Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Matta İncili'nin 14. bölüm, 25. ve 26. bablarında şöyle denir:

"[25] Sabaha karşı İsa, gölün üstünde yürüyerek onlara yaklaştı. [26] Öğrenciler, O’nun gölün üstünde yürüdüğünü görünce dehşete kapıldılar. “Bu bir hayalet!” diyerek korkuyla bağrıştılar."

İsa boyutlarında bir canlının, dolayısıyla İsa'nın su üzerinde yürümesi bilimsel olarak imkansızdır ve hidrodinamiğin tüm temellerine aykırıdır. Hatta birçok sefer sıradan ayakkabılar, özel ayakkabılar ve çıplak ayakla bu tip denemeler yapılmış, her biri başarısız olmuştur. Evrimsel süreçte kazandığımız özellikler, bizlerin su üzerinde yürümesine engel olmaktadır. Su üzerinde yürüyebilmek için ya büyük illüzyonistler gibi akıllıca tasarlanmış hilelere başvurmak zorundasınız, ya da... İnsan harici bir tür olmak zorundasınız.

İnsan-harici tür olmak zorundasınız diyoruz, çünkü "su üzerinde yürümek", hatta "su üzerinde koşmak" son derece mümkün ve olasıdır. Bunu Gerridae ailesine ait ufak su böceklerinde gördüğümüz gibi, Basiliscus cinsine ait Çift İbikli Basilisk Kertenkelesi denen kocaman bir hayvanda da görmekteyiz. Bu kertenkele, suyun yüzey gerilimini kulanarak saatte 5.5 kilometre hızla, yaklaşık 4.5 metre boyunca su üzerinde koşabilir! Hem de bu canlı bu davranışı, İsa'nın söz konusu "su yürüyüşü" efsanesinden 48 milyon yıl kadar önce sergilemeye başlamıştır!

Basilisk kertenkelesi kadar iri bir kertenkelenin su üzerinde yürümesi için suyun yüzey gerilimi yeterli değildir. Bu nedenle evrimsel süreçte bu canlıların ayakları perdeli olacak şekilde değişmiş, bu perdeler içerisine hava dolabilecek şekilde özelleşmiştir. Bu evrimsel adaptasyon, karadaki avcılar tarafından tehdit edilen kertenkelenin, acil durumlarda su üzerinde koşarak hızlı bir şekilde ortamdan uzaklaşmasını mümkün kılmaktadır.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder