Sorulara Dön
2
Biyoloji & Genetik

Yön bulma esnasında beyinin hangi bölümü etkin şekilde çalışır?

Yer yön bulurken, yeni taşındığımız evden dışarıya çıkıp gezerken evimizi nasıl unutmuyoruz? Beyinin neresi görevli? İnternette sağlıklı bilgiye ulaşamadım. Teşekkür ederim.

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bilişsel psikolojinin araştırma konularından biridir yön bulma konusu. Karmaşık yapısı ve hala aydınlatılmayı bekleyen beynimiz, yön bulma konusunda "hippocampus" adı verilen, limbik sistemin parçalarından biri olan, medial temporal lobda bulunan (şakak bölgesini kapsayan lob) uzun süreli hafıza, uzaysal boyuttan sorumlu beynin önemli sistemlerinden biridir. Üzerine yapılan araştırmalar ise hala devam etmektedir. Hippocampus, CA1, CA2, CA3 ve CA4 şeklinde bölümlerine ayrılmıştır. Uzaysal boyuttan sorumlu olan en önemli CA bölgesi ise içlerinden 1 numaralı olanıdır. Böylelikle yer-yön bulma gibi özellikleri ilk kez 1971 yılında O'Kefee tarafından keşfedilmiş insanlık adına en önemli beyin çalışmalarından biri olmuştur. Hayvanlar üzerinde yapılan sinirsel çalışmalarda ise yuvalarını bulma, yiyeceklerini saklama gibi yön-uzamsal boyuta dayanan faaliyetleri, hippocampuslerindeki primidal hücrelerinde çeşitli ateşlenmeler saptanmıştır. Alzheimer hastalarının çoğunlukla evlerinin yollarını bulamamaların sebeblerinden biri de, hippocampusteki çeşitli lezyonlardan kaynaklanmaktadır. işleyen demir ışıldar mantığından gidersek eğer sağlam, ışıl ışıl parıldıyan hippocampusumuz sayesinde evden çıkarken kaybolmuyoruz, yönümüzü-yerimizi kolayca saptayabiliyoruz. Hatta evimize yakın kestirmelerimiz bile "bilişsel haritalarımız" aracılığıyla saptayabiliyoruz. Primidal sinir hücresi tipi olan ve "Place Cell" yani "Konum Hücreleri" olarak adlandırılan bu sinir hücreleri beyin görüntüleme cihazları sayesinde yönümüzü bulurken aktive olduğu tespit edilmiştir. London College tarafından yapılan çok güzel bir çalışmaya da değinmek istiyorum. Londradaki taksi şoförleri bu çalışmanın başrol oyuncuları olmuştur. Şoförlerden kestirme yolların bilinmesi istenmiştir. Sonuçlar arasında ise, taksi şoförlerinin hippocampuslerindeki büyüklük hatta bu büyüklüğün şoförlük deneyimlerine göre artması bu çalışmdaki en çarpıcı sonuçlar arasındadır.

Son olarak bundan 16 yıl önce yapılan bir çalışmaya göre, Edvard Moser ve May Britt Moser'ın katkılarıyla "Grid Cell" (Grid Hücre) keşfedilmiştir. Bu hücreler "Entorinal Korteks" yani Temporal lobun üzerinde bulunmaktadır. Zihnimizdeki koordinat düzleminden sorumlu olan bu hücreler bir GPS gibi bizi konumumuzu, yollarımızı saptama konusunda bize yardımcı olmaktadır.

0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın