Sorulara Dön
0
Evrim & Abiyogenez

Yirmi yaş dişleri atalarımızdan bir kalıntı mı?

Ancak Harun Yahya gibi evrim karşıtları yirmi yaş dişlerinin körelmiş olmayıp evrime kanıt olmadığını savunmuşlar.Bunu atalarımızın yumuşak gıdaları tüketmesine değil de son iki yüzyıldaki Sanayi Devrimi ile tüketilen yumuşak gıdalara dayandırıyor Devrim öncesi dişlerin sorun yaratmadığını belirtmiş?

1
117 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Harun Yahya bir din tüccarı ve evrim karşıtı iddiaları tamamen temelsiz ve saçma. Her şeyden önce araştırılıp, çaba harcanıp binbir uğraşla elde edilen bilgileri daha iyisi gelene kadar doğru kabul edip "cahil olduğunu" kabul etmek yerine dogmaları kabul eden, körü körüne savunan ve inandığı dine de zarar veren birisi. Bilim adamları yerine bu şahsı ciddiye almak ne kadar doğrudur onu bir düşünelim.

Bu adam sadece fosillerdeki kaba hatlardan yola çıkarak canlıların milyonlarca yıldır hiç değişmediğini savunup bunların bağımsız ve farklı yönlerden denenerek elde edilen ve her zaman aynı sonucu veren çalışmaları, makaleleri ve bilim adamlarının harcadığı ömürleri hiçe sayıyor. (bir balık fosilini eline alıp "maşallah hiç değişmemiş" demesi de ayrı komedi) Bunun gibi İngilizce bilmemekten yaptığı hatalardan tutun evrimi komplo teorilerine bağlayana kadar bir ton saçma ve asılsız iddiası mevcut. Linkleri aşağıda vereceğim.

Dişlerin körelmesi konusuna gelince, bu konuyu araştırdım ama ben de bir sonuca varamadım.(sanayi devrimi ile ilişkisi hakkında) Fakat bu demek değildir ki bu doğru, e bu doğruysa evrim çürüdü. Dişlerin körelmesinin nedeni (beslenme şekli tabii ki de) bilim insanları tarafından araştırılıp ortaya konulduysa ki böyle de yapıldı, bunu yanlışlayan herhangi bir çok yönlü ve bağımsız çalışmalar yapılıp ortaya konulmadıysa doğru kabul edilir. Bugün sanayi devriminin 20 yaş dişlerinin körelmesine neden olduğuna dair bir bilgi yoksa demek ki sanayi devrimi buna neden olmadı. Gerçekten bunu araştırmak istersek bilimin metodolojisini kullanmamız gerekir, ortaya "hoyor sonoyö dövrömö yopdo bono do kömsö yonloşloyomodo" diye sallamamız değil. İddia doğrulansa bile bu evrimi çürütmez çünkü evrim bir doğa yasasıdır, evrim teorisi ise 20 yaş dişlerinden ibaret değildir. Zaten dişlerinden yaşam şartlarına bağlı olarak ortadan kalkmaya başladığını da kabul ederek kendi ayağına sıkıyor, damlaya damlaya göl olur mantığını anlayamamış herhalde ama neyse.

Sonuca gelirsek iddia asılsız ve bilimdışı. Ben de bu adamı bir zamanlar ciddiye alarak hata ettim. Sizin de zaman kaybetmenizi istemem. Size tavsiyem iddialar ve komplo teorileriyle zaman kaybetmek yerine güvenilir kaynaklardan bilim öğrenmek. Umarım faydalı olabilmişimdir.

1
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et