Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
2

Yoktan yere enerji yaratabilsek on numara olurdu . Yokmu bu konuya yakın bir sistem?

369 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
3 Cevap
Cevap
Özgür Aras
Özgür Aras Fizikçi, Yazılımcı ve Felsefeci

Evrenimizde termodinamik yasaları gibi nedenler ile bu konu tartışmaya kapalı bir şekilde imkansız durumdadır. Bu durumun herhangi bir çok küçük olasılık durumu bile fizik yasalarımızı işlemez hale getirmektedir ve bildiğimiz kadarı ile evrende bu yasaların çalışmadığı bir durum henüz gözlenmemiştir.

Fakat bir umut olması açısından evrenimizin oluşum sürecinde, kendisinden çok daha yüksek boyutlu bir uzaydaki kuantum dalgalanmasında hiçlikten oluştuğu konusunda yeni pek çok teori vardır. Fakat bu teoriler evrenimizin dışında daha yüksek yapılı evrenler olması durumunda geçerlidir.

Bu Reklamı Kapat

Bu durumlar ile ilgili genel olarak şu teoriler konuşulmaktadır :

  1. Kuantum belirsizliği sebebiyle, boş uzayda çok kısa bir süreliğine elektron-pozitron çifti var olup yok olabilir. Belirsizlik ilkesi gereğince bu olay ne kadar düşük enerjili olursa olay o kadar uzun sürer. Gravitasyonel alan negatif enerjiye madde is pozitif enerjiye sahiptir. Bu iki değer birbirini götürür ve dolayısıyla evren teorik olarak düz ve sonsuz olur.
  2. Şişmenin genel özelliklerinde biri ise negatif enerjili gravitasyonel kuvvetin inflaton alanın pozitif enerjisiyle ihmal edilebilir ya da sıfır enerji yoğunluğuna sahip bir evren modeli oluşturmasıdır. Şişme sırasında enerji gravitasyonel alandan (ya da geometriden) inflaton alana doğru geçiş gösterir. Bu durumda kütleçekim enerjisi gittikçe azalır ( daha fazla negatif değere kayma görülür). Total inflaton enerjisi ise artar (daha fazla pozitif değere kayma görülür). Fakat her birine ait enerji yoğunlukları sabit kalmaya devam eder. Ve her iki değer de "şişmeye" devam eder. Ne rastlantıdır ki şişme kozmolojik düzeye de madde ve gravitasyonel enerji arasındaki ilginç birbirini götürme ilişkisini açıklar, ki bu durum astronomiksel gözlemler ile de uyumludur (Kaynak : Wikipedia)

Yani kuantum mekaniksel olarak evren sıfır enerji durumundan oluşmuş olabilir ve astronomik gözlemler de bunun olma olasılığının olduğunu göstermektedir. Fakat tüm bu olaylar bizim evrenimiz içinde bildiğimiz kadarı ile mümkün değildir.

Ayrıca bknz : Vakum Enerjisi, Boşluk Potansiyeli

178 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Huffpost.com. (7 Ağustos 2019). Alındığı Tarih: 7 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
Cevap
Rıdvan Arslan
Rıdvan Arslan Lise öğrencisi

Bu dediğiniz şey imkansızdır.Evrendeki hiçbir madde evrenin kendiside dahil olmak üzere yoktan var edilemez ve varken de yok edilemez ancak bunlar birbirlerine donüşebilirler buna maddenin sakımı kanunu denir.Einstein'ın ünlü E=MC² denklemine göre madde ve enerji bir madalyonun iki farklı yüzüdür.Madde enerjiye enerji de maddeye dönüşebilir.Bu yüzden enerji de vardan yok yoktan ise asla var edilemez ki bu aynı zamanda termodinamiğin 1.yasası ile çelişir.Termodinamiğin 1.yasası bize evrendeki enerjinin korunduğunu, enerjinin vardan yok yoktan ise var edilemeyeceğini sadece enerjinin "dönüşebileceğini" söyler.Bu bağlamda bakarsak yoktan enerji üretmek fizik yasaları bağlamında imkansızdır.

175 görüntülenme
0
  • Raporla
Cevap
Mehmet Türk
Mehmet Türk Akademisyen

Termodinamiğin 2. yasası, entropinin (düzensizliğin) sürekli arttığını söyler. Yani devirdaim makinesi denen, yoktan enerji üreten veya verimi %100 olan hiçbir makine üretilemez. Yani siz enerjiyi dönüştürürken bile kayıp yaşıyorsunuz ki, yoktan var etmeniz olanaksızdır. Buna en yakın şey, kütleyi enerjiye dönüştürmektir ki yine yoktan var edilmiş olmaz, olamaz.

239 görüntülenme
0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et