Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Yünlü Mamutlar ve Dişleri: Amatör Fosil Avcıları Bu Değerli Dişleri Ucuza Satıyor!

Yünlü Mamutlar ve Dişleri: Amatör Fosil Avcıları Bu Değerli Dişleri Ucuza Satıyor!
1 dakika
2,507
Tüm Reklamları Kapat

Yünlü mamutların, ya da bilimsel adıyla Mammuthus primigenius türünün diş fosillerini ve kalıntılarını günümüzde halen yaygın bulmak mümkündür. Ne yazık ki bu buluntular, her zaman müzelere ve bilim insanlarına ulaşamamaktadır. Çoğu zaman amatör fosil avcıları bu dişlere bilim insanlarından daha önce ulaşarak ele geçirmekte ve onları satarak para kazanmaktadırlar. Günümüzde bu dişlerin kilosu yaklaşık 550 dolardan satılabilmektedir! 

İnsanların, yünlü mamutların dişlerine olan ilgisi antik zamanlara dayanmaktadır. Atalarımız, bu hayvanların dişlerini kullanarak silahlar ve takılar üretmiştir. Günümüzde genellikle silah için kullanılmasa da, takı ve süs eşyaları için bu soyu tükenmiş hayvanların dişleri halen kullanılmaktadır.

Günümüzden sadece 4000 yıl kadar önce soyları tükenmiş olan bu devasa canlıların erkeklerinin dişleri, 4.2 metreye kadar uzayabilmekte ve 91 kilograma kadar erişebilmektedir! Fakat ortalamada bu dişlerin boyları 2.5 metre civarındadır. Dişilerinki ise biraz daha ufak ve hafiftir: ortalamada 1.7 metre ve yaklaşık 9 kilogram ağırlıkta... 

Tüm Reklamları Kapat

Bu dişlerin çeyreği kadarı kafatası içerisindeki boşlukta yer alır. Geri kalanı ise vücuttan dışarı çıkarak kıvrılır. Bu dişlerin evrimleşme nedeni savunma ve cinsel seçilim olduğu gibi, dişlerin kıvrımının evrimleşme nedeni ağırlığın daha düzgün dağıtılabilmesi ve ağırlık merkezinin kafatasına yakın olabilmesidir. Bu hayvanların evrimi incelendiğinde, diş yapılarının çok farklı olduğu birçok ara tür bulmak mümkündür. Hayvanların dişleri her yıl 2.5 ila 15 santimetre arasında uzamaktadır.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
9
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 5
 • Üzücü! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • İnanılmaz 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/06/2024 00:36:48 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3371

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Wuhan Koronavirüsü
Mutasyon
Toprak
Albert Einstein
Diş Hekimi
Adaptasyon
Büyük
Evrim Kuramı
Aşılar
Okyanus
Semptom
Test
Tutarlılık
Genler
Retrovirüs
Mühendislik
Yaşamın Başlangıcı
Doğal Seçilim
Buzul
Uzun
Hekim
Astrofotoğrafçılık
Yılan
Kültür
Kuşlar
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Yünlü Mamutlar ve Dişleri: Amatör Fosil Avcıları Bu Değerli Dişleri Ucuza Satıyor!. (11 Mart 2015). Alındığı Tarih: 26 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/3371
Bakırcı, Ç. M. (2015, March 11). Yünlü Mamutlar ve Dişleri: Amatör Fosil Avcıları Bu Değerli Dişleri Ucuza Satıyor!. Evrim Ağacı. Retrieved June 26, 2024. from https://evrimagaci.org/s/3371
Ç. M. Bakırcı. “Yünlü Mamutlar ve Dişleri: Amatör Fosil Avcıları Bu Değerli Dişleri Ucuza Satıyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 11 Mar. 2015, https://evrimagaci.org/s/3371.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Yünlü Mamutlar ve Dişleri: Amatör Fosil Avcıları Bu Değerli Dişleri Ucuza Satıyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, March 11, 2015. https://evrimagaci.org/s/3371.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close