Evrim Ağacı Logo Evrim Ağacı
Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

1.5 Metrelik "Robokoplar", Silikon Vadisi'nde Devriye Görevine Başlıyor!

1.5 Metrelik "Robokoplar", Silikon Vadisi'nde Devriye Görevine Başlıyor!
Yazar Russia Today Osman Öztürk Editör Osman Öztürk
2 dakika
1,116 Okunma Sayısı
Reklamı Kapat

Bu haber 4 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

"Robokop" şeklindeki mikrofonlar, hoparlörler, kameralar, lazer tarayıcılar ve algılayıcılar ile donatılmış robotlar, Silikon Vadisi'ni korumaya başladı. Knightscope K5 Özerk Veri Makineleri adı verilen güvenlik robotları, California'da bulunan bir robotik şirketi olan Knightscope tarafından tasarlandı.

Robotlar olağandışı davranışları fark etmek ve denetmenlerini uyarmak için programlandı. Ayrıca koku ve ısı algılayıcılarına da sahip ve halılardaki kirlenmeleri dahi gözlemleyebilmekte. Kameralar ile Robokoplar, dakikada 300'e kadar plaka sayısını hatırlayabiliyor ve trafiği gözlüyor.

Robotlar şöyle çalışıyor: Bir insan, duran ve kişinin etrafında dönerken bir komuta merkezine video gönderen robotun önünden geçiyor. Eğer hırsız gitmezse, bu sefer robot videoya bakıyor, cam kırılması, zorla girmenin sebep olacağı herhangi bir sesi dinliyor. Proje eş yöneticisi Stacy Stephens bunu şöyle anlatıyor:

Plakayı, aracın fotoğrafını, coğrafi konumu ve saati alıyoruz.

Robotik şirketi bunun alışveriş merkezlerinde ve yerel semtlerde, tıpkı şirket yerleşkeleri, okul yerleşkeleri ve açık hava pazarları gibi dış mekanlarda olduğu gibi güvenlik görevlilerinin yerini alacağını söylüyor. Knightscope, gelecekteki büyüme fırsatlarının okullar, oteller, araba satıcıları, stadyumlar, gazinolar, kolluk kuvveti kurumları, limanlar ve hava alanları gibi alanları kapsadığını söyledi.

Reklamı Kapat

Şirketin iddia ettiğine göre robotların gelmesiyle alandaki suç oranlarının tahmini düşüşü yüzde 50 olacak.

Söylenene göre 5 adet K5 robotu San Francisco körfezinde devriye görevine başladı. KPIX-TV'nin aktardığına göre, robotlar ayrıca Knightscope'un genel merkezinin de içinde bulunduğu Silikon Vadisi'ndeki "gizli" bir yeri de koruyor.

Lazer taraması, tekerlek kodlayıcıları, atalet ölçümleri ve GPS karışımının vekalet ettiği robot 1.5 metre büyüklüğünde ve 136 kilogram ağırlığında. İnsan sorgulamaları için ayrıca kafasında bir tane düğme bulunuyor. Şirketin web sitesinde ise şu ifadeler bulunmakta:

Bıkmadan şirket yerleşkenize veya semtinize göz kulak olacak, sevdiklerinizi güvende tutacak ve geçen herkese bir gülücük konduracak; görebilen, duyabilen, hissedebilen ve koklayabilen bir arkadaş hayal edin. Teknolojiyi, topluluklarımızı birlikte daha güçlü ve daha güvenli yapmak için kullanabileceğimizi hayal edin...

Robotlar otonom ve insanlardan gelen herhangi bir müdahale ile çalışacak ve çatışmalardan kaçınacak şekilde geliştirilmiş. Robotik firması ayrıca güvenlikte hiçbir insan gücüne ihtiyaç olmayacağı korkusuna da cevap verdi. Knightscope blogundaki demeçte şöyle yazılı: 

Robotların, yüksek seviyede düşünme, birebir karşılaşma veya taktik planlama gerektiren daha akıllıca beceri etkinlikleri için insanları özgürleştirmek amacıyla monotonluğu ve tehlikeli işleri idare edecek mükemmel araçlar olduğuna inanıyorum.

Stacy Stephens CBS'e şimdiye kadar, insanların robotlara çok iyi davrandığını, görünüşe göre işlevlerini iyi anlamadıklarını söyledi.

İnsanların büyük çoğunluğu onu görüyor ve ‘Aman tanrım, çok tatlı’ diyor. Onu kaldırıp kucaklayan, ona sebepsiz yere sarılan insanlar oldu.

Eğer birisi robota saldırmaya karar verirse, yine de, sonuç önce "yüksek sesli bir cıvıltı" olacak, sonra daha ve daha yüksek sesler. Stephens şöyle söylüyor:

Çok, çok gürültülü bir alarm. Bir araba alarmını düşünün fakat çok daha şiddetlisi.
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Russia Today | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 15/01/2021 21:59:09 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4152

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Bilinç
Uterus
Cinsellik Araştırmaları
Evrim
Makroevrim
Bebek Doğumu
Tüy
Afrika
Böcekler
Eğitim
Kültür
Psikiyatri
Uçuş
Uçma
Yemek
Robot
Dinozorlar
Mikrobiyoloji
Enzim
Yaşamın Başlangıcı
Çevre
Matematik
Öğrenme Teorileri
Kimyasal
Deprem
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İki insan, hiçbir zaman birebir aynı kitabı okumamıştır.”
Edmund Wilson
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku