Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Toksik Maskülen Erkekler Cinsel Rızayı Umursamıyor!

Toksik Maskülen Erkekler Cinsel Rızayı Umursamıyor! NeuroScienceNews
4 dakika
1,735
Tüm Reklamları Kapat

Konu seks olduğunda hayır, hayır demektir. Peki bir kadın cinsel bir teklife direkt olarak "hayır" demekten daha pasif bir yanıt verdiğinde ne olur? Binghamton Üniversitesi'nde yapılan yeni bir araştırmaya göre, erkeklerin bu tür tepkileri yorumlama biçimleri farklılık gösteriyor ve genellikle toksik maskülenite sergileyen erkekler, eylemlerinin rızaya dayalı olup olmadığına bakmaksızın harekete geçme eğiliminde oluyor.[1] Burada, rızaya dayalı olmayan cinsel ilişkinin tecavüz kapsamına girdiğini belirtmek gerekiyor.

Binghamton psikoloji profesörü Richard Mattson ve yüksek lisans öğrencisi Michael Shaw'un da aralarında bulunduğu bir araştırma ekibi, 18-25 yaş arasındaki erkeklerden, bir kadının cinsel ilişki talebine pasif bir şekilde karşılık verdiği, yani kadının fiziksel yakınlık düzeyini artırmak için rıza gösterdiğini belirten herhangi bir açık sözlü veya davranışsal tepki vermediği varsayımsal cinsel ilişki tekliflerine yanıt vermelerini istedi.

Ekip daha sonra her bir erkeğin durumu ne kadar rızaya dayalı olarak algıladığını ve muhtemelen nasıl davranacağını araştırdı. Mattson, şöyle anlatıyor:

Tüm Reklamları Kapat

Cinsel ilişki teklifine pasif bir yanıt vermek, rızanın normatif bir göstergesidir; ancak sıkıntıyı veya korkuyu da yansıtabilir. (Bunun sebebi, cinsel ilişkinin bir görev olarak kadına yüklendiği toplumlarda "hayır" demenin kadın için daha zor olmasıdır.) Erkeklerin bir ilişki sırasında bu ikisi arasında ayrım yapıp yapamadıklarını araştırmak önemliydi.

Araştırmacılar, erkeklerin pasif tepkilere yönelik algılarında farklılıklar olduğunu ve algılanan rıza düzeyinin cinsel davranışı sürdürme veya ilerletme olasılığının artmasıyla güçlü bir şekilde ilişkili olduğunu tespit etti. Mattson, şöyle anlatıyor:

En büyük çıkarım, erkeklerin cinsel hamleleri ilerletme konusunda kadının belirsiz yanıtını yorumlama biçimlerinin farklılık gösterdiği ve bunun verdikleri cinsel kararları etkilediğidir. Ancak toksik maskülen özellikleri yüksek olanlar gibi belirli erkek tipleri, verilen örnekleri daha rızaya dayalı olarak görme eğilimindeydi, dahası rıza olup olmadığını düşünmeden cinsel yakınlık seviyesini artıracaklarını belirttiler.

Araştırmacılar, saldırgan maskülenitenin toksik masküleniteden ayrılan bir noktası olduğunu da belirtiyor. Saldırgan maskülenite, cinsel istismarla ilişkili bulunan eril tutumların ve kişilik özelliklerinin patolojik bir profilidir. Shaw, şöyle aktarıyor:

Genel olarak saldırgan maskülenite; kadınlar üzerinde cinsel hakimiyet kurma ihtiyacı duyan, kadınlara yönelik şiddete ve saldırgan tutumlara meyilli olan, cinsel saldırıda bulunan ve bunun bahaneleri olan tecavüz mitlerini kabul eden bireyleri ifade eder.

Yüksek düzeyde saldırgan masküleniteye sahip kişiler, romantik ilişkilerinde başkalarına güven duymakta zorlanır ve kendi güvenlikleri için agresif ve "erkeksi" davranışlara öncelik verirler. Bu tür kişilerde psikopati, narsisizm, duygusuz veya acımasız davranışlar sürekli görülür. Sonuç olarak, saldırgan masküleniteye sahip kişilerin cinsel saldırıda bulunma riski yüksek olduğu söylenebilir. Mattson, şöyle diyor:

Gerginlik veya alkol kullanımından kaynaklanabilen pasif tepkiler, rıza tahminlerinde daha geleneksel (tamamen "hayır" demek veya dememek üzerinden ilerleyen) sonuçlar doğursa da erkekler her iki durumda da cinsel yakınlık düzeyini artırmaktan tamamıyla

Ayrıca ulaşılan daha yüksek yakınlık seviyeleri ve ortak alkol tüketimi, daha geleneksel bakış açısına sahip rıza tahminleriyle, yani "hayır" denmemesinin rıza gösterildiği anlamına geldiği fikriyle ilişkilendirilmiştir. Bu da duruma göre pasif yanıta yönelik yorumun değişebileceğini gösterebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Mattson, rıza algılarının mevcut koşullarla, örneğin karşıdaki kişinin söyledikleriyle daha az, kararı veren erkeğin nasıl biri olduğuyla ise çok fazla ilişkisi olduğunu söylüyor.

