Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
3
Puan Ver

Youtube'daki kırmısı asa serisi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Rastlayan vardır muhtemelen. Son zamanlarda çok karşıma çıkıyor. Düşüncelerinizi merak ettim..

4
1,462 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
4 Cevap

Evrim Ağacı ile ilgisini merak ediyorsanız, birkaç ay önce burada açıklamıştım:"https://evrimagaci.org/soru/kirmizi-asa-isimle-seride-sizin-videolariniz-hedef-alinmis-cevap-verebilir-misiniz-767"

Şahsi kanaatimi yazıda belirtmiştim ama burada da özet geçeyim: Madem x-y-z uzayının dışında düşünmemiz gerekiyor, bu zaten bilim dışı bir konudur ve bilim adamlarının bu konuyla ilgisi beklenemez. Felsefeye girer ve bu konuda herkesin düşüncesi öznellik taşır. Doğa yasalarını uyguladığı iddia edilen binlerce tanrılık bir geçmişi var insanlığın.

Peki, o zaman bu kadar çaba niye?

1,481 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
8
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
8

Seriyi yapan Kafile kanalı Müslüman bir kanal. Dolayısıyla bilim ile İslamiyeti birleştirmek ve bilimin İslamiyet ile ters düşmediğini anlatmak istiyorlar. Bir Müslüman olarak yaptıkları işi tebrik ediyorum. Ancak bu işi yaparken Evrim Ağacı ve Çağrı Mert Bakırcı ya laf atmaları çok saçma olmuş. Çağrı Mert Bakırcının da elbette bir dini görüşü vardır. Ancak sizin gelip laf attığınızda cevap vereceğiniz bir adam değil kendisi.

Yaptıkları bir videoda Çağrı Mert Bakırcıyı Natüralist olarak tanımlamışlar ve Natüralizmi bitirerek Evrim Ağacına laf atmışlar. Bu çok saçma bir davranış. Bir kere Evrim Ağacı bünyesinde ki yöneticiler arasında sadece Çağrı Mert Bakırcı yok. Çağrı abi Natüralist bile olsa diğer yöneticilerin dinlerini bilmiyoruz. Bu yüzden Evrim Ağacına genel olarak laf atmaları çok saçma.

Evrim Ağacı sözler köşküne cevap videosu çekince "Sözler köşküne 1 haftada 2 saatlik video ile cevap verdiniz ama bize 5 aydır cevap veremediniz" diyorlar. Evrim Ağacı ne sözler köşküne ne de Kafileye cevap vermek zorunda değil. Evrim Ağacını Sosyal medyadanakip ediyorsanız bilirsiniz. Sözler köşkü evrim hakkında video çıkarınca herkes Evrim Ağacından cevap beklemişti. Bu istekler Youtoube sayfalarında ki yorumlar kısmında bile baya bir yer kaplıyordu. Evrim Ağacıda bilimsel bilgilerin halka tam oturamamış olduğunu görüp 2 saatlik cevap videosu hazırladı. Zaten sözler köşkünün videosu yarım saatti. Evrim Ağacı da bilimsel bilgilere dayanarak tüm ideaları çürüttü.

Evrim Ağacının sözler köşkü ile çok muhatap olmak istediği falanda yok. Zaten video sonunda "bu videoya cevap verilirse geri cevap videosu çekmeyeceğiz" demişti.

Yani Çağrı Mert Bakırcının kişisel dinine bakıp "Evrim Ağacı Bilimi Natüralistleştirmeye çalışıyor" gibi saçma bir çıkarım yapılamaz. Evrim Ağacını takip eden insanlar farklı dinlerden olabilir. Örneğin ben Müslümanım ancak bu bir ateistin Evrim Ağacı videolarını izleyemeyeceği anlamına gelmez. Youtoube kanalları dışında kendi sitelerinde bile birçok dine mensup insanları bulabilirsiniz. Müslüman, Agnostik, Ateist vb. tüm bu insanlar Evrim Ağacını izliyor ve Evrim Ağacı hiçbir şekilde bu insanları herhangi bir dine veya dinsizliğe davet etmiyor. Çünkü Evrim Ağacının işi herhangi bir dini savunmak değil. Evrim Ağacı bir bilim kuruluşu ve bilimi anlatmaktan başka bir şey yapmıyorlar. Arada sırada din ve bilim arasındaki ilişkiyi anlatsalarda herhangi bir tarafı desteklemiyor veya davet etmiyorlar.

Bu sebeplen bir bilim kuruluşu olan Evrim Ağacı dini tartışmalara girmez. Sözler köşküne cevap vermesinin nedeni hem çok aşırı istek ve bu isteklerden dolayı görülen bilimsel bilginin tam oturamamışlığı hemde konunun evrim oluşudur.

990 görüntülenme
Puan Ver
5
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
5

Anlıyorum bizim işimiz dini mevzulara cevap vermek değil diyorsunuz. Fakat bu video serisinin argümanlarına kim cevap verecek? Açıkcası her ne kadar islam'ın gerçek din olduğunu ispat edemese de. Tanrı'nın varlığına ikna eder nitelikte.

563 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
1

Bu seriye benim kendi cevabım, oynatma listesinin açıklama bölümünde link mevcuttur: https://www.youtube.com/playlist?list=PLiUbW7arEjwrwOcXTgFltQIQU3MjBWsGk

Sorgulayan, gerçeği arayan zihni hür dostlarımız yararlanabilirler. Umarım yardımcı olur.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Karanlıktan korkan bir çocuğu anlayışla karşılarız. Trajedi, aydınlıktan korkan yetişkinlerdir.”
Plato