Puan Ver
0
Puan Ver

Zaman durursa ne olur?

Zaman durursa bir şey algılayabilir miyiz? Yoksa algıladığımız şeyi sürekli hisseder miyiz? Zaman durursa her yer birden kararır mı?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Fark etmezsiniz. Zaman durursa, sizin sinir sisteminizdeki iletim de durur. Dolayısıyla zamanın durduğunu anlamazsınız.

Zamanın durması, özel ve genel göreliliğe göre iki biçimde olabilir. İlki, ışık hızında hareket etmenizi gerektirir ki bu kütleniz olduğu için olanaksızdır. Ancak bir foton için zaman kavramı yoktur. Çünkü ışık hızında ilerleyebilen yalnızca odur. İkincisi ise, çok üyük bir kütlenin yakınında iken olur. Karadeliklerin olay ufku dediğimiz şey budur. Bu durumda belirli bir zaman anına sıkışma söz konusudur. Ancak her iki durum da pratikte ölümcüldür.

Bir şekilde pratik sorun aşılır ve insanın zamanı durdurduğunu varsayalım. Siz zamanın durduğunu algılayamaz. Bu olanaksızdır. Çünkü zaman durursa sizin algınız da zamanda donar. Zamnı durdurusanız, yeniden akmasını sağlamanız da bu nedenle olanaksızdır.


Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İki insan, hiçbir zaman birebir aynı kitabı okumamıştır.”
Edmund Wilson
Geri Bildirim Gönder