Toksik maskülenitesi yüksek olanlar veya kişisel olmayan cinselliği (yani karşıdaki kişinin kişilik özelliklerinin veya bu kişiyle olan bağın göz ardı edildiği cinsellik türünü) tercih edenler, durumdan bağımsız olarak eylemleri daha rızaya dayalı algılama eğilimindeydiler. Dahası toksik maskülenite, durumu rızaya dayalı olarak algılayıp algılamamalarından bağımsız olarak erkeklerin kararlarının ne yönde olacağını tahmin etmede oldukça etkiliydi. Mattson, şöyle devam ediyor:

Birlikte değerlendirildiğinde, cinsel bir konuda kadının pasif yanıtı, farklı erkekler tarafından ve farklı durumlarda rıza açısından çok farklı yorumlanabilir. Bu algılar, erkeklerin cinsel anlamdaki karar verme süreçlerini etkilediği için önemlidir. Ancak bulgularımız çoğu durumda erkeklerin bilerek sınırı aştıkları fikrini desteklemektedir.

Mattson ayrıca geleneksel masküleniteyi toksik masküleniteden ayırmanın önemli olduğunu belirtiyor:

İlki, duygusal dayanıklılık gibi özellikler ve erkeklerin alması beklenen "korumacılık" gibi bazı rolleri içerirken ikincisi psikopatik eğilimler, kadın düşmanlığı, daha zayıf veya daha savunmasız bireyler üzerinde hakimiyet kurarak erkeklik iddiasını doğrulama ihtiyacını içeren dar bir özellik kümesidir.

Erkeklerin çıkarına bulunan ve erkeği kadından üstün kabul eden toplumsal hiyerarşi, başkalarının iyiliğini düşünmemek ve "gerçek bir erkek" olduğunu gösterme ihtiyacı; toksik masküleniteyi cinsel saldırı dahil her türlü saldırganlıkla ilişkili kılan özelliklerdir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Araştırmacılar, bu alanda daha fazla çalışma yapmaya devam ediyorlar. Shaw, cinsel kararlar vermeye yönelik teorik modellerini deneysel olarak test etmek için beyin uyarımı ve görüntüleme yaklaşımlarını kullanan araştırmalar yürütüyor.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
11
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat
 • Binghamton University

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İğrenç! 2
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ S. L. Anduze, et al. (2024). Men’s Perception Of Women’s Passive Sexual Responses Impacts Their Decision-Making During Simulated Hookups. Sex Roles, sf: 1-19. doi: 10.1007/s11199-024-01468-z. | Arşiv Bağlantısı
Sıkça Sorulan Sorular

Saldırgan maskülenite, cinsel istismarla defalarca ilişkilendirilen eril tutumların ve kişilik özelliklerinin patolojik bir profilidir.

Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 15/06/2024 11:06:58 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/17767

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Basınç
Goril
Çekirdek
Sağlık Örgütü
Ara Tür
Olumsuz
İyi
Epidemik
Özel Görelilik
Özellikler
Anatomi
Taklit
Deri
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Optik
Yaşam
Factchecking
Tarih
Entropi
Sinirbilim
Kuşlar
Analiz
Hukuk
Radyo
Entomoloji
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
U. Derin. Toksik Maskülen Erkekler Cinsel Rızayı Umursamıyor!. (31 Mayıs 2024). Alındığı Tarih: 15 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/17767
Derin, U. (2024, May 31). Toksik Maskülen Erkekler Cinsel Rızayı Umursamıyor!. Evrim Ağacı. Retrieved June 15, 2024. from https://evrimagaci.org/s/17767
U. Derin. “Toksik Maskülen Erkekler Cinsel Rızayı Umursamıyor!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, 31 May. 2024, https://evrimagaci.org/s/17767.
Derin, Ufuk. “Toksik Maskülen Erkekler Cinsel Rızayı Umursamıyor!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, May 31, 2024. https://evrimagaci.org/s/17767.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close