Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
2

Zaman benim ve etrafımdaki her şeyin hareket etmesinden mi ibarettir?

Şu çocuk dizilerinde ki gibi her şey bir anda donsa zaman da gerçekten donmuş mudur? Yoksa bir yerlerde zaman akıyordur ama sadece çevremiz mi hareket etmiyordur.
110 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
3 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot Krononot⁸

Zaman, kütle sahibi tüm cisimlerin etkisinde olduğu 4. boyut olarak kabul ediliyor. Yani cisimlerin hareketi, ya da atomların hareketinden bağımsız olarak, sadece kütle sahibi olmanın maruz kalmaya neden olduğu boyut. Uzayda bir cisim üzerine etkiyen herhangi bir kuvvet yoksa, o cisim hareketsiz kalır. Zaman harekete bağlı olsaydı, hareketsiz cisimler için zaman geçmezdi.

Zaman, kütleçekim in miktarına göre değişir. Kütleye yakın olan noktalarda uzay zaman dokusu daha fazla büküldüğü için zaman yavaş, kütleye uzak noktalarda bükülme azaldığı için kütleye yakın alanlara oranla hızlı akar zaman.

Bu Reklamı Kapat

Zamanı etkileyen ikinci faktör de vektörel hız dır. Cisim fizik evrende hızlandıkça, zaman boyutunda yavaşlar.

Ancak her ihtimalde, kütleye sahip cisimler için zaman boyutu aktiftir.[1]

173 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Jürgen Ehlers. Survey Of General Relativity Theory. Alındığı Tarih: 28 Şubat 2022. Alındığı Yer: spinger.com | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
  • Raporla
Cevap
Egemen Sak
Egemen Sak Sosyal Bilgiler öğretmeniyim. ayrıca tarih bölümünü bitirdim

Aslında bu konuyu kuantum ve fizik kısmına sormanız daha doğru olacaktır.[1]

Bu konun uzmanları bu bölümde pek yer almayabilir.

Bu Reklamı Kapat

Bu bölümde yer alanlar da bu konuda tam bir hakimiyeti olmayabilir.

Aslında evrendeki zaman kavramı bildiğim kadarıyla her yerde tam aynı ölçekte değil. Burda görelilik kavramı giriyor. Bizim şu an kullandığımız sistem "gün" daha çok gezegensel. Ancak zaman ise yıldızımızdan kaynaklı.

Yani güneş daha büyük veya daha küçük olsaydı şu andan daha farklı bir zaman sistemimiz olabilirdi. Tabi buna karadeliğin varlığı ve yakınlığı da etmen. Ancak bu konuda daha doğru ve detaylı bilgiler için dediğim bölüme bu soruyu sormanız daha doğru ve verimli olacaktır

Kaynaklar

  1. Wikipedia. Evrensel Zaman. Alındığı Tarih: 26 Şubat 2022. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
Cevap
Dilrbad .
Dilrbad . yok

zaman çok farklı bir kavram çünkü biz zamanı 3. boyutu deneyimlediğimiz gibi deneyimleyemiyoruz ve asla da deneyimleyemeyeceğiz.

zamanın durması aslında zamanı deneyimlemenin daha doğrusu zaman boyutu içinde hareket etmenin durması demek. zaman durduğu an zaman boyutu için bir bakıma ölmüş oluyorsun.

Bu Reklamı Kapat

bizim zaman deneyimimiz sadece içinde yaşamaktan ibaret bir histen öteye gidemiyor maalesef.

bunu açıklamak istedim soruna cevap vermeden önce.

Bu Reklamı Kapat

zaman aslında senin benim hareket etmemle alakalı değil. biz hareket ettiğimizde uzayda -3.boyutta- hareket etmiş oluyoruz. hareket etmeyi bıraktığımızda zamanda durmuş olmuyoruz. yani oturup hareket etmediğimiz zamanda durmuş ya da zaman durmuş olmuyor.

oturduğumuzda çoook küçük ölçekte zaman bizim için bi tık yavaşlıyor ama bu çoook küçük. yani ço-5 paragraf o-k küçük.

bu örnekte mesela oturan ve yürüyen bir insan arasında zaman farkı oluyor yürüyen insan oturan insana göre daha hızlı oluyor. bu nedenle ışık hızı - bildiğimiz en hızlı şey- bir bakıma görünmez.

bu gerçekten çok uzun bir konu ama kısa cevap olarak aslında evet zaman senin için yani bir insan bir nesne bir gezegen vs. için durabilir ve geri kalan canlılar nesneler için akabilir. bu tamamen senin hızına bağlıdır. ışık hızı ve üzerine bir şekilde çıkarsan görünmez olabilirsin. bir şey hızlandıkça mesela pervane sanki dönmüyor duruyor gibi görünür. bunun en canlı örneği için hızla giden bi arabanın tekerine bakabilirsin sanki dönmüyor gibi görünür.

ama bu bize göre bir anlatım. başka canlılar için bu tamamen bambaşka bir durum olabilir.

umarım yardımcı olabilmişimdir.[1]

Kaynaklar

  1. Wikipedia. Olayların Geçmişten Günümüze Ve Geleceğe Sıralanabileceği Boyut. (14 Haziran 2004). Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et