Utahraptor Aslında Hantaldı!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bulunan en iri dromaeosauridlerden olan Utahraptor ostrommaysorum türü aslında sanıldığı kadar çevik olmayabilir. Yaklaşık 126 milyon yıl önce yaşamış bu canlı, sadece tek örnek üzerinden biliniyor. Erişkinlerin uzunluğu 6-7 metreyi bulabiliyor. 

2010'da Utahraptor'un eksik kısımlarını tamamlamak için Achillobator ve Deinonychus'tan yararlanılmıştı. Uzun zamandır üzerinde çalışan Scott Hartman, Jim Kirkland, Mark Loewen ve takım arkadaşları yeni rekonstrüksiyonu sundu. Yeni Utahraptor, inanılmaz derecede dayanıklı ve tuhaf görünmektedir. Kuyruk uzunluğu azaltıldı; ancak diğer dromaeosaurlardan daha fazla hareketli. Gövde önden arkaya kısa mesafedeydi, fakat güçlü sırt kasları tarafından desteklenen uzun omuriliği vardı. Açıkça uzun mesafeli hızlı bir koşucu değil; son derece sağlam ve dayanıklı yürüyücüydü. Bu yeni fikir, BYU'dan alınan numunelere, örnek numuneye ve saha alanındaki bazı unsurlara dayanmaktadır.

Kaynak: Scott Hartman

Evrim Ağacı Belgesel Tavsiyeleri

İnsan Evriminin Devam Ettiğini Gösteren İzler

Yazar

Pedram Türkoğlu

Pedram Türkoğlu

Yazar

Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim görüyor. İlgilendiği bilim dalları paleobiyoloji, zooloji, anatomi, immünoloji, mikrobiyoloji, tıp ve evrimsel biyolojidir.

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder