Yüksek Topuklu Ayakkabılar ve X-Işını Taraması

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Her ne kadar modanın ve cinsel çekiciliğin bir aracı olarak görülseler de topuklu ayakkabılar, tahmin edebileceğiniz ve muhtemelen deneyimlemiş olabileceğiniz gibi, insan anatomisine kesinlikle uygun olmayan tuhaf bir ritüeldir. Çok uzun yıllar ve sürekli olarak anatominin buna zorlanması durumunda, ilerleyen yaşlarda rahatsızlık verici iskelet ve kas sorunlarıyla karşılaşılabilir. Kaldı ki, çoğu zaman, bu sorunların ortaya çıkması için fazla bir zaman geçmesine gerek de yoktur.

Dişilerin aşırı yüksek topuklu ayakkabıları uzatılmış süreler boyunca giymeleri sonucu oluşan kemik aşınması ve kırılmalarına Lisfranc Kırılması veya Lisfranc Çıkığı adı veriliyor. Lisfranc, çıkık ya da kırığın genellikle görüldüğü ayak eklemlerine verilen isimdir. Bu eklem, 9 kemiğin birbirine sıkıca bağlandığı bir bağ dokusudur.

Topuklu ayakkabının "sıradan bir moda aracı" olarak görülmesinin yarattığı sorunlar, sadece hastaların bu konuyla ilgili sağlık sorunlarını görmezden gelmelerinden kaynaklanmaz. Aynı zamanda doktorlar gibi sağlık profesyonelleri de, eğer ki bu konuda deneyimli ve eğitimli değillerse, bununla ilişkilendirilebilecek kas ve iskelet rahatsızlıklarını kaçırabilmektedirler.

 

Kaynak: Daily Anatomy

Marie Curie'ye Ait İlk Ses Kaydı Tespit Edildi!

Kuyrukluyıldız-Gezegen Çarpışmaları, Aminoasitlerin Kendiliğinden Oluşmasını Sağlıyor!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder