Ufak Kızın Kulağında Karahindiba Bitkisi Gelişti!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Çin'de bir kızın kulağında, tam gelişmiş bir karahindiba tespit edildi ve cerrahi bir operasyonla bitki kulaktan alındı. Bitkinin, kulağın içinde aylardır yetiştiği ve 2 santimetre boya ulaştığı tespit edildi. Acilen ameliyata alınan kızın iç kanama riski önlenmiş oldu.

Doktorlar, 16 aylık kızın kulak kanalı içerisinde büyümeyi sürdüren bir karahindiba tespit ettiklerinde şok oldular. Beijing, Çin'deki doktorlar tarafından tespit edilen bitki, sürekli ağlayan kızın endişeli annesi tarafından hastaneye getirilmesi sonucu fark edilebildi. Kısmen çiçeklenmiş olan bitkinin boyunun 2 santimetreye ulaştığı belirlendi ve daha fazla büyümesine izin vermeden, cerrahi yöntemlerle alındı.

Ranran isimli kızın ailesi, 4 aydır kızın kulağında ağrı olduğunu ama ikisinin de, bu ağrı üzerinde durmadıklarını söyledi. Ancak kız giderek şiddetlenen biçimde kulağını kaşımaya başlayınca, annesi kanalın içine baktı ve "bir şey" gördüğünü söyledi. Bir müddet dışarı çıkarmaya uğraştıktan sonra başarısız olan aile, kızı doktora götürme kararı aldı. Böylece, şok edici keşif yapılmış oldu.

Doktorlar, karahindibanın kızın kulağı içerisinde tamamen geliştiğini ve kanal duvarını tamamen kaplayacak kadar büyüdüğünü belirtiyor. Bu durum, eğer müdahale edilmeseydi ciddi sağlık sorunları doğurabilecekti. Hastanenin otolaringoloji başhekimi Gu Qinglong şöyle söylüyor:

"Kulağa yapılacak en ufak bir baskı bile iç kanama başlatabilirdi, dolayısıyla alınması gerekiyordu. Muhtemelen kulağın ılık ve nemli ortamı bitkinin gelişimine izin verdi."

Bu, birinin kulağında yapılan rahatsız edici keşiflerden ilki de değil. Temmuz 2013'te, Peru'da yaşayan bir İngiliz kadını sebebi bilinmeyen baş ağrılarıyla doktora başvurmuş ve kulağının içinden et yiyici solucanlar çıkarılmıştı. 2012 yılında ise yine Çin'deki bir kadın, kulak kaşıntısıyla doktora gitmiş ve kulağında uzun süredir yaşamakta olan bir örümcek tespit edilmişti.

 

Not: Bu yazı DailyMail adresinden çevrilmiştir.

Yeni Bir Araştırma, Dinozorların Atalarında Tüylerden Ziyade Pulların Yaygın Olduğunu Düşündürüyor!

El Salvador'daki Chaparrastique Yanardağı Uyandı! (29.12.2013)

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim