Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

1.5 Metrelik "Robokoplar", Silikon Vadisi'nde Devriye Görevine Başlıyor!

1.5 Metrelik "Robokoplar", Silikon Vadisi'nde Devriye Görevine Başlıyor!
2 dakika
1,265
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 8 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

"Robokop" şeklindeki mikrofonlar, hoparlörler, kameralar, lazer tarayıcılar ve algılayıcılar ile donatılmış robotlar, Silikon Vadisi'ni korumaya başladı. Knightscope K5 Özerk Veri Makineleri adı verilen güvenlik robotları, California'da bulunan bir robotik şirketi olan Knightscope tarafından tasarlandı.

Robotlar olağandışı davranışları fark etmek ve denetmenlerini uyarmak için programlandı. Ayrıca koku ve ısı algılayıcılarına da sahip ve halılardaki kirlenmeleri dahi gözlemleyebilmekte. Kameralar ile Robokoplar, dakikada 300'e kadar plaka sayısını hatırlayabiliyor ve trafiği gözlüyor.

Robotlar şöyle çalışıyor: Bir insan, duran ve kişinin etrafında dönerken bir komuta merkezine video gönderen robotun önünden geçiyor. Eğer hırsız gitmezse, bu sefer robot videoya bakıyor, cam kırılması, zorla girmenin sebep olacağı herhangi bir sesi dinliyor. Proje eş yöneticisi Stacy Stephens bunu şöyle anlatıyor:

Tüm Reklamları Kapat

Plakayı, aracın fotoğrafını, coğrafi konumu ve saati alıyoruz.

Robotik şirketi bunun alışveriş merkezlerinde ve yerel semtlerde, tıpkı şirket yerleşkeleri, okul yerleşkeleri ve açık hava pazarları gibi dış mekanlarda olduğu gibi güvenlik görevlilerinin yerini alacağını söylüyor. Knightscope, gelecekteki büyüme fırsatlarının okullar, oteller, araba satıcıları, stadyumlar, gazinolar, kolluk kuvveti kurumları, limanlar ve hava alanları gibi alanları kapsadığını söyledi.

Şirketin iddia ettiğine göre robotların gelmesiyle alandaki suç oranlarının tahmini düşüşü yüzde 50 olacak.

Söylenene göre 5 adet K5 robotu San Francisco körfezinde devriye görevine başladı. KPIX-TV'nin aktardığına göre, robotlar ayrıca Knightscope'un genel merkezinin de içinde bulunduğu Silikon Vadisi'ndeki "gizli" bir yeri de koruyor.

Lazer taraması, tekerlek kodlayıcıları, atalet ölçümleri ve GPS karışımının vekalet ettiği robot 1.5 metre büyüklüğünde ve 136 kilogram ağırlığında. İnsan sorgulamaları için ayrıca kafasında bir tane düğme bulunuyor. Şirketin web sitesinde ise şu ifadeler bulunmakta:

Tüm Reklamları Kapat

Bıkmadan şirket yerleşkenize veya semtinize göz kulak olacak, sevdiklerinizi güvende tutacak ve geçen herkese bir gülücük konduracak; görebilen, duyabilen, hissedebilen ve koklayabilen bir arkadaş hayal edin. Teknolojiyi, topluluklarımızı birlikte daha güçlü ve daha güvenli yapmak için kullanabileceğimizi hayal edin...

Robotlar otonom ve insanlardan gelen herhangi bir müdahale ile çalışacak ve çatışmalardan kaçınacak şekilde geliştirilmiş. Robotik firması ayrıca güvenlikte hiçbir insan gücüne ihtiyaç olmayacağı korkusuna da cevap verdi. Knightscope blogundaki demeçte şöyle yazılı: 

Robotların, yüksek seviyede düşünme, birebir karşılaşma veya taktik planlama gerektiren daha akıllıca beceri etkinlikleri için insanları özgürleştirmek amacıyla monotonluğu ve tehlikeli işleri idare edecek mükemmel araçlar olduğuna inanıyorum.

Stacy Stephens CBS'e şimdiye kadar, insanların robotlara çok iyi davrandığını, görünüşe göre işlevlerini iyi anlamadıklarını söyledi.

İnsanların büyük çoğunluğu onu görüyor ve ‘Aman tanrım, çok tatlı’ diyor. Onu kaldırıp kucaklayan, ona sebepsiz yere sarılan insanlar oldu.

Eğer birisi robota saldırmaya karar verirse, yine de, sonuç önce "yüksek sesli bir cıvıltı" olacak, sonra daha ve daha yüksek sesler. Stephens şöyle söylüyor:

Çok, çok gürültülü bir alarm. Bir araba alarmını düşünün fakat çok daha şiddetlisi.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Russia Today | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/04/2024 05:32:36 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4152

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Kas
Foton
Diş Sorunları
Hormon
Güneş Sistemi
Üreme
Yatay Gen Transferi
Ekonomi
Buz
Haber
Halk Sağlığı
Kalıtım
Yörünge
Önyargı
Cinsel Yönelim
Depresyon
Hekim
Yaşlılık
Hindistan
Fotoğraf
Ufo
Yaşanabilir Gezegen
Egzersiz
Işık Hızı
Obstetrik
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
R. Today, et al. 1.5 Metrelik "Robokoplar", Silikon Vadisi'nde Devriye Görevine Başlıyor!. (30 Ocak 2016). Alındığı Tarih: 25 Nisan 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/4152
Today, R., Zaloğlu, O., Öztürk, O. (2016, January 30). 1.5 Metrelik "Robokoplar", Silikon Vadisi'nde Devriye Görevine Başlıyor!. Evrim Ağacı. Retrieved April 25, 2024. from https://evrimagaci.org/s/4152
R. Today, et al. “1.5 Metrelik "Robokoplar", Silikon Vadisi'nde Devriye Görevine Başlıyor!.” Edited by Osman Öztürk. Translated by Ozan Zaloğlu, Evrim Ağacı, 30 Jan. 2016, https://evrimagaci.org/s/4152.
Today, Russia. Zaloğlu, Ozan. Öztürk, Osman. “1.5 Metrelik "Robokoplar", Silikon Vadisi'nde Devriye Görevine Başlıyor!.” Edited by Osman Öztürk. Translated by Ozan Zaloğlu. Evrim Ağacı, January 30, 2016. https://evrimagaci.org/s/4152.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close