Puan Ver
0
Puan Ver

Yurtdışında ki üniversitelere yüksek lisans için başvururken mezun olunan okulun etkisi ne kadar oluyor?

Öncelikle merhabalar. Trakya üniversitesinde makine mühendisliği 2. Sınıf öğrencisiyim. Şu anki not ortalamam 3,82. Mezun olduktan sonra yurtdışında yüksek lisans yapmak istiyorum. Sizce bu not ortalamasıyla mezun olursam, mezun olduğum okul sebebiyle bir dezavantajım olur mu?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Aslında bu duruma farklı bir bakış açısından bakmak lazım. Şöyle ki Almanya'daki bir teknik üniversiteye başvuru yapacaksın diyelim, kanımca o üniversitenin Trakya Üniversitesine bakış açısı ile İstanbul Teknik Üniversitesine olan bakış açısı farklı değildir. Fark nerede ortaya çıkar? (örnek üzerinden devam ediyorum) - İTÜ'nün müfredatı daha uygundur, İTÜ zamanında yurtdışı ünileri ile bağlantı yapmıştır, derslerini almış olduğun hocaların sana olan referansı, vb gibi şeyler fark yaratır. Demek istediğim dolaylıdır aslında, direkt olarak "Trakya Üniversitesi de neymiş" denilip geçilmez. Sen belli kriterleri sunamıyor olabilirsin üniversitenden kaynaklı olarak. Eğer ciddi bir eksiğinin olduğunu düşünmüyorsan, çekinme sen de dene şansını. Böyle demesi kolay tabii, umarım ekonomik olarak bu sürece hazırsındır.

Kolaylıklar dilerim

Favorilerime Ekle
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Doğa ile savaş halindeyiz. Eğer kazanırsak, kaybedeceğiz.”
Hubert Reeves
Geri Bildirim Gönder