Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Terapistinizi Sevmek Zorunda mısınız? Klinik Yardım Aldığınız Terapistinizle Duygusal İlişkiniz Nasıl Olmalı?

Terapistinizi Sevmek Zorunda mısınız? Klinik Yardım Aldığınız Terapistinizle Duygusal İlişkiniz Nasıl Olmalı? Anxiety Solutions CBT
4 dakika
1,042
Tüm Reklamları Kapat

Terapi, benzersiz ve gizemli bir süreç olabilir. Tedaviniz ve terapistiniz hakkında sorularınız olması az görülen bir durum değildir.

Her Terapist-Danışan İlişkisi Farklıdır!

Sorulabilecek ortak bir soru, terapistinizi sevmenin gerekli olup olmadığıdır. Bazı danışanlar, terapistlerine ne kadar bağlı hissettiklerini, onları çok fazla sevip sevmediklerini veya bir arkadaş olarak görüp görmediklerini düşünerek zorlanmış hissedebilir. Bazı danışanlar da terapistlerine hiç bağlanmış hissetmeyebilir, hatta onlarla aynı odada olmaktan rahatsız olabilir. Son gruptaki danışanlar ise terapistlerine karşı biraz kayıtsız hisseder.

Bu senaryolar, terapide neyin "normal" olduğu ve mümkün olan en iyi sonuçları almak için neyin gerekli olduğu konusunda endişelere yol açabilir. Ancak terapistinizi bir arkadaşınız kadar sevmeniz gerekmese de kesinlikle onlardan hoşlanmanız gerekir.

Tüm Reklamları Kapat

Terapistinizi Sevmeli misiniz?

Terapi seanslarınızda, terapistinizden hoşlanmanız gerekip gerekmediğini merak ettiğiniz anlar olabilir. Bu normal bir sorudur.

Özetle evet, terapistinizi sevmelisiniz. Çünkü terapi, her hafta sadece sınırlı bir süre için etkileşimde bulunduğunuz biriyle samimi bir ilişki kurduğunuz bir alandır. Eğer terapistinizi sevmediğinizi düşünüyorsanız, belki de doğru kişiyle çalışmıyorsunuzdur.

Burada kastettiğimiz zoraki bir sevgi değildir! Örneğin terapistinizi sevmeniz önemli olsa da terapistinizi her zaman seveceğinizi beklemek gerçekçi değildir.

Her şeyden önce, terapistinizi sevmenin neden önemli olduğunu ele alalım: Genel olarak hoşlandığınız biriyle çalışmak, terapide bağ kurmanızı kolaylaştırabilir. Bağlanmış hissettiğinizde, terapistinize içinizi açmak daha kolay olabilir. Ayrıca, sevmediğiniz insanlara karşı savunmasız olmanız zordur! Terapistinizden hoşlanmıyorsanız ve bu nedenle onlara bağlanmış hissetmiyorsanız, ilerleme kaydetmeniz zor olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Terapistinizden hoşlanmadığınız zamanlar olabileceğini kabul etmek de çok önemlidir. Terapötik ilişkideki uyumsuzluğa "kopma" denir. Terapistinize onlardan hoşlanmadığınızı söylemek, önemli gelişmelerin yolunu açabilir. Terapiye ihtiyaç duyan birçok insan, sağlıklı çatışma çözümünü deneyimlememiştir veya ilişkilerinde anlaşılmamıştır.

Tedavide konuştuğunuzda, terapist, sağlıklı çatışma çözümü modelleyebilir veya duygularınızı onaylayabilir. Bu da danışanların çatışma çözme becerilerini kullanabilmelerine veya terapi odasının dışında duygularına daha fazla güvenebileceklerini hissetmelerine yol açabilir.

Terapistinizi Ne Kadar Sevmelisiniz?

Terapistinizi sevmek kilit nokta olsa da unutulmaması gereken önemli sınırlar vardır. İlk olarak, terapistiniz arkadaşınız değildir. Terapistiniz, bir arkadaşta bulunmasını istediğiniz özelliklere sahip olabilir veya terapistinizle sıcak bir ilişki kurmuş olabilirsiz. Yine de terapistiniz yasal olarak arkadaşınız olamaz. Bu, terapistlerin ikili ilişkilere girmeme konusundaki etik görevlerinden kaynaklanmaktadır.

İkili ilişki, bir terapistin terapötik ilişkiye ek olarak bir iş, arkadaşlık veya romantik ilişki peşinde koşmasıdır. Bu etik değildir, çünkü terapist ve danışan arasında bir güç dinamiği vardır ve sınırların bulanık olması danışan için rahatsız edici olabilir. Ayrıca ikili ilişki kurmak, danışanın tedavi hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmaz.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Terapistinize Neden Aşık Oluyorsunuz?

