Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Volkanik Külde Korunmuş 509 Milyon Yıllık Trilobit Fosilleri Keşfedildi!

Volkanik Külde Korunmuş 509 Milyon Yıllık Trilobit Fosilleri Keşfedildi!
2 dakika
225
Tüm Reklamları Kapat

Science dergisinde yayınlanan bir çalışma, Fas'ta 509 milyon yıl öncesine ait trilobit fosillerinin volkanik kül tarafından korunmuş halde bulunduğunu ortaya çıkarıyor.[1] paleontoloji dünyasının dikkatini çeken bu keşif, bilim insanlarının trilobitlere ve onların yumuşak doku yapısına şimdiye kadarki en detaylı bakışı atmalarına olanak sağlıyor.

New England Üniversitesi'nden paleontolog ve araştırmanın ortağı olan Profesör John Paterson, bunun kendisine öğretilen her şeye aykırı olduğunu söylüyor. Paterson şöyle ekliyor:

Bir paleontolog veya jeolog olarak eğitilirken size fosillerin sadece sedimanter kayaçlarda bulunduğu, volkanik kayaçlarda asla bulunamayacağı söylenir. Bu keşif temel olarak bunu tersine çeviriyor; artık istisnai şekilde korunmuş fosiller için bakılacak yeni bir kaya türümüz var.

Bilinen tek fosiller, dış iskelet gibi sert vücut parçalarından oluşuyordu. Dr. Paterson, son keşfin vücudun yumuşak kısımlarını da içerdiğini söyledi:

Tüm Reklamları Kapat

Antenlere, yürüme bacaklarına sahibiz, hatta örneklerden birinde tüm sindirim sistemini korunmuş halde gördük. Bu olağanüstü nadir bir durum ve aslında her şeyi 3 boyutlu olarak görüyoruz çünkü volkanik külde korunmuşlar.

Dr. Paterson, volkanik patlamanın şiddetli doğasının fosil korunması için ideal koşullar sağlayabileceğini söyledi:

Böyle bir olay, kıyı şeridine yakın sığ sularda yaşayan bu trilobitleri hızla gömer, volkanik kül ise bu hayvanları hızla oldukları yere sabitlerdi. Kül, bir pudra kadar incedir bu nedenle, bacaklarındaki yaklaşık bir milimetrenin onda biri uzunluğundaki küçük kıllar gibi tüm ince anatomik özellikleri modellemede çok iyidir. Bu kesinlikle inanılmaz bir detay.

Fosiller şimdiden trilobitlerin anatomisi hakkında, özellikle baş bölgesi etrafında yeni keşiflere yol açtı. Dr. Paterson, fosillerin üzerinde CT taraması yapan araştırmacıların başın bir kısmına bağlı etli bir dudak olan labrum adlı bir yapı keşfettiklerini belirtti:

Ağzın bulunduğu yer, yiyeceklerin işlendiği bir beslenme odası gibi işlev görüyor. Bu yapının hemen arkasında, trilobitlerin yiyeceğini çiğnemek ve sonra ağzına götürmek için kullandığı dikenli kaşıklar olarak tanımlayabileceğim çok olağandışı beslenme uzantıları var. Trilobitlerde daha önce hiç böyle bir şey görmemiştik.

Ayrıca Dr. Paterson, dinozorlar gibi daha büyük hayvanların bile volkanik kül içinde korunmuş olarak bulunmasının mümkün olduğunu belirtiyor:

Volkanik alanlara ev sahipliği yapan Avustralya'da, dünyanın en iyi korunmuş fosillerinden bazılarının bulunması mümkün. Koşullar uygun olduğu ve o zamanda doğru volkanik aktiviteler olduğu sürece, bulabileceğimiz şeyler sınırsız.

Dr. Peterson sözlerini şöyle sonlandırıyor:

Bu beni, üzerinde çalıştığım ve bu volkanik tabakaların bazılarını bulduğumuz Güney Avustralya'daki bazı saha alanlarına geri dönme konusunda gerçekten heyecanlandırdı. Kimse gerçekten oralarda fosil aramaya zahmet etmedi, bu yüzden geri dönüp dikkatimi gerçekten o çökeltilere odaklamak isterdim.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
10
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • İnanılmaz 2
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • İğrenç! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 14/07/2024 23:11:37 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/18076

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Boyut
Cinsellik Araştırmaları
Biyolojik Antropoloji
Ekoloji
Çin
Olasılık
Bakteriler
Ecza
Sürüngen
İntihar
Eşeyli Üreme
Çocuklar İçin Bilim
Kütle
Gıda
Sağlık
Deizm
Karadelik
Alzheimer
Genetik Müdahale
Lazer
Etoloji
Buzul
Dilbilim
Hayvan
Güneş Sistemi
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
U. Derin. Volkanik Külde Korunmuş 509 Milyon Yıllık Trilobit Fosilleri Keşfedildi!. (10 Temmuz 2024). Alındığı Tarih: 14 Temmuz 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/18076
Derin, U. (2024, July 10). Volkanik Külde Korunmuş 509 Milyon Yıllık Trilobit Fosilleri Keşfedildi!. Evrim Ağacı. Retrieved July 14, 2024. from https://evrimagaci.org/s/18076
U. Derin. “Volkanik Külde Korunmuş 509 Milyon Yıllık Trilobit Fosilleri Keşfedildi!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, 10 Jul. 2024, https://evrimagaci.org/s/18076.
Derin, Ufuk. “Volkanik Külde Korunmuş 509 Milyon Yıllık Trilobit Fosilleri Keşfedildi!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, July 10, 2024. https://evrimagaci.org/s/18076.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close