Evrim Ağacı

Ufak Kızın Kulağında Karahindiba Bitkisi Gelişti!

Ufak Kızın Kulağında Karahindiba Bitkisi Gelişti!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Çin'de bir kızın kulağında, tam gelişmiş bir karahindiba tespit edildi ve cerrahi bir operasyonla bitki kulaktan alındı. Bitkinin, kulağın içinde aylardır yetiştiği ve 2 santimetre boya ulaştığı tespit edildi. Acilen ameliyata alınan kızın iç kanama riski önlenmiş oldu.

Doktorlar, 16 aylık kızın kulak kanalı içerisinde büyümeyi sürdüren bir karahindiba tespit ettiklerinde şok oldular. Beijing, Çin'deki doktorlar tarafından tespit edilen bitki, sürekli ağlayan kızın endişeli annesi tarafından hastaneye getirilmesi sonucu fark edilebildi. Kısmen çiçeklenmiş olan bitkinin boyunun 2 santimetreye ulaştığı belirlendi ve daha fazla büyümesine izin vermeden, cerrahi yöntemlerle alındı.

Ranran isimli kızın ailesi, 4 aydır kızın kulağında ağrı olduğunu ama ikisinin de, bu ağrı üzerinde durmadıklarını söyledi. Ancak kız giderek şiddetlenen biçimde kulağını kaşımaya başlayınca, annesi kanalın içine baktı ve "bir şey" gördüğünü söyledi. Bir müddet dışarı çıkarmaya uğraştıktan sonra başarısız olan aile, kızı doktora götürme kararı aldı. Böylece, şok edici keşif yapılmış oldu.

Doktorlar, karahindibanın kızın kulağı içerisinde tamamen geliştiğini ve kanal duvarını tamamen kaplayacak kadar büyüdüğünü belirtiyor. Bu durum, eğer müdahale edilmeseydi ciddi sağlık sorunları doğurabilecekti. Hastanenin otolaringoloji başhekimi Gu Qinglong şöyle söylüyor:

"Kulağa yapılacak en ufak bir baskı bile iç kanama başlatabilirdi, dolayısıyla alınması gerekiyordu. Muhtemelen kulağın ılık ve nemli ortamı bitkinin gelişimine izin verdi."

Bu, birinin kulağında yapılan rahatsız edici keşiflerden ilki de değil. Temmuz 2013'te, Peru'da yaşayan bir İngiliz kadını sebebi bilinmeyen baş ağrılarıyla doktora başvurmuş ve kulağının içinden et yiyici solucanlar çıkarılmıştı. 2012 yılında ise yine Çin'deki bir kadın, kulak kaşıntısıyla doktora gitmiş ve kulağında uzun süredir yaşamakta olan bir örümcek tespit edilmişti.

 

Not: Bu yazı DailyMail adresinden çevrilmiştir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/05/2020 04:33:02 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1820

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Maymun
Wuhan
Bağışıklık
Biyolojik Antropoloji
Tardigrad
Avcı
Kedi
Eşcinsellik
Sanat
Stephen Hawking
Aslan
Uzay
Evrim Kuramı
Popülasyon
İstatistik
Süpernova
Moleküler Biyoloji
Avrupa
Organ
Güve
Renk
Yılan
Kültür
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Karadelik
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Her insan için değişim ve denge arasında optimum bir oran vardır. Çok az değişim? Sıkılırsınız. Çok az denge? Panikler ve adaptasyon becerinizi yitirirsiniz.”
Larry Niven
Geri Bildirim Gönder