Evrim Ağacı

Tam Üyeliğe Adım Adım: Türkiye CERN'e Ortak Üye Oldu!

Tam Üyeliğe Adım Adım: Türkiye CERN'e Ortak Üye Oldu!

Bu yazı, CERN isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bu haber 6 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

CERN Genel Direktörü Rolf Heuer ve Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden onay gelmesinin ardından, 12 Mayıs 2014 tarihinde CERN Ortak Üyelik sözleşmesini imzaladılar. Profesör Heuer şöyle söyledi:

Türkiye bilimsel cemiyetinin CERN'ün programlarına yönelik 40 yıla yakın bir zamandır süregelen, uzun ve onurlu bir geçmişi var. Dolayısıyla bu, bugün bu imzayı atan kişi olarak benim için bir onurdur.

Bakan Yıldız ise şöyle söyledi:

Türkiye ve Türkiye bilim cemiyeti için bu çok özel bir andır. Bugün CERN'e ortak üyelik imzasını attık. Bu başarı, böylece Türkiye'deki bilim insanlarının onlarca yıldır CERN ve Avrupa'daki bilimsel araştırmalara yaptıkları katkıları yansıtıyor. Bu imzayla birlikte Türkiye ile CERN arasındaki ilişkilerin karşılıklı kazanç çerçevesinde giderek gelişeceğinden eminim.

Türkiye 1961 yılında CERN'e gözlemci üye olmuştu. 2008'de CERN ve Türkiye Atom Enerjileri Kurumu arasında ortaklık anlaşması imzalanmıştı. Böylece yüksek enerji fiziği alanındaki bilimsel ve teknik ortaklık bir adım öteye taşınmıştı. Geçtiğimiz yıllarda Türkiye'deki bilim insanları CERN deneylerinde görev aldılar. Özellikle de CHORUS deneyindeki veri analizinde çok büyük roller üstlendiler.

Günümüzde Türkiye'den fizikçiler, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı içerisinde bulunan ATLAS, ALICE, CMS ve LHCb deneylerinde ve aynı zamanda ISOLDE merkezindeki CAST, NA63 ve OPERA deneylerinde aktif görev almaktadırlar. Dünya LHC Hesaplama Çizelgesi'nde Türkiye 2. seviye bir merkez konumundadır ve şu anda Türkiye'den olup da CERN'de görev alan 110 bilim insanı bulunmaktadır.

Türkiye'nin ortak üyeliği CERN ile Türkiye bilim cemiyeti arasındaki uzun dönem ortaklık ilişkilerini daha da güçlendirecektir. Ortak üyelik sayesinde Türkiye, CERN Konseyi'nin toplantılarında yer alabilecektir. Dahası bu üyelik, Türkiye'den bilim insanlarının CERN üyesi olmasına izin verecek, CERN'ün eğitim ve kariyer gelişim programlarına dahil olmalarını mümkün kılacaktır. Son olarak bu üyelik sayesinde Türkiye'de iş yapan sanayi kuruluşları CERN ile kontrat imzalayabilecek ve böylece gelişmiş teknolojiler alanında endüstriyel bir işbirliği sağlanayacaktır.

Düzeltmeler: Haberin eski bir versiyonunda "Associate Membership" kavramı "Tam Üyelik" olarak çevrilmiştir. Doğrusu "Ortak Üyelik" olacaktır ve düzeltilmiştir. CERN'ün Ortak Üyelik kavramı, Tam Üyelik'ten bir önceki adımdır. Her Tam Üyelik adayı ülke, yeterli şartları sağladıktan sonra 2 senelik bir deneme sürecinden geçmek zorundadır. Bu sürecin sonunda yaptıklarına bakılarak CERN Tam Üyeleri'nden oluşan konsey, ülkenin Tam Üyelik durumuna layık olup olmadığına karar verir. Bu standart bir prosedürdür.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/06/2020 08:33:42 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2336

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Hasta
Tedavi
Deri
Aslan
Büyük Patlama
Hastalık
Carl Sagan
Mers
Sürüngen
Kromozom
Balık Çeşitliliği
Mantar
Video
Maskeler
İspat Yükü
Biyokimya
Evrimleşme
Bağışıklık Sistemi
Bakteri
Jinekoloji
Ses
Organ
Çiftleşme
Evrimsel Psikoloji
Biyoloji
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir gün atomun enerjisini serbest bırakacağız, gezegenler arası yolculuklar gerçekleştireceğiz, ömrü uzatıp, kanseri ve tüberkülozu tedavi edeceğiz; ama en düşük seviyeli kişiler tarafından yönetilmiş olmanın sırrını asla çözemeyeceğiz.”
Anonim
Geri Bildirim Gönder