Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

Zengin olmak mutlu olmak için yeterli midir?

Bu soru Soci Science Grubu tarafından tartışma konusu olarak sorulmuştur.
750 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
4 Cevap
Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge
306K UP
Toprak Mühendisi

Yoruma dayalı ve hayli de pratik bir soru olduğu için site alışkanlıklarına biraz aykırı bir cevap vermek gerekli:

Böyle bir sorunun bir tartışma konusu olarak sunulması bile hayli garip. Çünkü en basit cevap ve dayanak ile çevremizde sayısız zengin var ve bu zengin insanların hepsi, kendilerinden daha az parası olan insanlardan daha mutlu değiller. Mutlu olan var, olmayan var. Yani gerçekten çok ama çok basit bir soru bu. Olur, olmaz, olabilir, yeterlidir vs. gibi cevap ya da yorumlara gerek bile yok. Net cevap: Zenginlik, mutlu olmak için yeterli değildir. Kanıt: Çevremizde gördüklerimiz. Bu kadar.

Tüm Reklamları Kapat

Bunu, kişisel bazda tartışamayız çünkü her insanın hayattan beklentileri farklıdır. Zengin olduğu takdirde mutluluğu yakalayabilecek çok sayıda insan vardır. Ama bunu sosyal, psikolojik, kültürel bir olgu ve genel bir kabul olarak göremez, iddia edemeyiz. Zenginliğin herkesi mutlu edeceğini genel bir doğruymuş gibi söyleyemeyiz.

Ki mutluluk dediğimiz olgu da kavramsaldır. Sabit değildir. İnsanın mutluluk eşiği düşer, yükselir, değişir. Mutlu olmak durum mudur, sürekli midir dönemsel ya da anlık mıdır, bakış mıdır, kişilik midir bunu bile netleştiremeyiz. Dünyanın en zengin ve mutlu insanı iken anneniz ölür ise, çocuğunuz sizi sevmemeye başlar ise, aşık olduğunuz insan sizi umursamaz ise, ülkeniz çalkantılar ve düzensizlikler içinde ise, sevdiğiniz insanlar huzursuz ve mutsuz ise, daha sayabileceğimiz sayısız duruma karşı siz mutlu olmaya devam edebilir misiniz? Etmeye çalışabilir misiniz? Çalışmalı mısınız? Hiç bir şeyi umursamayıp paranızı düşünüp mutlu hissetmeye devam eder misiniz?

Bu soru, cevabı olmayan bir soru. Ama dediğim gibi, bir kural, herkesi kapsayan genel bir yorum olarak iddia edilemez. Zenginlik herkes için mutlu olmaya yeterli değildir.

2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Gayenur Guneş
Gayenur Guneş
2,996 UP
Öğrenci

Zenginlik, birçok insanın hayal ettiği bir şeydir, ancak mutluluğun yalnızca zengin olmakla sınırlı olmadığını söyleyebilirim. Zenginlik, maddi açıdan rahatlık ve bazı imkanlar sunabilir, ancak mutluluğun daha geniş bir kavram olduğunu unutmamak önemlidir.

Mutluluk, kişiden kişiye farklılık gösteren bir deneyimdir ve sadece maddi varlıklardan kaynaklanmaz. Kişinin ilişkileri, sağlığı, amaçları, tutkuları, toplumsal bağlantıları ve kişisel gelişimi gibi faktörler de mutluluğu etkileyebilir. İçsel huzur, sevdiklerimizle bağlantı kurma, anlamlı işler yapma, kişisel büyüme ve tatmin edici ilişkiler gibi unsurlar da mutluluğa katkıda bulunabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Araştırmalar, maddi refahın belirli bir noktadan sonra mutluluğu artırmadığını göstermektedir. Yani, temel ihtiyaçlarımızı karşılayacak düzeyde bir gelire sahip olduğumuzda, daha fazla para ve zenginlik mutluluğumuzu artırmayabilir. Bunun yerine, içsel değerlere ve yaşamın daha anlamlı yönlerine odaklanmak, mutluluğu artırma eğilimindedir.

Sonuç olarak, zengin olmak sadece maddi refahı sağlar, ancak mutluluğun çok yönlü bir deneyim olduğunu unutmamak önemlidir. Gerçek mutluluk, kişinin içsel tatminini, sağlıklı ilişkileri ve anlamlı bir yaşamı kapsayan daha derin ve kapsamlı bir dengeyi gerektirebilir.

3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
x Kişi
x Kişi
223K UP
Jeomorfolog

Soruyu görünce, ilk aklıma gelen Maslow'un ihtiyaçlar listesi oldu. Zenginlik, fizyolojik ve güvenlik ihtiyaçlarımı tamamlar ve çok mutlu olurum. Ama bir süre sonra sahip olduğum şeylerin yanında başka ihtiyaçlarımın da farkına varacağım ve ne yazık ki bunların çoğunu cebimdeki para ile elde edemem. Maddi zenginliğimin yanına, başka zenginlikler eklemem gerekecek. Nedir bu zenginlikler; bilgelik, dürüstlük, akılcılık, ahlak, hoşgörülük, sevme ve sevilme, adil olma v.b.

Maslow'un İhtiyaçlar Hiyerarşisi
Maslow'un İhtiyaçlar Hiyerarşisi
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Gülşen Mangit
İşletme Mezunu, Muhasebeci

"Altın, gümüş, pırlanta, zümrüt, sedef, yakutla kim mutlu olmuş dünyada..." şeklinde devam eden bir şarkı vardı bir zamanlar. Ancak durumu bu kadar romantik izah etmek, soruyu sorana ve cevapları takip edenlere doyurucu gelmeyecektir elbette.

Zenginliğin, mutluluğun yegane kaynağı olduğuna dair bir yanılgı vardır insanoğlunda. Halbuki zengin olmak, mutluluğun kaynağı değil, mutlu insanın mutlu hayatını şekillendirmesine yarayan bir gereçtir sadece.

Tüm Reklamları Kapat

Yıllar önce, insan davranışları ve karakter analizleri üzerine bir dizi amatör çapta araştırma yapmıştım. Çok enteresan ve inanılmaz hoşuma giden, üstelik aklımdaki çelişkilere ışık niteliğinde bir cevaba rastlamıştım. Merak ettiğim şuydu; insanlar her açıdan (maddi durum, statü, fiziki güzellik ve üstünlükler, vs) farklı olmalarına rağmen, mutlu insanları sınıflandıramıyordum. Çok güzel iki insandan biri çok mutluyken, diğeri çok mutsuz olabiliyordu. Ya da varlıklı iki insandan biri çok mutluyken, diğeri çok mutsuz olabiliyordu. Bu negatif durumdakiler için de geçerliydi. Daha da ilginci vasat ve geliri düşük biri, muazzam fiziki özelliklere ya da yüksek maddi gelire sahip kişilerden çok daha mutlu olabiliyordu. Ve bu durum, mutluluk bazında bir sınıflandırma yapmama engel oluyordu. Bunları merak edip araştırma yaparken, kafamda kendimce şekillendirmeme yardım edecek bir bilgi çıktı karşıma kitaplardan birinde "Mutluluk, doğuştan insana kodlanmış bir durumdur. Kime ne kodlandı ise, o mutluluk seviyesinde doğuyor kişi".

O güne dek öğrendiğim bilgilerle, bu bilgiyi birleştirip yorumladığımda, kendimce Evrenin Sırrı'nı çözmüş gibi hissettim. Aşağıdaki grafikte kısaca ifade edebilirim.

Tüm Reklamları Kapat

Mutluluk Grafiği
Mutluluk Grafiği
Kendi Çizimim

Bu grafikte de görüldüğü gibi, kişi doğduğu an kendisine kodlanan mutluluk seviyesi ne ise, stabili de o oluyor. Zaten mutluluğu belirleyen, ne harika zamanlar, ne de berbat zamanlar. Stabil hayatta hangi seviyede ise mutluluğunuz, mutluluk seviyeniz burası.

Bir örnekle açıklamak gerekirse; Düşünün ki büyük ikramiye size vurdu, tüm isteklerinizi gerçekleştirdiniz, ev aldınız, araba aldınız, dünyayı gezdiniz, hayır işleri yaptınız... Sonra? Bir süre sonra bu hayat biçimi sizin normaliniz haline gelecek. Ya da çok kötü bir olayla karşılaştınız, çok üzüldünüz. Bir süre sonra o duruma da alışacak ve o hal de sizin stabiliniz haline gelecek. Dostoyevski'nin de dediği gibi "Önce biraz ağladılar, ama alıştılar şimdi. Aşağılık insanoğlu her şeye alışır!" Çok abartılı bir ifade oldu fakat evet, biz insanoğlu çok çabuk alışırız. Yaşama ayak uydurabilmemizin ve varlığımızı sürdürebilmemizin yegane sebebi de budur aslında. Kısacası her halükarda değişen hayatınızı bir süre sonra kanıksayacak ve stabil mutluluk seviyenize geri döneceksiniz.

Zenginlik, mutluluk getirmez demeyeceğim. Fakat zengin olmak, varlıklı olmak, çok güzel/yakışıklı olmak, çok zeki olmak sizi mutlu etmez! Sadece hayatınızı kolaylaştırır.

3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Dizleriniz Neden Gıcırdıyor?
Dizleriniz Neden Gıcırdıyor?
Elektriği Dokunduğunuz Yere Yönlendiren Küre Nasıl Çalışıyor?
Elektriği Dokunduğunuz Yere Yönlendiren Küre Nasıl Çalışıyor?
Bilgisayar, 1 ve 0'ın Ne Olduğunu Nereden Biliyor?
Bilgisayar, 1 ve 0'ın Ne Olduğunu Nereden Biliyor?
Apollo 11: Astronotları Ölümle Burun Buruna Getiren Hata Nasıl Düzeltildi?
Apollo 11: Astronotları Ölümle Burun Buruna Getiren Hata Nasıl Düzeltildi?
James Webb Uzay Teleskobu'nun İlk Fotoğrafı Neler Gösteriyor?
James Webb Uzay Teleskobu'nun İlk Fotoğrafı Neler Gösteriyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close