T. rex Atalarının "S" Şeklindeki Beyin Yapısı

Bu türev bir içeriktir. Yani bu yazının omurgası, National Geographic isimli kaynaktan alınmıştır; ancak anlatım ve konu akışı gibi detaylar Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından güncellenmiş, değiştirilmiş ve/veya geliştirilmiştir. Yazar, kaynaktan alınan metin omurgası üzerine kendi örneklerini, bilgilerini, detaylarını eklemiş, içeriği zenginleştirmiş ve/veya çeşitlendirmiş olabilir. Bu ek kısımlarla ilgili kaynaklar da, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

İsim anlamı "imparator ejderha" olan Dilong cinsi Tyrannosauridae ailesinden dinozorun beyni hakkında yeni gelişmeler gerçekleşti. Kendisi, meşhur Tyrannosaurus'un atalarından biri ve aynı zamanda Tyrannosauridae ailesinin ilkin üyelerinden biri. Öyle ki üzerinde proto-tüy barındırıyor ve ileride kuşlara evrimleşecek theropodlardaki tüylerin öncülü olmuş oluyor. Dolayısıyla Tyrannosaurus'ta da belli bir miktar tüy vardır. Elbette Dilong'un tüyleri, kıllara benziyor ve günümüzde kuşlarda gördüğümüz tüylerden farklı yapıdadır.

Yaklaşık 126 milyon yıl öncesine ait, Çin'in batısında Beipiao şehri yakınlarında keşfedilmiş Dilong paradoxus örneğinde, beyni saran kafatası kısmında ayrıntılı BT (Bilgisayarlı Tomografi) taramaları gerçekleştirildi ve 3D animasyonu oluşturuldu.

Dilong kafatasının ayrıntılı bilgisayarlı tomografi sayesinde 3D analizi.
Dilong kafatasının ayrıntılı bilgisayarlı tomografi sayesinde 3D analizi.
National Geographic

Bu analizler ışığında adeta "S" şekilde bir beyne sahip olduğu anlaşıldı. Kafatasının iç kısmında beyni saran anatomik bölgeler ayrıntılı olarak incelendiği için, kabaca beynin nasıl bir yapıda olduğu anlaşılabiliyor. İncelemelerden sonra beyindeki koku alma bölgesi olan olfaktor merkezinin büyük olduğu fark edildi. Fakat Tyrannosaurus rex kadar büyük değildi. Aslında T. rex'in koku alma duyusunun çok daha güçlü olması muhtemeldir. Böylece Tyrannosauridae ailesindeki üyelerin oldukça güçlü koku duyuları olduğu anlaşıldı. Bu sayede nasıl ekosistemlerinin baskın yırtıcıları olduğu daha iyi anlaşılıyor.

Fakat Dilong'un çeviklik ve denge ile ilişkili beyincikteki (cerebellum) floccus bölgesinin, Tyrannosaurus'tan daha büyük olduğu görülüyor. Zaten 5-6 m yüksekliği olan dev bir yırtıcının, Dilong kadar çevik ve dengeli olması fiziksel olarak beklenmez. Hatta öyle ki yapılan araştırmalara göre T. rex hiç koşamıyor olabilirdi bile! Konu hakkındaki yazımıza buradan erişebilirsiniz.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

Bir yazının daha sonuna geldik. Ancak yeni bir şeyler öğrenmeye devam etmek isterseniz, sizin için seçtiğimiz şu videomuza göz atabilirsiniz:

En Çok İzlenen Son Videomuz Abone Ol Rastgele

Üç Farklı Türün Melezi (Hibriti) Olan Kuş!

Fibroblastlar Yara İyileşmesinde Gündüzleri Daha Aktif!

Biyoloji Genel Editörü

Pedram Türkoğlu

Pedram Türkoğlu

Biyoloji Genel Editörü

Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim görüyor. İlgilendiği bilim dalları paleobiyoloji, zooloji, anatomi, immünoloji, mikrobiyoloji, tıp ve evrimsel biyolojidir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder