Üç Bıyıklı Zilkuşu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Üç Bıyıklı Zilkuşu (Procnias tricarunculatus)

Orta Amerika, Karayip Korsanları isimli Hollywood filminin meşhur karakteri Davy Jones'un gerçek hayattaki kuş versiyonuna benzeyen bir türe ev sahipliği yapmaktadır. Her ne kadar birçok şarkıcı kuşlar güzellikleri ve tatlı sesleriyle nam salmışlarsa da, üç bıyıklı zilkuşunun hem sesi oldukça gürültülüdür, hem de görüntüsü son derece ürkütücüdür. Bülbül boyutlarında olan bu türün yüz bölgesinde, saçak şeklinde 3 adet yapı bulunur ve bunlara gaga eşlik eder. Bu çıkıntılı doku, aynı zamanda göz yuvarlarının etrafından da uzamaktadır.

Bu bıyıklar yumuşaktırlar ve kuşa bir engel olarak görülebilirler. Görünüşe göre bu türün dişilerini etkilemek için sahip olduğu renkli tüyler pek yeterli değildir ve bu yüzden oldukça gürültülü bir ses ve garip bıyıklar ile evrimleşmiştir. Ne yazık ki, tüm acayip görüntülü canlılar gibi, bu türün de soyu ciddi derecede tehdit altındadır. Tür normalde göçmendir, ancak üreme mevsimi haricinde güneye göç eden tüm kuşların aksine, bu garip canlı dağlardan daha sıcak olan düzlüklere göç eder.

 

Not: Bu yazı Listverse adresinden çevrilmiştir.

Transparan Salyangoz

Pamuk Tamarinler ve Fısıltıları

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder