Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Tarih Öncesi Bir Sinekkuşu Eocypselus rowei

Tarih Öncesi Bir Sinekkuşu Eocypselus rowei
1 dakika
992
Tüm Reklamları Kapat

Her ne kadar havada asılı kalan sinekkuşları ile süzülen karasağanlar birbirlerine yakın akrabalar olsalar da, kanat yapıları ve özellikleri bakımından ayrıldıkları son derece nettir. Bilim insanları bir süredir bu kanat yapılarının nasıl farklılaştığını ve ortak atanın neye benzediğini merak ediyorlardı. Artık arayış sona erdi. 

Yeni keşfedilen (ana görsel olarak verdiğimiz) bir fosil, paleontologların bu sırrı çözmesine ve bu iki türe ait yapboz parçalarını birleştirmelerine yardımcı oluyor. Keşfedilen fosil olan Eocypselus rowei türünün tüyleri ayırt edilebilecek şekilde korunmuştur. Bu sayede kanatların yeniden yapılandırılması, sadece iskelet kullanılarak yapılan canlandırmalardan çok daha isabetli sonuçlar vermektedir.

E. rowei türü, Wyoming'in güney batısında, fosilce zengin olan Green River oluşumunda keşfedildi. Günümüzden 50 milyon yıl önce yaşamıştır ve kafasından kuyruğuna kadar olan mesafe 12.5 santimetreden kısadır. 

Tüm Reklamları Kapat

Tıpkı sinekkuşları ve karasağanlar gibi sert ve sağlam bir humerus (üst kol) kemiğine sahiptir. Ancak yapılan canlandırmaların ortaya koyduğu üzere, E. rowei türünün kanatları, modern akrabalarından farklıdır. Kanat yapısı, iki tür arasında bir geçiş özelliği göstermektedir. Bu da, araştırmacıların Pan-Apodiformes soyunun öncelikle vücutça küçük bir yapı evrimleştirdiğini, sonrasında ise iki farklı kanat yapısına ve uçuş biçimine doğru türleştiğini düşündürmektedir. Araştırma sonuçları Proceedings of Royal Society B dergisinde yayınlanmıştır.

Teşekkür: Duvardaki Tuğla

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • D. T. Ksepka, et al. Fossil Evidence Of Wing Shape In A Stem Relative Of Swifts And Hummingbirds (Aves, Pan-Apodiformes). (5 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 5 Mayıs 2020. Alındığı Yer: The Royal Society | Arşiv Bağlantısı
 • G. Tarlach. Hummingbird Ancestor Reveals Evolution Of Its Unique Flight. (5 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 5 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Discover Magazine | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/05/2024 06:53:29 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1207

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Şeker
İnsan
Balıkçılık
Nörobiyoloji
Yeşil
Kuantum
Mantar
Kanser
İnfografik
Önyargı
Okyanus
Hindistan
Diyabet
Beslenme Bilimi
Uçuş
Sosyal Mesafelendirme
Yumurtalık
Davranış
Samanyolu Galaksisi
Alan
Asteroid
Dışkı
Organizma
Küresel Isınma
Şehir Hastanesi
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Tarih Öncesi Bir Sinekkuşu Eocypselus rowei. (4 Mayıs 2013). Alındığı Tarih: 27 Mayıs 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/1207
Bakırcı, Ç. M. (2013, May 04). Tarih Öncesi Bir Sinekkuşu Eocypselus rowei. Evrim Ağacı. Retrieved May 27, 2024. from https://evrimagaci.org/s/1207
Ç. M. Bakırcı. “Tarih Öncesi Bir Sinekkuşu Eocypselus rowei.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 04 May. 2013, https://evrimagaci.org/s/1207.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Tarih Öncesi Bir Sinekkuşu Eocypselus rowei.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, May 04, 2013. https://evrimagaci.org/s/1207.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close