Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

USB-C Nedir? Tek Bir USB Kablo, İhtiyaç Duyduğumuz Tüm Dijital Bağlantılara Hükmedebilir mi?

HDMI, VGA, USB, Lightning ve Diğer Tüm Kablo İhtiyaçlarını Tek Bir USB-C ile Karşılamak Mümkün mü?

USB-C Nedir? Tek Bir USB Kablo, İhtiyaç Duyduğumuz Tüm Dijital Bağlantılara Hükmedebilir mi?
2 dakika
639
Tüm Reklamları Kapat

Apple, 12 Eylül 2023'te, dört yeni iPhone 15 modeli için USB-C konektörünü/kablosunu kullanmayı planladığını duyurarak, USB-C'nin ilk çıkışından dokuz yıl sonra elektronik endüstrisinin tercih ettiği konektör haline gelmesine hız kattı.[1] Bu hamle, Apple'ı, tüketici aygıtları için tek bir konektör tipi gerektiren Avrupa Birliği yasalarına da uyumlu hale getiriyor.[2]

USB-C, dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlar gibi mobil ve taşınabilir cihazlar için küçük, çok yönlü bir konektördür.[3] Verileri yüksek hızlarda aktarır, video sinyallerini iletir ve cihazların pillerini şarj etmek için güç sağlar. USB sözcüğü, "Evrensel Seri Veri Yolu" anlamına gelmektedir. C harfi ise, daha önceden üretilmiş olan A ve B tiplerinin ardından gelen üçüncü tipi ifade eder.

Tüm Reklamları Kapat

USB teknolojisini tanıtan ve destekleyen 1.000'den fazla şirketin oluşturduğu bir konsorsiyum olan USB Implementers Forum, eski USB konektörlerinin yanı sıra HDMI, DisplayPort ve VGA gibi diğer bağlantı noktalarının yerini almak üzere USB-C konektörünü geliştirmiştir. Amaç, geniş bir cihaz yelpazesi için tek ve evrensel bir konektör oluşturmaktır.

USB-C'nin temel özellikleri ve faydaları arasında her iki yönde de takabileceğiniz, ters çevrilebilir bir konektör olması bulunmaktadır. Ayrıca, daha önceki USB ve Lightning kablolarının aksine, bazı kabloların cihazlar arasında bağlantı kurmak ve cihazları şarj cihazlarına bağlamak için her iki ucunda da aynı konektöre sahip olmasını sağlar.

Tüm Reklamları Kapat

USB-C'nin elektronik endüstrisinde yaygın olarak benimsenmesi, muhtemelen birden fazla kablo ve adaptör türüne olan ihtiyacı azaltan evrensel bir standarda yol açacaktır. Ayrıca, ince ve kompakt şekli üreticilerin daha ince ve daha hafif cihazlar üretmesine olanak sağlamaktadır.

USB-C, aslında bir "fiziksel konektörü" ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Konektörler, USB ve Thunderbolt protokolleri gibi çeşitli veri aktarım protokollerini kullanır (protokollerse, verileri biçimlendirmek ve işlemek için kurallar kümesidir). USB-C, USB ve Thunderbolt'u destekleyerek dizüstü bilgisayarları, akıllı telefonları, tabletleri, monitörleri, yerleştirme istasyonlarını ve diğer birçok cihazı bağlamak için uygun hale getirir.

En yeni USB protokolü olan "sürüm 4", kablonun derecesine/reytingine bağlı olarak saniyede 40 gigabite kadar veri aktarım hızı sağlar.[4] Yine sürüm 4'teki en yeni Thunderbolt, saniyede 40 gigabite kadar veri aktarımını ve 100 watt şarjı desteklemektedir.[5] Yeni duyurulan ve 2024'te devreye girmesi beklenen Thunderbolt 5, USB-C konektörü üzerinden saniyede 80 ve 120 gigabite kadar aktarımı ve 140 ila 240 watt güç aktarımını destekleyecektir.[6]

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

USB-C Neden Önemlidir?

Teknoloji evriminin parçalı doğası nedeniyle, on yıl önce bilgisayar kullanıcıları çok fazla konektörle mücadele ediyordu: Veri için USB; şarj için güç kabloları; video için HDMI, DisplayPort veya VGA; ve internet için Ethernet. Bu durum, çok amaçlı bir konektör üzerinde birleşmek için sektör çapında bir çaba gerektirdi.

USB-C, 2014 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana yaygın bir popülerlik kazanmış ve Apple dışındaki çoğu cihaz için tercih edilen konektör haline gelmiştir. Apple, 2018 yılında iPad Pro'yu USB-C'ye dönüştürdü ve şimdi aynı şeyi en çok satan Apple cihazı olan iPhone için yapıyor. Bazı pazar tahminlerine göre 2025 yılına kadar 4 milyara yakın, 2033 yılına kadar ise 19 milyar USB-C konektör satışı gerçekleşecek.

USB-C'nin sektör genelinde benimsenmesi sayesinde, tüketiciler yakında taşınabilir cihazlarını şarj etmek veya eşzamanlamak için bir kabloya uzandıklarında "Bu doğru konektör mü?" diye sormak zorunda kalmayacaklar. Ve eğer bir iPhone kullanıcısıysanız ve yeni bir modele sahipseniz, artık ihtiyaç duymadığınız Lightning kablolarınızı bir Apple mağazasına götürerek geri dönüştürebilirsiniz.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
23
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 4
 • Bilim Budur! 3
 • Muhteşem! 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: The Conversation | Arşiv Bağlantısı
 • ^ J. Stern. Iphone 15 And 15 Pro First Look: Why A Tiny Usb-C Port Is A Huge Deal. (13 Eylül 2023). Alındığı Tarih: 17 Eylül 2023. Alındığı Yer: WSJ | Arşiv Bağlantısı
 • ^ B. Fung. Eu Formally Adopts Law Requiring Apple To Support Usb-C Chargers. (24 Ekim 2022). Alındığı Tarih: 17 Eylül 2023. Alındığı Yer: CNN | Arşiv Bağlantısı
 • ^ USB. Usb Type-C® Cable And Connector Specification. Alındığı Tarih: 18 Eylül 2023. Alındığı Yer: USB | Arşiv Bağlantısı
 • ^ S. Harding. Breaking Down How Usb4 Goes Where No Usb Standard Has Gone Before. (2 Eylül 2022). Alındığı Tarih: 18 Eylül 2023. Alındığı Yer: Ars Technica | Arşiv Bağlantısı
 • ^ M. Elliott. What Is Thunderbolt 4, And Why Should Your Next Pc Have It?. (26 Eylül 2022). Alındığı Tarih: 18 Eylül 2023. Alındığı Yer: PCMag | Arşiv Bağlantısı
 • ^ S. Harding. Intel Confirms Thunderbolt 5 Name, 120Gbps Tech Arrives In 2024. (12 Eylül 2023). Alındığı Tarih: 18 Eylül 2023. Alındığı Yer: Ars Technica | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/09/2023 17:37:42 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/15693

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Nükleer Enerji
Etimoloji
Periyodik Tablo
Nöron
Uydu
Sinir Hücresi
Çocuklar
Enzim
Çocuklar İçin Bilim
Tehlike
Kırmızı
Yiyecek
Koaservat
Sinir
Adaptasyon
Aslan
Okyanus
Wuhan
Değişim
Kalıtım
Oyun
Klinik Mikrobiyoloji
Yapay Seçilim
Teori
Renk
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Plasebo Etkisi Gerçek mi?
Plasebo Etkisi Gerçek mi?
Tek Bir Takviye ile Bebekleri Kurtarın!
Tek Bir Takviye ile Bebekleri Kurtarın!
İnsan Bebekleri Neden Bu Kadar Aciz?
İnsan Bebekleri Neden Bu Kadar Aciz?
42 Milyon Dolarlık Saat Ne İşe Yarayacak?
42 Milyon Dolarlık Saat Ne İşe Yarayacak?
"Marslı" Filmindeki Gerçek Gözyaşları!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. Sen, et al. USB-C Nedir? Tek Bir USB Kablo, İhtiyaç Duyduğumuz Tüm Dijital Bağlantılara Hükmedebilir mi?. (18 Eylül 2023). Alındığı Tarih: 22 Eylül 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/15693
Sen, S., Bakırcı, Ç. M. (2023, September 18). USB-C Nedir? Tek Bir USB Kablo, İhtiyaç Duyduğumuz Tüm Dijital Bağlantılara Hükmedebilir mi?. Evrim Ağacı. Retrieved September 22, 2023. from https://evrimagaci.org/s/15693
S. Sen, et al. “USB-C Nedir? Tek Bir USB Kablo, İhtiyaç Duyduğumuz Tüm Dijital Bağlantılara Hükmedebilir mi?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Çağrı Mert Bakırcı, Evrim Ağacı, 18 Sep. 2023, https://evrimagaci.org/s/15693.
Sen, Shreyas. Bakırcı, Çağrı Mert. “USB-C Nedir? Tek Bir USB Kablo, İhtiyaç Duyduğumuz Tüm Dijital Bağlantılara Hükmedebilir mi?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, September 18, 2023. https://evrimagaci.org/s/15693.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close