Uçuşu Mümkün Kılan Kanatlar: Hayvanlar Alemi'nde Farklı Kanat Yapıları

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

İnsanlar çoğu zaman basit kategorizasyonlara başvururlar. Örneğin, uçan bir hayvana baktıklarında o canlının nasıl uçtuğu önemli olmaksızın "uçan hayvan" olarak kategori ederler. Tam olarak bu nedenle, aslen sizin bizim kadar memeli hayvan olan yarasaların "kuş" olduğuna dair yaygın bir yanılgı mevcuttur. Bu canlıların uçuş yeteneklerini mümkün kılan kanatlara, nasıl çalıştıklarına ve özelliklerine baktığımızda, kimi zaman yüzeysel kimi zamansa derin bazı farklılıklar görürüz. Bu, evrimsel süreçlerin farklı canlılarda birebir aynı şekilde gerçekleşememesinden kaynaklanan farklılıklardır. Kaldı ki, aynı fonksiyonu ortaya çıkaran evrimsel süreçlerin birebir aynı olmasını gerektiren bir kural da yoktur. Sonuçta her canlı farklı koşullar altında evrimleşir ve her canlının popülasyon içi çeşitliliği birbirinden farklıdır. 

Bu hareketli görselde, farklı canlıların nasıl uçtuklarını, iniş ve kalkışta kanatlarını nasıl çırptıklarını göreceğiz.


Kaynak: Table Top Whale

Bilim Kongresi ve Erik Kiraz

Komplo Teorileri ve Onları Tespit Etme Yolları

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Katkı Sağlayanlar

Umut Hasanoğlu
Umut Hasanoğlu
Görsel Çevirmeni
Ali Kılıç
Ali Kılıç
Görsel Düzenleme
Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim