempanzeler
Etik
Goril
Kuantum Fiziği
Süpernova
Karanlık Madde
Darwin
Etimoloji
Kafatası
Köpekler
Felsefe
Mikroevrim
Epistemik
İspat Yükü
Tedavi
Mers
Mars
Kadın Doğum
Nükleer Enerji
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et