Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Yoktan yere enerji yaratabilsek on numara olurdu. Yokmu bu konuya yakın bir sistem?

3
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
3 Cevap

Evrenimizde termodinamik yasaları gibi nedenler ile bu konu tartışmaya kapalı bir şekilde imkansız durumdadır. Bu durumun herhangi bir çok küçük olasılık durumu bile fizik yasalarımızı işlemez hale getirmektedir ve bildiğimiz kadarı ile evrende bu yasaların çalışmadığı bir durum henüz gözlenmemiştir.

Fakat bir umut olması açısından evrenimizin oluşum sürecinde, kendisinden çok daha yüksek boyutlu bir uzaydaki kuantum dalgalanmasında hiçlikten oluştuğu konusunda yeni pek çok teori vardır. Fakat bu teoriler evrenimizin dışında daha yüksek yapılı evrenler olması durumunda geçerlidir.

Bu durumlar ile ilgili genel olarak şu teoriler konuşulmaktadır :

  1. Kuantum belirsizliği sebebiyle, boş uzayda çok kısa bir süreliğine elektron-pozitron çifti var olup yok olabilir. Belirsizlik ilkesi gereğince bu olay ne kadar düşük enerjili olursa olay o kadar uzun sürer. Gravitasyonel alan negatif enerjiye madde is pozitif enerjiye sahiptir. Bu iki değer birbirini götürür ve dolayısıyla evren teorik olarak düz ve sonsuz olur.
  2. Şişmenin genel özelliklerinde biri ise negatif enerjili gravitasyonel kuvvetin inflaton alanın pozitif enerjisiyle ihmal edilebilir ya da sıfır enerji yoğunluğuna sahip bir evren modeli oluşturmasıdır. Şişme sırasında enerji gravitasyonel alandan (ya da geometriden) inflaton alana doğru geçiş gösterir. Bu durumda kütleçekim enerjisi gittikçe azalır ( daha fazla negatif değere kayma görülür). Total inflaton enerjisi ise artar (daha fazla pozitif değere kayma görülür). Fakat her birine ait enerji yoğunlukları sabit kalmaya devam eder. Ve her iki değer de "şişmeye" devam eder. Ne rastlantıdır ki şişme kozmolojik düzeye de madde ve gravitasyonel enerji arasındaki ilginç birbirini götürme ilişkisini açıklar, ki bu durum astronomiksel gözlemler ile de uyumludur (Kaynak : Wikipedia)

Yani kuantum mekaniksel olarak evren sıfır enerji durumundan oluşmuş olabilir ve astronomik gözlemler de bunun olma olasılığının olduğunu göstermektedir. Fakat tüm bu olaylar bizim evrenimiz içinde bildiğimiz kadarı ile mümkün değildir.

Ayrıca bknz : Vakum Enerjisi, Boşluk Potansiyeli

Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. huffpost.com Sıfır Durum Enerjisi

Termodinamiğin 2. yasası, entropinin (düzensizliğin) sürekli arttığını söyler. Yani devirdaim makinesi denen, yoktan enerji üreten veya verimi %100 olan hiçbir makine üretilemez. Yani siz enerjiyi dönüştürürken bile kayıp yaşıyorsunuz ki, yoktan var etmeniz olanaksızdır. Buna en yakın şey, kütleyi enerjiye dönüştürmektir ki yine yoktan var edilmiş olmaz, olamaz.

Teşekkür (1)
Paylaş
0

Bu dediğiniz şey imkansızdır.Evrendeki hiçbir madde evrenin kendiside dahil olmak üzere yoktan var edilemez ve varken de yok edilemez ancak bunlar birbirlerine donüşebilirler buna maddenin sakımı kanunu denir.Einstein'ın ünlü E=MC² denklemine göre madde ve enerji bir madalyonun iki farklı yüzüdür.Madde enerjiye enerji de maddeye dönüşebilir.Bu yüzden enerji de vardan yok yoktan ise asla var edilemez ki bu aynı zamanda termodinamiğin 1.yasası ile çelişir.Termodinamiğin 1.yasası bize evrendeki enerjinin korunduğunu, enerjinin vardan yok yoktan ise var edilemeyeceğini sadece enerjinin "dönüşebileceğini" söyler.Bu bağlamda bakarsak yoktan enerji üretmek fizik yasaları bağlamında imkansızdır.

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim şöyle çalışır: Hata yapmıyorsan, bilim yapmıyorsun demektir. Eğer yaptığın hataları düzeltmiyorsan, kesinlikle bilim yapmıyorsun demektir. Hatalı olduğunu kabul edemiyorsan, hiç yapma daha iyi.”
Anonim
Geri Bildirim Gönder