Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Berke Saka
Üye
0

Young'ın çift yarık deneyinde, gözlem yapılsa, bu gözlemin sonuçları bilgisayara kaydedilse ama kimse sonuçları öğrenmeden yok edilse ne olurdu?

Yani burada elektronların dalga veya tanecik olarak herek etmesinde etkili olan şey gözlem yapmak mı yoksa bu gözlemi karar verme ve zaman çizgisinde ufacık bir değişikliğin kelebek etkisiyle bambaşka bir zaman çizgisi oluşturması yetisine sahip bir canlının görmesi mi?
284 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot
254K UP
Krononot⁸

Young deneyinde sorun olan, gözlemin yapılıyor olması. Burada bir canlının değil, kayıt cihazının gözleminden bahsediyoruz. Deney sayısız kez farklı şartlarda tekrarlandı. Hatta ilk yapılışının üzerinden geçen uzun zaman sonra yeniden bu kez moleküllerle yapıldı.

Biraz da akıllı bir deney düzeneği hazırlandı. Hatta dolaşık parçacıklar bile kullanıldı. Bunun amacı da, aynı anda gönderilen bir parçacığın dalga - tanecik hareketinin gözlemlenmeyip, dolaşık olduğu parçacığın gözlemlenmesi (aynı zamanda gözlemlenmeyen parçacığın bilgisi demek) sonucu nelerin olduğu anlaşılmaya çalışıldı. Doğrudan gözlem yapılmayan bir parçacığın bilgisine dolaylı yoldan (dolaşık parçacık gözlemi ile) ulaşmak yani gözlemek, geçmişi yani gözlem yapılmayan gerçekliği değiştirdiği anlaşıldı.

Bu durum makro evrende anlayabileceğimiz bir şey değil. Zaten makro düzenin kurallarına mahkum olmuş bir zihinle mikro düzeni anlamaya çalıştığımız için -şaşırıyoruz- Çünkü bize göre OLMASI GEREKENler var.

Tüm Reklamları Kapat

Soruda, gözlem yapılan ancak gözlem sonucunun görülmemesi üzerine bir soru sorulmuş. Ancak biliyoruz ki, bilincin bu deneyde bir etkisi yok. Sadece gözlem yapılıyor olması (kamera) sonucu değiştiriyor. Burada da, bilinçli bir gözlemci olmasa kameranın ne anlamı var, kamera yerine bardak da koysaydık aynı sonucu alır mıydık diye sorulacaktır, sorulmalıdır. Ancak konuyu anlamak şimdilik oldukça zor.

142 görüntülenme

Kaynaklar

 1. S. Uzel. Gerçekliğin Ölçülmeden Önce Varolmadığı Deneysel Olarak Kanıtlandı. (4 Temmuz 2015). Alındığı Tarih: 10 Eylül 2021. Alındığı Yer: Bilim Fili | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close