Tarih Öncesi Bir Sinekkuşu Eocypselus rowei

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Her ne kadar havada asılı kalan sinekkuşları ile süzülen karasağanlar birbirlerine yakın akrabalar olsalar da, kanat yapıları ve özellikleri bakımından ayrıldıkları son derece nettir. Bilim insanları bir süredir bu kanat yapılarının nasıl farklılaştığını ve ortak atanın neye benzediğini merak ediyorlardı. Artık arayış sona erdi. 

Yeni keşfedilen (ana görsel olarak verdiğimiz) bir fosil, paleontologların bu sırrı çözmesine ve bu iki türe ait yapboz parçalarını birleştirmelerine yardımcı oluyor. Keşfedilen fosil olan Eocypselus rowei türünün tüyleri ayırt edilebilecek şekilde korunmuştur. Bu sayede kanatların yeniden yapılandırılması, sadece iskelet kullanılarak yapılan canlandırmalardan çok daha isabetli sonuçlar vermektedir.

E. rowei türü, Wyoming'in güney batısında, fosilce zengin olan Green River oluşumunda keşfedildi. Günümüzden 50 milyon yıl önce yaşamıştır ve kafasından kuyruğuna kadar olan mesafe 12.5 santimetreden kısadır. 

 

Tıpkı sinekkuşları ve karasağanlar gibi sert ve sağlam bir humerus (üst kol) kemiğine sahiptir. Ancak yapılan canlandırmaların ortaya koyduğu üzere, E. rowei türünün kanatları, modern akrabalarından farklıdır. Kanat yapısı, iki tür arasında bir geçiş özelliği göstermektedir. Bu da, araştırmacıların Pan-Apodiformes soyunun öncelikle vücutça küçük bir yapı evrimleştirdiğini, sonrasında ise iki farklı kanat yapısına ve uçuş biçimine doğru türleştiğini düşündürmektedir. Araştırma sonuçları Proceedings of Royal Society B dergisinde yayınlanmıştır.


Teşekkür: Duvardaki Tuğla

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. RDF
  2. Royal Society
  3. Discover Magazine

Armstrong'dan Gagarin'e Jest!

Sölekant Genomu, Yaşayan Fosiller, Yavaş Evrim ve Su-Kara Geçişi

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder