Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
3
Puan Ver

Yüksek bilinçli olma durumu / hali evrime ya da doğal seçilime ters değil midir?

Bilinci içgüdülerine baskın olan bir hayvan üreyip üreyemeyeceğine karar verebilir ama bir köpek ya da bir güvercin tamamen içgüdülerine bağlı kalarak hayatı boyunca üremeye çalışıyor. Biz çevreye uyum sağlamıyoruz, çevreyi biz şekillendiriyoruz, çevre bize uyum sağlamazsa çevreyi değiştiriyoruz. Demek istediğim şey ajan smith haklı mı?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Yüksek bilinçli olma durumumuz insan evrimini yüksek oranda dengelemiştir. Çünkü eksiklerimizi teknolojimiz ile kapatabiliyoruz. Durum böyle olunca doğa seçim yapamıyor çünkü eksiklerimizi giderebiliyoruz. Yüksek bir yere merdiven ile ulaşabiliriz,tırmanmak için dağcılık ekipmanlarını kullanabiliriz. Yani bir ortama girdiğimiz de Ajan Smith'in de dediği gibi o ortama uyum sağlamıyoruz, o ortamı bizim için uyumlu hale getiriyoruz. Durum böyle olunca insanlar bulundukları ortama adapte olmuyor. Adapte olmadığı için yeni özellik kazanmıyor yada bazı özellikleri de körelmiyor. Bu yüzden nesiller boyunca aktarılan farklılıklar birikmiyor çünkü farklılık olmuyor. Yani şuan insanın yüksek bilinçli olma durumu doğal seçilimin olmasını dolayısıyla evrimi kısıtlayan bir durumdur. Eğer ki insanların bile önüne geçemeyeceği bir sorun ile karşılaşırsak durum değişir tabii ki.

Teşekkür
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Biz insanlar gökten düşmüş melekler değil, yükselmiş kuyruksuz maymunlarız.”
Desmond Morris
Geri Bildirim Gönder