Terapistinize karşı aşk hissetmeniz de mümkündür. Terapistinizle bir arkadaşlık veya romantik bir ilişki kurmak için güçlü arzularınız olduğunu fark edebilirsiniz. Bu yaygın olaya "aktarım" denir.

Aktarım, geçmiş duygusal deneyimlerinizle ilgili olabilen ve terapistinize karşı deneyimlediğiniz duygulardır. Örneğin, terapistinize sevgi dolu bir anne özlemi duyabilir ve terapistinizde annenizi görebilirsiniz. Bu nedenle daha derin bir ilişki kurmak için can atabilirsiniz.

Alternatif olarak, terapistiniz size geçmişte birlikte olduğunuz bir partnerinizi hatırlatabilir ve ona karşı romantik duygular geliştirebilirsiniz. Bunları yüksek sesle kabul etmek tabu gibi gelse de terapistler, danışanları bu duyguları yaşadığında onları desteklemek için eğitilmiştir.

Terapistinizi Sevmiyorsanız Ne Yapmalısınız?

Terapistinizi sevmiyorsanız, bunun sebebini düşünün. Terapistiniz sizi yargılıyor mu? Profesyonelce davranmıyor mu? Eğer cevabınız evetse, bu onların sizin için doğru terapist olmadığını gösterebilir.

Doğru terapisti bulmak biraz deneme yanılma gerektirebilir, bu nedenle yeni bir uzman arama zamanının geldiğini düşünüyorsanız cesaretiniz kırılmamalıdır.

Terapistinizden size hayatınızdaki birini hatırlattığı için hoşlanmıyorsanız, bir dakikanızı ayırın ve sizi neyin beklediğini düşünün. Bazen terapistlerimiz bize tanıdığımız ve olumsuz ilişkiler içinde olduğumuz insanları hatırlatabilir. Bu, başka bir aktarım örneğidir.

Tüm Reklamları Kapat

Hoşlanmama duygunuzu terapistinizle tartışmayı deneyin ve bu yükten kurtulun. Eğer hala terapistinizden hoşlanmadığınızı veya bağlantı kuramadığınızı düşünüyorsanız, muhtemelen yeni bir terapist bulmanın zamanı gelmiştir.

Türkiye'deki Bazı Ücretsiz Psikolojik Danışmanlık Merkezleri

Yeni bir terapist aramaya ihtiyaç duyuyorsanız, size yardımcı olabilecek çok sayıda rehber vardır. Ülkemizde bazı belediyeler ücretsiz psikolojik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. Aşağıda bunların bazıları alfabetik olarak sıralanmıştır. Eğer yaşadığınız şehri listede bulamıyorsanız, şehrinizin resmi belediye başkanlığı sitesi üzerinden araştırma yapabilirsiniz.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
24
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 11
 • Merak Uyandırıcı! 5
 • Muhteşem! 3
 • Bilim Budur! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • İnanılmaz 2
 • Güldürdü 1
 • Umut Verici! 1
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • İğrenç! 1
 • Korkutucu! 1
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Verywell Mind | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 15/06/2024 01:45:28 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/13154

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Bilişsel
Veri
Protein
Astrobiyoloji
Astronot
Sağlık
Primat
Yok Oluş
Yüksek
Dil
Aşılar
Cinsel Seçilim
Gün
Evcil Kediler
Venüs
Uterus
Cinsel Yönelim
Halk Sağlığı
Cinsellik Araştırmaları
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Nükleik Asit
Kanıt
İnternet
Etik
Maske Takmak
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
J. C. Heyl, et al. Terapistinizi Sevmek Zorunda mısınız? Klinik Yardım Aldığınız Terapistinizle Duygusal İlişkiniz Nasıl Olmalı?. (11 Kasım 2022). Alındığı Tarih: 15 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/13154
Heyl, J. C., Selamet, G., Bakırcı, Ç. M. (2022, November 11). Terapistinizi Sevmek Zorunda mısınız? Klinik Yardım Aldığınız Terapistinizle Duygusal İlişkiniz Nasıl Olmalı?. Evrim Ağacı. Retrieved June 15, 2024. from https://evrimagaci.org/s/13154
J. C. Heyl, et al. “Terapistinizi Sevmek Zorunda mısınız? Klinik Yardım Aldığınız Terapistinizle Duygusal İlişkiniz Nasıl Olmalı?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 11 Nov. 2022, https://evrimagaci.org/s/13154.
Heyl, Julia Childs. Selamet, Gökalp. Bakırcı, Çağrı Mert. “Terapistinizi Sevmek Zorunda mısınız? Klinik Yardım Aldığınız Terapistinizle Duygusal İlişkiniz Nasıl Olmalı?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, November 11, 2022. https://evrimagaci.org/s/13154.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close