Tam Üyeliğe Adım Adım: Türkiye CERN'e Ortak Üye Oldu!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

CERN Genel Direktörü Rolf Heuer ve Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden onay gelmesinin ardından, 12 Mayıs 2014 tarihinde CERN Ortak Üyelik sözleşmesini imzaladılar. Profesör Heuer şöyle söyledi:

"Türkiye bilimsel cemiyetinin CERN'ün programlarına yönelik 40 yıla yakın bir zamandır süregelen, uzun ve onurlu bir geçmişi var. Dolayısıyla bu, bugün bu imzayı atan kişi olarak benim için bir onurdur."

Bakan Yıldız ise şöyle söyledi:

"Türkiye ve Türkiye bilim cemiyeti için bu çok özel bir andır. Bugün CERN'e ortak üyelik imzasını attık. Bu başarı, böylece Türkiye'deki bilim insanlarının onlarca yıldır CERN ve Avrupa'daki bilimsel araştırmalara yaptıkları katkıları yansıtıyor. Bu imzayla birlikte Türkiye ile CERN arasındaki ilişkilerin karşılıklı kazanç çerçevesinde giderek gelişeceğinden eminim."

Türkiye 1961 yılında CERN'e gözlemci üye olmuştu. 2008'de CERN ve Türkiye Atom Enerjileri Kurumu arasında ortaklık anlaşması imzalanmıştı. Böylece yüksek enerji fiziği alanındaki bilimsel ve teknik ortaklık bir adım öteye taşınmıştı. Geçtiğimiz yıllarda Türkiye'deki bilim insanları CERN deneylerinde görev aldılar. Özellikle de CHORUS deneyindeki veri analizinde çok büyük roller üstlendiler.

Günümüzde Türkiye'den fizikçiler, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı içerisinde bulunan ATLAS, ALICE, CMS ve LHCb deneylerinde ve aynı zamanda ISOLDE merkezindeki CAST, NA63 ve OPERA deneylerinde aktif görev almaktadırlar. Dünya LHC Hesaplama Çizelgesi'nde Türkiye 2. seviye bir merkez konumundadır ve şu anda Türkiye'den olup da CERN'de görev alan 110 bilim insanı bulunmaktadır.

Türkiye'nin ortak üyeliği CERN ile Türkiye bilim cemiyeti arasındaki uzun dönem ortaklık ilişkilerini daha da güçlendirecektir. Ortak üyelik sayesinde Türkiye, CERN Konseyi'nin toplantılarında yer alabilecektir. Dahası bu üyelik, Türkiye'den bilim insanlarının CERN üyesi olmasına izin verecek, CERN'ün eğitim ve kariyer gelişim programlarına dahil olmalarını mümkün kılacaktır. Son olarak bu üyelik sayesinde Türkiye'de iş yapan sanayi kuruluşları CERN ile kontrat imzalayabilecek ve böylece gelişmiş teknolojiler alanında endüstriyel bir işbirliği sağlanayacaktır.

Teşekkür: Onur Alili (Evrim Ağacı Okuru)

Düzeltme: Haberin eski bir versiyonunda "Associate Membership" kavramı "Tam Üyelik" olarak çevrilmiştir. Doğrusu "Ortak Üyelik" olacaktır ve düzeltilmiştir. CERN'ün Ortak Üyelik kavramı, Tam Üyelik'ten bir önceki adımdır. Her Tam Üyelik adayı ülke, yeterli şartları sağladıktan sonra 2 senelik bir deneme sürecinden geçmek zorundadır. Bu sürecin sonunda yaptıklarına bakılarak CERN Tam Üyeleri'nden oluşan konsey, ülkenin Tam Üyelik durumuna layık olup olmadığına karar verir. Bu standart bir prosedürdür.


Yazan: Dan Noyes

Kaynak: Bu yazı CERN sitesinden çevrilmiştir.

Evren'in En Gerçekçi Simülasyonu

NASA 3 Astronotunu Yere İndirecek! (13 Mayıs 2014)

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim