Tam Üyeliğe Adım Adım: Türkiye CERN'e Ortak Üye Oldu!

Tam Üyeliğe Adım Adım: Türkiye CERN'e Ortak Üye Oldu!
Yazar Dan Noyes
1 dakika
1,507 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Bu haber 6 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

CERN Genel Direktörü Rolf Heuer ve Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden onay gelmesinin ardından, 12 Mayıs 2014 tarihinde CERN Ortak Üyelik sözleşmesini imzaladılar. Profesör Heuer şöyle söyledi:

Türkiye bilimsel cemiyetinin CERN'ün programlarına yönelik 40 yıla yakın bir zamandır süregelen, uzun ve onurlu bir geçmişi var. Dolayısıyla bu, bugün bu imzayı atan kişi olarak benim için bir onurdur.

Bakan Yıldız ise şöyle söyledi:

Türkiye ve Türkiye bilim cemiyeti için bu çok özel bir andır. Bugün CERN'e ortak üyelik imzasını attık. Bu başarı, böylece Türkiye'deki bilim insanlarının onlarca yıldır CERN ve Avrupa'daki bilimsel araştırmalara yaptıkları katkıları yansıtıyor. Bu imzayla birlikte Türkiye ile CERN arasındaki ilişkilerin karşılıklı kazanç çerçevesinde giderek gelişeceğinden eminim.

Türkiye 1961 yılında CERN'e gözlemci üye olmuştu. 2008'de CERN ve Türkiye Atom Enerjileri Kurumu arasında ortaklık anlaşması imzalanmıştı. Böylece yüksek enerji fiziği alanındaki bilimsel ve teknik ortaklık bir adım öteye taşınmıştı. Geçtiğimiz yıllarda Türkiye'deki bilim insanları CERN deneylerinde görev aldılar. Özellikle de CHORUS deneyindeki veri analizinde çok büyük roller üstlendiler.

Günümüzde Türkiye'den fizikçiler, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı içerisinde bulunan ATLAS, ALICE, CMS ve LHCb deneylerinde ve aynı zamanda ISOLDE merkezindeki CAST, NA63 ve OPERA deneylerinde aktif görev almaktadırlar. Dünya LHC Hesaplama Çizelgesi'nde Türkiye 2. seviye bir merkez konumundadır ve şu anda Türkiye'den olup da CERN'de görev alan 110 bilim insanı bulunmaktadır.

Reklamı Kapat

Türkiye'nin ortak üyeliği CERN ile Türkiye bilim cemiyeti arasındaki uzun dönem ortaklık ilişkilerini daha da güçlendirecektir. Ortak üyelik sayesinde Türkiye, CERN Konseyi'nin toplantılarında yer alabilecektir. Dahası bu üyelik, Türkiye'den bilim insanlarının CERN üyesi olmasına izin verecek, CERN'ün eğitim ve kariyer gelişim programlarına dahil olmalarını mümkün kılacaktır. Son olarak bu üyelik sayesinde Türkiye'de iş yapan sanayi kuruluşları CERN ile kontrat imzalayabilecek ve böylece gelişmiş teknolojiler alanında endüstriyel bir işbirliği sağlanayacaktır.

Düzeltmeler: Haberin eski bir versiyonunda "Associate Membership" kavramı "Tam Üyelik" olarak çevrilmiştir. Doğrusu "Ortak Üyelik" olacaktır ve düzeltilmiştir. CERN'ün Ortak Üyelik kavramı, Tam Üyelik'ten bir önceki adımdır. Her Tam Üyelik adayı ülke, yeterli şartları sağladıktan sonra 2 senelik bir deneme sürecinden geçmek zorundadır. Bu sürecin sonunda yaptıklarına bakılarak CERN Tam Üyeleri'nden oluşan konsey, ülkenin Tam Üyelik durumuna layık olup olmadığına karar verir. Bu standart bir prosedürdür.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • İğrenç! 1
 • Korkutucu! 1
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: CERN | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 16/04/2021 03:14:52 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2336

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Homo Sapiens
Doğa Yasası
Hayvan
Canlı Cansız
Ornitoloji
Kurbağa
Evrim Kuramı
Örümcek
Hamilelik
Aşı
Kadın Doğum
Makale
Kan
Yüksek
Diyet
Yavru
Jeoloji
Kök Hücre
Amerika
Kamuflaj
Kuşlar
Köpekbalığı
İnsanın Evrimi
Evrimsel Antropoloji
Afrika
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku