Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Her ne kadar havada asılı kalan sinekkuşları ile süzülen karasağanlar birbirlerine yakın akrabalar olsalar da, kanat yapıları ve özellikleri bakımından ayrıldıkları son derece nettir. Bilim insanları bir süredir bu kanat yapılarının nasıl farklılaştığını ve ortak atanın neye benzediğini merak ediyorlardı. Artık arayış sona erdi. 

Yeni keşfedilen (ana görsel olarak verdiğimiz) bir fosil, paleontologların bu sırrı çözmesine ve bu iki türe ait yapboz parçalarını birleştirmelerine yardımcı oluyor. Keşfedilen fosil olan Eocypselus rowei türünün tüyleri ayırt edilebilecek şekilde korunmuştur. Bu sayede kanatların yeniden yapılandırılması, sadece iskelet kullanılarak yapılan canlandırmalardan çok daha isabetli sonuçlar vermektedir.

E. rowei türü, Wyoming'in güney batısında, fosilce zengin olan Green River oluşumunda keşfedildi. Günümüzden 50 milyon yıl önce yaşamıştır ve kafasından kuyruğuna kadar olan mesafe 12.5 santimetreden kısadır. 

 

Tıpkı sinekkuşları ve karasağanlar gibi sert ve sağlam bir humerus (üst kol) kemiğine sahiptir. Ancak yapılan canlandırmaların ortaya koyduğu üzere, E. rowei türünün kanatları, modern akrabalarından farklıdır. Kanat yapısı, iki tür arasında bir geçiş özelliği göstermektedir. Bu da, araştırmacıların Pan-Apodiformes soyunun öncelikle vücutça küçük bir yapı evrimleştirdiğini, sonrasında ise iki farklı kanat yapısına ve uçuş biçimine doğru türleştiğini düşündürmektedir. Araştırma sonuçları Proceedings of Royal Society B dergisinde yayınlanmıştır.


Teşekkür: Duvardaki Tuğla

Kaynaklar ve İleri Okuma:

 1. RDF
 2. Royal Society
 3. Discover Magazine
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/12/2019 17:29:18 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1207

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yalnızca başkalarına adanmış bir hayat anlamlıdır.”
Albert Einstein
Geri Bildirim Gönder