Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
3
Puan Ver

Zaman bir illüzyon mu?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Zaman(T), tıpkı uzunluk (L) ve kütle(M) gibi doğadaki üç temel kavramdır ve tüm fizik formüllerimiz bu üç kavramdan türemiştir. Yani fiziksel hesaplanabilirlik açısından böyle birşey

Zamanın bir illüzyon olduğu fikri insanlara önce 1905 yılında Einstein'in Özel Rölativite teorisi ile, daha yenilerde ise Holografik Evren teorisi ile sunulmuştur.

Fakat Özel Relativite teorisi fiziksel gerçekliğimizin bizim algılarımızın çok ötesinde olduğunu, buna rağmen fiziksel gerçekliklerini koruduğundan bahseder.

Bu fikir ne kadar uçuk olursa olsun, Evrenin bir yanılsama ya da hologram olduğu teorileri yeni değil. Şimdi, araştırmacılar bu hipotezi kanıtlamaya yönelik kanıtlar bulduğunu iddia ediyorlar.

Southampton Üniversitesi'ndeki teorik fizikçilerden oluşan bir ekip , Büyük Patlama'dan kalan radyasyon kozmik mikrodalga geçmişini (SPK) inceleyerek Evrenimizin bir yanılsama olduğuna işaret ettiğini düşünüyor .

Holografik bir Evren, bir 3D gerçeklik olarak algıladığımız şeyi oluşturan, zaman dahil 2B bir yüzeyde saklanan bilgileri ifade eder. Bu, temel olarak, gördüğünüz ve deneyimlediğiniz her şey bir yanılsama olmasını gerektirir.

Southampton Üniversitesi'nden Kostas Skenderis , “Gördüğünüz, hissettiğiniz ve duyduğunuz her şeyin üç boyutta olduğunu ve zaman algınızın aslında iki boyutlu düz bir alandan kaynaklandığını düşünün ” diyor .

“Bu fikir, bir 3D görüntünün, bir kredi kartındaki hologram gibi bir 2D yüzeyde kodlandığı sıradan hologramlara benzer. Ancak, bu sefer, tüm Evren 2D yüzeye kodlanmış durumdadır. "Bunu basitleştirmenin bir başka yolu 3D filmler üzerinden verilebilir. Bir hologram örneği olmasa da, 3D filmler 3D nesnelerin düz bir 2D ekrandan yanılsamasını yaratıyor.

Yani "Holografik Evren" teorisine göre evrenimiz tıpkı 2 boyutlu sinema filminin 3D film olarak gösterilmesi gibi bize gösterilmektedir. Ya da daha doğrusu biz canlılar bunu böyle algılıyoruz. Bu teorisindeki tek sorun Kuantum Kütle Çekimi teorisine dayanması. Fakat maalesef henüz Kuantum Kütle Çekimi'ni, Özel Rölativite Teorisi ile açıklayamıyoruz.

Her iki teori ayrı ayrı evreni açıklayabilirken bir arada çalışmıyorlar gibi gözükmekte. Bu illüzyonu zamanla fizikteki gelişmeler bize söyleyecek.

Teşekkür
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Wired Evrenimiz bir yanılsama mıdır ?
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Merak güdüsü gelişmemiş bir kişiye bilmediği konuların hepsi önemsiz görünür. Timsahların yaşamı da, Paganini'nin keman konçertosu da...”
Çetin Altan
Geri Bildirim Gönder