Gece Modu

Bu yazı, BBC Earth isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Keşiş Yengeçlerinin Hayret Verici Kabuk Değişimi
BBC Earth

Yengeçlerin Hayret Verici Kabuk Değişimi

Keşiş yengeçleri, terk edilmiş deniz kabuklarını mobil evleri olarak kullanır. Yengeç büyüdükçe kabuğu ona dar gelmeye başlar. En sonunda yengeç, daha büyük bir deniz kabuğuna geçmeye ihtiyaç duyar.

Uygun boş deniz kabukları nadir bulunur. Örneğin bu deniz kabuğu, bu yengeç için bir hayli büyük. Arayışına devam etmek yerine küçük yengeç oturup beklemeye başlar. Daha büyük bir ev arayışında olan diğer yengeçler de bir deniz kabuğu karaya vurunca başına toplanırlar. Maalesef yeni deniz kabuğu da onlar için çok büyük.

Buna rağmen, toplanan yengeçler birbirlerini ölçmeye başlarlar. Ve sonra gerçekten alışılmadık bir şey yaparlar. Belli bir düzen içinde sıraya girerler. En büyüğü sıranın en önüne, en küçüğü en arkaya.

Tek amaç uğruna hizaya giriyorlar: Kabuklarını değiştirmek için. Fakat hiçbir yengeç bir hamle yapamıyor çünkü zincir henüz tamamlanmadı. Hepsi uygun büyüklükteki yengecin gelmesini bekliyor.

İşte geldi... En son gelen sıranın başına geçiyor.

İlkin, zincir bozuluyor. Zincir tekrar şekillendikçe küçük yengeç de hareketini yapıp sıranın sonundaki yerini alıyor. Yakın bir incelemeden sonra büyük yengeç harekete geçiyor. Bu da zincirleme bir reaksiyonu başlatıyor. Her bir yengeç, sırada önünde bulunan ve terkedilen kabuğa yerleşmek için aceleyle hareket ediyor. Küçük yengeç yeni evine doğru harekete geçerken yeni gelen yengeç de aynı kabuğa girmeye çalışıyor.

Deniz kabuğundan yoksun kalmak ölüm demek. Kabuksuz bir yengeç yoğun tropik güneş altında anında kavrulur. Ama tüm bu değişimlerden sonra geriye hala bir kabuk kalmıştır. O kabuk da ne yazık ki yengecin ilk kabuğundan büyük değildir. Daha kötüsü şu ki üzerinde bir de delik vardır. Ama kötü bir kabuk bile evsiz kalmaktan daha iyidir.

Destek Olun

Bu video, BBC Earth tarafından hazırlanmış, Evrim Ağacı tarafından altyazılandırılmıştır. Eğer içeriği beğendiyseniz orijinal kaynağa destek olmak için, lütfen YouTube kanalına gidip videolarını beğenmeyi unutmayın.

BBC Earth kanalının bu videosunu orijinal dilinde ve İngilizce alt yazılı olarak buradan seyredebilirsiniz:

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 5
 • Tebrikler! 4
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 6
 • İnanılmaz 5
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/03/2020 22:12:41 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7837

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Uzay yolculuğunu sıradanlaştıramayan bir tür, diğer hayvanlardan üstün olamaz.”
Larry Niven
Geri Bildirim Gönder