Gece Modu

Bu yazı, Russia Today isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bu haber 4 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

"Robokop" şeklindeki mikrofonlar, hoparlörler, kameralar, lazer tarayıcılar ve algılayıcılar ile donatılmış robotlar, Silikon Vadisi'ni korumaya başladı. Knightscope K5 Özerk Veri Makineleri adı verilen güvenlik robotları, California'da bulunan bir robotik şirketi olan Knightscope tarafından tasarlandı.

Robotlar olağandışı davranışları fark etmek ve denetmenlerini uyarmak için programlandı. Ayrıca koku ve ısı algılayıcılarına da sahip ve halılardaki kirlenmeleri dahi gözlemleyebilmekte. Kameralar ile Robokoplar, dakikada 300'e kadar plaka sayısını hatırlayabiliyor ve trafiği gözlüyor.

Robotlar şöyle çalışıyor: Bir insan, duran ve kişinin etrafında dönerken bir komuta merkezine video gönderen robotun önünden geçiyor. Eğer hırsız gitmezse, bu sefer robot videoya bakıyor, cam kırılması, zorla girmenin sebep olacağı herhangi bir sesi dinliyor. Proje eş yöneticisi Stacy Stephens bunu şöyle anlatıyor:

Plakayı, aracın fotoğrafını, coğrafi konumu ve saati alıyoruz.

Robotik şirketi bunun alışveriş merkezlerinde ve yerel semtlerde, tıpkı şirket yerleşkeleri, okul yerleşkeleri ve açık hava pazarları gibi dış mekanlarda olduğu gibi güvenlik görevlilerinin yerini alacağını söylüyor. Knightscope, gelecekteki büyüme fırsatlarının okullar, oteller, araba satıcıları, stadyumlar, gazinolar, kolluk kuvveti kurumları, limanlar ve hava alanları gibi alanları kapsadığını söyledi.

Şirketin iddia ettiğine göre robotların gelmesiyle alandaki suç oranlarının tahmini düşüşü yüzde 50 olacak.

Söylenene göre 5 adet K5 robotu San Francisco körfezinde devriye görevine başladı. KPIX-TV'nin aktardığına göre, robotlar ayrıca Knightscope'un genel merkezinin de içinde bulunduğu Silikon Vadisi'ndeki "gizli" bir yeri de koruyor.

Lazer taraması, tekerlek kodlayıcıları, atalet ölçümleri ve GPS karışımının vekalet ettiği robot 1.5 metre büyüklüğünde ve 136 kilogram ağırlığında. İnsan sorgulamaları için ayrıca kafasında bir tane düğme bulunuyor. Şirketin web sitesinde ise şu ifadeler bulunmakta:

Bıkmadan şirket yerleşkenize veya semtinize göz kulak olacak, sevdiklerinizi güvende tutacak ve geçen herkese bir gülücük konduracak; görebilen, duyabilen, hissedebilen ve koklayabilen bir arkadaş hayal edin. Teknolojiyi, topluluklarımızı birlikte daha güçlü ve daha güvenli yapmak için kullanabileceğimizi hayal edin...

Robotlar otonom ve insanlardan gelen herhangi bir müdahale ile çalışacak ve çatışmalardan kaçınacak şekilde geliştirilmiş. Robotik firması ayrıca güvenlikte hiçbir insan gücüne ihtiyaç olmayacağı korkusuna da cevap verdi. Knightscope blogundaki demeçte şöyle yazılı: 

Robotların, yüksek seviyede düşünme, birebir karşılaşma veya taktik planlama gerektiren daha akıllıca beceri etkinlikleri için insanları özgürleştirmek amacıyla monotonluğu ve tehlikeli işleri idare edecek mükemmel araçlar olduğuna inanıyorum.

Stacy Stephens CBS'e şimdiye kadar, insanların robotlara çok iyi davrandığını, görünüşe göre işlevlerini iyi anlamadıklarını söyledi.

İnsanların büyük çoğunluğu onu görüyor ve ‘Aman tanrım, çok tatlı’ diyor. Onu kaldırıp kucaklayan, ona sebepsiz yere sarılan insanlar oldu.

Eğer birisi robota saldırmaya karar verirse, yine de, sonuç önce "yüksek sesli bir cıvıltı" olacak, sonra daha ve daha yüksek sesler. Stephens şöyle söylüyor:

Çok, çok gürültülü bir alarm. Bir araba alarmını düşünün fakat çok daha şiddetlisi.
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/02/2020 16:51:22 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4152

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir çılgının delice spekülasyonlarını mı dinliyorum, yoksa yüce bir dahinin bilimsel çıkarımlarını mı? Doğrular nerede biter? Hata nerede başlar?”
Jules Verne
Geri Bildirim Gönder