6 Yıl Uğraş Sonucu Çekilen Yalıçapkını Fotoğrafı

Bu türev bir içeriktir. Yani bu yazının omurgası, Colossal isimli kaynaktan alınmıştır; ancak anlatım ve konu akışı gibi detaylar Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından güncellenmiş, değiştirilmiş ve/veya geliştirilmiştir. Yazar, kaynaktan alınan metin omurgası üzerine kendi örneklerini, bilgilerini, detaylarını eklemiş, içeriği zenginleştirmiş ve/veya çeşitlendirmiş olabilir. Bu ek kısımlarla ilgili kaynaklar da, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bu nefes kesen fotoğraf, tam 6 senelik yılmak bilmez bir çabanın ürünü! İlk bakışta bazılarına "sıradan" gelebilir; ancak fotoğraf sadece ilginç bir anın yakalanmasından ibaret değil. Bir yalıçapkınının avına daldığı anın tamamen simetrik olacak şekilde yakalanmış bir fotoğrafı! Bu kareyi yakalayabilmek için Alan McFadyen tam 4200 saatini harcadı! Fotoğraf, son 6 yılda yapılan 420.000 çekimden sadece 1 tanesi. Fotoğrafçı şöyle söylüyor:

Yalıçapkınları suya o kadar hızlı dalarlar ki, adeta bir mermi gibidirler. Dolayısıyla iyi bir kare yakalayabilmek çok fazla şans ve sabır gerektiriyor. Dahası, dişi yalıçapkınları suya çok nadiren dalarlar, dolayısıyla bu kare için daha da fazla emek gerekti.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  • Türev İçerik Kaynağı: Colossal
  • C. Jobson. A Perfectly Symmetrical Photo of a Kingfisher Diving for Prey, Nearly 6 Years in the Making. (2015, Kasım 27). Alındığı Tarih: 29 Ocak 2019. Alındığı Yer: Colossal

Metrik Sistem: ''Kusursuzluğu'' Nasıl Ölçeriz?

Sizin İhtiyacınız Olan Ne?

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Katkı Sağlayanlar

Damla Şahin
Damla Şahin
2. Editör
Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder