Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Zaman makinesi icat edilip geçmişe gidilirse gelecek için sadece 1 ihtimalmi olur yoksa sonsuz sayıdamı?

Şimdi diyelimki bir kişi geçmişe gitti orada hayatını değiştiren bir olayı değiştirdi gelecek anında mı değişir yoksa farklı o geçmişten giden ve seyahat öncesi gelecek değişmeden başka bir zaman boyutu mu oluşur?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Bu soru için tam olarak doğru cevap böyle bir şeyin hiç gerçekleşmeyeceğidir. Bu evren içinde kaos ve bilgi bütünlüğü tutarsızlıklarına yol açacağından böyle bir olaya karar verildiği anda tüm evren kendi üstüne çöker ve geçmiş ve gelecek ile ilgili tüm olay örgüleri ve bilgi bütünlüğü bozulur.

Bunun olası sonuçları hakkında dışarıdan bir gözlemci olamayacağımız için herhangi bir bilgiye sahip değiliz. Şu anda yaşadığımıza göre de bu tür yolculukların olduğu tüm olası evrenler çökmüş ve bu olayın gerçekleşmeyeceği bir evrende yaşıyoruz demektir.

Ayrıca geriye doğru zamanda yolculuk evrenin entropisinde aşırı artışa neden olduğu için imkansıza yakındır.

Bu tür paradoksların zeno paradoksları gibi diğer matematiksel paradokslara göre çözümü daha kolaydır. Çünkü fiziksel sistemlerin davranışları gerçek fiziksel yasalara tabidir ve bu yasalardan ödün verildiği görülmemiştir. Yine de kuantum bilgi kuramının ve evrendeki bilgi korunumu yasalarının, Einstein'in özel relativite teorisi ile herhangi bir açıklaması yoktur.

Bu nedenle şimdilik bilemeyeceğimiz özel birtakım durumlar bu gibi sonuçlara yol açıyor olabilir. Henüz bilmiyoruz.

Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Forbes Zamanda yolculuk, evreni yok eder miydi ?
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Cehalette utanılacak hiçbir şey yoktur. Utanılası olan, cehaleti başkalarına dayatmaktır. Cahil olanlar değil, cehaletini bile bile sonraki nesle aktaranlar suçlanmalıdır.”
Daniel Dennett
Geri Bildirim Gönder