Taşıt Tutmasının Genetik Kökeni Tespit Edildi!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Taşıt tutması, vücudunuzun denge algılayıcı sisteminin parçalarından (iç kulak, gözler ve duyu sinirleri) bazılarının hareket halinde olduğunuzu algılayıp, diğerlerinin algılamamasından kaynaklanan bir hastalıktır. Örneğin, hareket eden bir geminin gövdesindeyseniz, iç kulağınız dalgaların hareketini algılayabilir; ancak gözleriniz bu hareketi görmediği için hareket algılamaz. Duyular arasındaki bu uyuşmazlık, mide bulantısı, baş ağrısı, terleme gibi semptomlarla kendini gösteren taşıt tutmasıyla (veya "hareket hastalığıyla") sonuçlanır. 3 kişiden 1’ini etkileyen taşıt tutmasının kalıtsal olduğu bilindiği hâlde altında yatan genetik faktörler açığa kavuşturulamamıştı.

İlk kez yapılan bir çalışmada 80.000 kişiden alınan genom örneklerinin incelenmesi sonucunda, taşıt tutmasıyla ilişkili 35 genetik faktör bulundu. Denge, göz, kulak ve kafatası gelişimiyle ilgili veya sinir sistemi ve glikoz dengesinde rol alan genlerde bulunan bu faktörler, kadınları 3 kat daha fazla etkiliyor.

 

Not: Bu yazı Motion Sickness adresinden çevrilmiştir.

Köpekler, Yüzünüzdeki Gülümsemeyi Tanıyabiliyor!

Nesne Kalıcılığı Algısı ve Bebekler

Yazar

Şule Ölez

Şule Ölez

Yazar

ODTÜ EEE '88 mezunudur. Evrim Ağacı'nda genel editörlük ve çevirmenlik yapmaktadır. Ayrıca Kırsal Çevre Derneği'nin aktif üyesidir. İlgi alanları Türkçe ve İngilizce dilleriyle başta bitkiler olmak üzere tüm canlılardır.

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim