Sulcavis geeorum (Dişli Kuş)

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Tür adı: Sulcavis geeorum

Cins Adı: Sulcavis

Klad: Enantiornithes (Dişli Kuşlar)

Sınıf: Aves (Kuşlar)

Yaşadığı Dönem: Erken Kretase (125 - 121 MYÖ)

Bulunduğu Müze: Los Angeles Doğa Tarihi Müzesi

Fosil Alanı: Liaoning, Çin

Tanımlandığı Yıl: 2013

Bilgi: Günümüzde yaşayan kuşların hiçbirinde diş bulunmamaktadır. Günümüzde yapılan analizlerden, kuşların dinozorlarla yakın akraba olduklarını biliyoruz. Dinozorlar, sürüngenlerden ayrıldıktan sonra, hızla çeşitlenmeye başlamışlardır ve bu ilkin süreçte, küçük yapılı teropod dinozorlardan, kuşlar evrimleşmeye başlamıştır. Yani kuşlar, dinozorların sürüngenlerden ayrılmasından hemen sonra, dinozorların kendisinden ayrılmıştır. Bu süreçte, halen diş yapısını koruyan kuşlar, nesiller içerisinde dişlerini yitirmişlerdir; bu dişleri bir anda ortadan kaybolmamıştır. Dolayısıyla bu evrimsel geçişe ait ara fosil türleri bulmayı bekleriz. Ki bilim insanları, özellikle son 15 yılda bu geçiş türlerini fazlasıyla keşfetmişlerdir. Günümüzde, dişlere sahip kuşlar, yani sürüngenlerden kuşlara geçişte rol oynayan 50'den fazla farklı kuş türü tespit edilmiştir. Bunlardan sonuncusu ise, görselde fosilini ve dişlerini net bir şekilde görebileceğiniz Sulcavis geeorum türüdür. Sulcavis cinsinden bulunan tek türdür zaten kendisi. Türün yaşadığı dönemin, tam olarak kuşların evrimine paralel olması da, evrimsel çıkarımların ne kadar doğru olduğunu bir kere daha göstermektedir. Türün bu dişler sayesinde, o dönemde çok daha sık bulunan, sert kabuklu deniz canlılarını parçaladığı düşünülmektedir. Günümüzdeki kuşlarda yapılan genetik analizler, dişlerin oluşumunu kodlayan TALPID2 ve DMP1 gibi genlerin tamamen işlevlerini yitirmiş bir şekilde bulunduğunu göstermektedir. Bu da, yine, evrimsel biyolojinin bilimsel zaferlerinden biridir.

Paleontolojik Bulgular:

İskelet Sistemi:

Rekonstrüksiyonlar:

Teşekkür: Emre Kesikhalı

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. Chiappe, L.M., et al. (2002) Skeletal morphology and systematics of the Cretaceous Euenantiornithes (Ornithothoraces: Enantiornithes). Mesozoic Birds: Above the Heads of the Dinosaurs. Univ. Calif. Press. 240-267.
  2. O'Connor, et al. (2011) A revision of enantiornithine (Aves: Ornithothoraces) skull morphology. Journal of Systematic Palaeontology 9(1): 135-157.
  3. Li, L. Hu, et al. (2007) Alethoalaornithidae fam. nov.: a new family of enantiornithine bird from the Lower Cretaceous of western Liaoning. Acta Palaeontologica Sinica 46(3):365-372.
  4. Sanz, J.L. Chiappe, et al. (2001) A Cretaceous Pellet. Nature 409:98–99.
  5. Discovery

Atların Evriminde Boyutlar...

Atların Evriminde Parmaklar ve Toynak...

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder