Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Emir Bayar
Emir Bayar
11K UP
Üye
2

Zor ve karmaşık konuları daha iyi anlamak için ne yapıyorsunuz?

Oyun geliştiriyorum ve bazen günde 5-6 saatimi ayırıyorum ama bazı konuları cidden aklım alamıyor. Alsa da başka zaman bir yerde kullanırken ya zorluk çekiyorum ya da unutuyorum. Karmaşık ve uzun bir yazıyı daha iyi anlamak için yaptıklarınız nelerdir?
363 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Enes Akıntı
Enes Akıntı
21K UP
Öğrenciyim

Bu her ne kadar kişiden kişiye değişiklik gösterse de bazı temel çözümler var. Kendimden örnek vermek gerekirse; herhangi bir yazıyı, makaleyi okuyup anlamadığımda bir ya da iki gün sonra gelip tekrar okurum, eğer yine anlamazsam konu hakkında yazılan başka kaynaklara göz atarım, çünkü bana kalırsa tek bir kaynağa sabit kalmak sizin bir konu hakkında öğrendiklerinizi oldukça kısıtlar. Bir yazının karmaşıklığı göreceli bir durum olsa da bu karmaşıklığı azaltmak adına yapılacak şeyler var, yine kendimden örnek vermek gerekirse; eğer bir yazı karmaşık ve uzunsa o karmaşıklığı azaltmak adına yazıda geçen karmaşık konuları tek tek araştırmak, böylece konu hakkında kafanızda bir temel oluşturmuş olursunuz. Bence bu basit çözümler bile bir nebze olsun yeterli olacaktır.

4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Hamza Coşkun
Hamza Coşkun
2,233 UP
yazılımcıyım

Bu yazılımcılar arasında sık sık konuşulan bir durum(bkz. burnout). Açıkçası sihirli bir çözümü olduğunu hiç sanmıyorum ama konu hakkında tecrübelerime dayanarak bir kaç şey söyleyebilirim.

Mesleğimiz tamamen zihinle ilgili olduğundan bu işte ilerlerken zorlanmak, boğulmak çok normaldir. Boğulmak iyi değildir fakat doğru yolda olduğumuz anlamına gelir. Meslekte ilerledikçe ve genel bir kültür kazandıkça hem bu duruma alışmaya başlarız hem de artık yeni bir şeyleri tamamen sıfırdan öğrenmeyecek kadar kültür edinmiş oluruz.

İşin gerçeği, insanoğlu tarafından düzenli ve uzun süreli çaba sadece zorlamayla ve ihtiyaç hâlinde ortaya çıkar.

Tüm Reklamları Kapat

-Jules Payot, İrade Terbiyesi

Zihniniz berrak, algılarınız açıksa çok daha geç burnout yaşarsınız. Size bir kaç güzel tool ve website önermeyi çok isterdim fakat bu işin çözümü fizyolojik olmalı.

Alkol ve sigara tüketmeyin. Her gün aynı saatte yatıp kalkın. Midenizi kaliteli yiyeceklerle doldurmaya çalışın(hazır gıda yemeyin) ve en önemlisi egzersiz yapın. Jules Payot, kitabında bu kabak tadı vermiş önerilerin aslında zihin işçileri için ne kadar kritik ve önemli olduğunu, algılarımızı ne kadar açtığını derinlemesine anlatır ve örnekler verir. Direkt İrade Terbiyesi kitabını da okuyabilirsiniz gerçekten yazılımcılar için harika bir kitap. Son bir sözüyle daha bitirmek istiyorum. Umarım faydası dokunmuştur.

Moral açısından kendimizi iyi hissettiğimiz zamanlarda bedenimiz de tıpkı düzgün notalar çalan, akordu iyi yapılmış bir enstrüman gibi olur.

-Jules Payot, İrade Terbiyesi

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close