Sorulara Dön
3
Astronomi & Kozmoloji

Zaman bir illüzyon mu?

1
319 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Zaman(T), tıpkı uzunluk (L) ve kütle(M) gibi doğadaki üç temel kavramdır ve tüm fizik formüllerimiz bu üç kavramdan türemiştir. Yani fiziksel hesaplanabilirlik açısından böyle birşey

Zamanın bir illüzyon olduğu fikri insanlara önce 1905 yılında Einstein'in Özel Rölativite teorisi ile, daha yenilerde ise Holografik Evren teorisi ile sunulmuştur.

Fakat Özel Relativite teorisi fiziksel gerçekliğimizin bizim algılarımızın çok ötesinde olduğunu, buna rağmen fiziksel gerçekliklerini koruduğundan bahseder.

Bu fikir ne kadar uçuk olursa olsun, Evrenin bir yanılsama ya da hologram olduğu teorileri yeni değil. Şimdi, araştırmacılar bu hipotezi kanıtlamaya yönelik kanıtlar bulduğunu iddia ediyorlar.

Southampton Üniversitesi'ndeki teorik fizikçilerden oluşan bir ekip , Büyük Patlama'dan kalan radyasyon kozmik mikrodalga geçmişini (SPK) inceleyerek Evrenimizin bir yanılsama olduğuna işaret ettiğini düşünüyor .

Holografik bir Evren, bir 3D gerçeklik olarak algıladığımız şeyi oluşturan, zaman dahil 2B bir yüzeyde saklanan bilgileri ifade eder. Bu, temel olarak, gördüğünüz ve deneyimlediğiniz her şey bir yanılsama olmasını gerektirir.

Southampton Üniversitesi'nden Kostas Skenderis , “Gördüğünüz, hissettiğiniz ve duyduğunuz her şeyin üç boyutta olduğunu ve zaman algınızın aslında iki boyutlu düz bir alandan kaynaklandığını düşünün ” diyor .

“Bu fikir, bir 3D görüntünün, bir kredi kartındaki hologram gibi bir 2D yüzeyde kodlandığı sıradan hologramlara benzer. Ancak, bu sefer, tüm Evren 2D yüzeye kodlanmış durumdadır. "Bunu basitleştirmenin bir başka yolu 3D filmler üzerinden verilebilir. Bir hologram örneği olmasa da, 3D filmler 3D nesnelerin düz bir 2D ekrandan yanılsamasını yaratıyor.

Yani "Holografik Evren" teorisine göre evrenimiz tıpkı 2 boyutlu sinema filminin 3D film olarak gösterilmesi gibi bize gösterilmektedir. Ya da daha doğrusu biz canlılar bunu böyle algılıyoruz. Bu teorisindeki tek sorun Kuantum Kütle Çekimi teorisine dayanması. Fakat maalesef henüz Kuantum Kütle Çekimi'ni, Özel Rölativite Teorisi ile açıklayamıyoruz.

Her iki teori ayrı ayrı evreni açıklayabilirken bir arada çalışmıyorlar gibi gözükmekte. Bu illüzyonu zamanla fizikteki gelişmeler bize söyleyecek.

289 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
2
Teşekkür
Paylaş
2
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın