Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Tunay Yalçıntepe
Üye
0

Yirmi yaş dişleri atalarımızdan bir kalıntı mı?

Ancak Harun Yahya gibi evrim karşıtları yirmi yaş dişlerinin körelmiş olmayıp evrime kanıt olmadığını savunmuşlar.Bunu atalarımızın yumuşak gıdaları tüketmesine değil de son iki yüzyıldaki Sanayi Devrimi ile tüketilen yumuşak gıdalara dayandırıyor Devrim öncesi dişlerin sorun yaratmadığını belirtmiş?
300 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Syper Staria
Syper Staria
8K UP
Lise Öğrencisi

Harun Yahya bir din tüccarı ve evrim karşıtı iddiaları tamamen temelsiz ve saçma. Her şeyden önce araştırılıp, çaba harcanıp binbir uğraşla elde edilen bilgileri daha iyisi gelene kadar doğru kabul edip "cahil olduğunu" kabul etmek yerine dogmaları kabul eden, körü körüne savunan ve inandığı dine de zarar veren birisi. Bilim adamları yerine bu şahsı ciddiye almak ne kadar doğrudur onu bir düşünelim.

Bu adam sadece fosillerdeki kaba hatlardan yola çıkarak canlıların milyonlarca yıldır hiç değişmediğini savunup bunların bağımsız ve farklı yönlerden denenerek elde edilen ve her zaman aynı sonucu veren çalışmaları, makaleleri ve bilim adamlarının harcadığı ömürleri hiçe sayıyor. (bir balık fosilini eline alıp "maşallah hiç değişmemiş" demesi de ayrı komedi) Bunun gibi İngilizce bilmemekten yaptığı hatalardan tutun evrimi komplo teorilerine bağlayana kadar bir ton saçma ve asılsız iddiası mevcut. Linkleri aşağıda vereceğim.

Dişlerin körelmesi konusuna gelince, bu konuyu araştırdım ama ben de bir sonuca varamadım.(sanayi devrimi ile ilişkisi hakkında) Fakat bu demek değildir ki bu doğru, e bu doğruysa evrim çürüdü. Dişlerin körelmesinin nedeni (beslenme şekli tabii ki de) bilim insanları tarafından araştırılıp ortaya konulduysa ki böyle de yapıldı, bunu yanlışlayan herhangi bir çok yönlü ve bağımsız çalışmalar yapılıp ortaya konulmadıysa doğru kabul edilir. Bugün sanayi devriminin 20 yaş dişlerinin körelmesine neden olduğuna dair bir bilgi yoksa demek ki sanayi devrimi buna neden olmadı. Gerçekten bunu araştırmak istersek bilimin metodolojisini kullanmamız gerekir, ortaya "hoyor sonoyö dövrömö yopdo bono do kömsö yonloşloyomodo" diye sallamamız değil. İddia doğrulansa bile bu evrimi çürütmez çünkü evrim bir doğa yasasıdır, evrim teorisi ise 20 yaş dişlerinden ibaret değildir. Zaten dişlerinden yaşam şartlarına bağlı olarak ortadan kalkmaya başladığını da kabul ederek kendi ayağına sıkıyor, damlaya damlaya göl olur mantığını anlayamamış herhalde ama neyse.

Tüm Reklamları Kapat

Sonuca gelirsek iddia asılsız ve bilimdışı. Ben de bu adamı bir zamanlar ciddiye alarak hata ettim. Sizin de zaman kaybetmenizi istemem. Size tavsiyem iddialar ve komplo teorileriyle zaman kaybetmek yerine güvenilir kaynaklardan bilim öğrenmek. Umarım faydalı olabilmişimdir.

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Tiktaalik. (9 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 9 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Kitap Önerisi. (9 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 9 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 3. Yazar Yok. Bir Türün Hiç Evrimleşmediği Iddiası. (9 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 9 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 4. Yazar Yok. Darwin Irkçı Mıydı?. (9 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 9 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close