Puan Ver
1
Puan Ver

Yolcu uçaklarının iniş esnasında nasıl yavaşladığı ve yerle ilk temasında teker sisteminin nasıl çalıştığını öğrenebilir miyim?

Uçağın yerle ilk temasında teker sistemlerinin dönmeye kapalı yani frenli olarak bir miktar yerde sürtündüğünü idda edenler oldu bu doğru mu?

1
Anonim 1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Uçakların iniş hızları saatte yaklaşık 270 km civarındadır. Bu yüzden öncelikle, uçağın yere indiğinde tekrar uçmasını engellemek için kanatların üzerinde spoiler denilen hız kesici paneller açılır. Bu paneller hava akımının yönünü değiştirerek uçağın yere indiğinde tekrar havalanmasını engeller. Dolayısıyla uçak yere indiğinde tekerlek frenleri görevini yapabilir. Kanatlar üzerindeki paneller ‘’hız kesici’’ olarak adlandırılır.

Uçağı durdurmak için kullanılan en önemli sistem teker frenleridir. Modern uçaklar arabalardaki gibi disk frenleri kullanır; fakat sadece bir rotor diskine sahip olmak yerine, genellikle 4 veya daha fazla rotor diskine sahiptirler. Bu diskler tekerlerin içinde bulunur. Büyük jetlerin çok fazla tekerleği olmasının nedeni, çok fazla frene sahip olmalarıdır.

Frenlerin daha verimli çalışmasını sağlamak için arabalardaki gibi kayma önleyici bir sistem bulunur. Kaymayı önleyen sistem, temastan sonraki tüm tekerlek hızlarını izler. Bir tekerleğin diğerlerine göre daha yavaş olduğunu gözlemlerse (ki bu patina işaretidir) o tekerleğin frenlenmesini azaltır. Bu sistem yağmur, kar veya buzla kaplanmış pistlerde yavaşlamak için çok etkilidir.

Kaynaklardaki video, inme anında panellerin nasıl açıldığını gösteriyor.

Favorilerime Ekle
1

Kaynaklar

  1. aerosavvy
  2. YouTube İnme anında panellerin nasıl açıldığını gösteren video
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanın var oluşu, okyanus yaşamının bolluğuna bağlıdır. Bacaklarımdan birini bir köpekbalığına kaybettim; ancak onlarsız bir okyanus, her türlü saldırıdan korkutucudur.”
Mike Coots
Geri Bildirim Gönder