Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Tohumlu Bitkiler (Spermatophyta)

Tohumlu Bitkiler (Spermatophyta) Johannes Plenio
2 dakika
2,148
Tüm Reklamları Kapat
Tohumlu Bitkiler
 • Bilimsel Adı Spermatophyta
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Tohumlu Bitkiler
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Seed Plants
Taksonomi
 • Bu içerik, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.
 • Gözlem Ekle

Tohumlu bitkiler, yani bilimsel adıyla Spermatofitler 300,000 tür tohum üreten damarlı bitkilere verilen genel isimdir. Embriyofitler yani karasal bikilerin bir alt kümesi olan tohumlu bitkiler sporla değil, tohumlarla çoğalırlar.

Bugün yeryüzündeki mevcut tohumlu bitkileri iki büyük gruba ayrılır: gymnospermler ve angiospermler. Gymnosperm, yani açık tohumlu bitkilerde, tohumun dışında koruyucu bir yapı bulunmaz. Gymnospermler arasında kozalaklı ağaçlar, sikadlar, ginkgolar ve gnetofitler bulunur. Angiosperm, tohumun meyve adı verilen koruyucu bir yapıyla kaplandığı kapalı tohumlu bitkilerdir. Tüm meyvelerin etli olmadığına dikkat etmek önemlidir. Örneğin, fıstıklar sert bir kabukla kaplanmıştır. Bu dış kabuk aslında meyvedir, yerfıstığı ise tohumdur. Angiospermler, Magnoliopsida (dikotiledonlar - çift çenekliler) ve Liliopsida (monokotiledonlar - tek çenekliler) olmak üzere iki sınıftan oluşur ve güllerden zambaklara ve hatta çimenlere kadar tüm çiçekli bitkileri içerir.[1]

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Tohumlu bitkiler bugün yeryüzünde bulunan en yaygın bitkilerdir. Belçika'da bulunan Orta Devonian dönemine ait fosil kayıtlarına göre tohumlu bitkilerin 20 milyon yıl öncesine tarihlendiği düşünülmektedir. Runcaria adı verilen bu bitki türünün tohum zarfı ve poleni ovüle gönderecek bir sistem dışında tohumlu bitkilerin tüm özelliklerini taşıdığı görülmektedir. İlk tohumlu bitkilere pteridosperm yani "tohum eğreltisi" adı verilir, şayet bu bitkilerin eğrelti benzeri yaprakları bulunmaktadır. Bu bitkilere dair en eski fosil kayıtları geç Devonian çağına aittir.

Tohumlu bitkilerin erken ataları olan bu bitkiler ağaçlardan küçük çalılara dek farklı ebatlarda bitkiler olduğu ancak hepsinin eğrelti otuna benzer yaprakları olduğu anlaşılmaktadır. Tohumların erken dönem evrimini kayıt altına almak zor olmakla beraber, bu eğrelti benzeri tohumlu bitkilerden açık tohumlu bitkilerin geliştiğini, evrimsel süreç içerisinde kapalı tohumlu bitkilerin daha çok yayılarak yeryüzünü kapladığını anlayabiliyoruz.[3]

Tüm Reklamları Kapat

Davranış ve Etoloji

Tohumsuz bitkiler, sert bir hücre duvarına sahip tek hücreli zigotlar olan sporlar yoluyla çoğalırlar. Tohumlu bitkiler, embriyonik bir bitkiyi kapsayan sert bir dış dokuya (tohum kabuğu) sahip çok hücreli yapılar olan tohumlar aracılığıyla çoğalır. Tohumlar ayrıca tipik olarak, dormansi ve erken gelişim döneminde embriyoyu beslemek için kullanılan tohum kabuğu içinde besleyici dokuya sahipken, sporların besleyici dokusu yoktur.[2]

Tohumlu bitkilerin genel özellikleri şöyledir:

 • Tohumlu bitkilerin kökleri, gövdeleri, yaprakları ve tohum taşıyan yapıları mevcuttur.
 • Tohum üretirler.
 • Klorofil pigmentleri vardır, dolayısıyla fotosentez yaparlar.
 • Hem ksilem (odunsu) dokusu hem de trakeidlerden oluşan oldukça gelişmiş damarlı dokuları bulunur.

Etimoloji

Spermatofit kelimesi, Yunanca "tohum" anlamına gelen "spérmatos" kelimesi ile "bitki" anlamına gelen "phytón" kelimelerinin birleşiminden oluşur.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
2
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

İçerikle İlgili Sorular
Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 01/12/2023 13:00:37 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/11835

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Anne
Epigenetik
Beslenme
Hastalık Kontrolü
Epistemik
Samanyolu Galaksisi
Kalıtım
Mutasyon
Astrobiyoloji
Gelişim
Irk
Diş Hekimliği
Balık Çeşitliliği
Abiyogenez
Sahte
Doğa Yasaları
Köpek
Zeka
Hız
Kitap
Wuhan Koronavirüsü
Koruma
Genler
Tıp
Egzersiz
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
"Güneş Tanrıçası": Var Olmaması Gereken Bir Parçacık Daha Keşfedildi!
Lisede Öğretilen
Lisede Öğretilen "Mendel Genetiği" TAMAMEN Hatalı mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Tek Eşli vs. Çok Eşli: İnsanlar Hangisi?
Tek Eşli vs. Çok Eşli: İnsanlar Hangisi?
"Marslı" Filmindeki Gerçek Gözyaşları!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
B. Aknam, et al. Tohumlu Bitkiler (Spermatophyta). (28 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 1 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/11835
Aknam, B., Bakırcı, Ç. M. (2022, January 28). Tohumlu Bitkiler (Spermatophyta). Evrim Ağacı. Retrieved December 01, 2023. from https://evrimagaci.org/s/11835
B. Aknam, et al. “Tohumlu Bitkiler (Spermatophyta).” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 28 Jan. 2022, https://evrimagaci.org/s/11835.
Aknam, Bilge. Bakırcı, Çağrı Mert. “Tohumlu Bitkiler (Spermatophyta).” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, January 28, 2022. https://evrimagaci.org/s/11835.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close