Sorulara Dön
Bu soru başka bir soruya yönlendirilmiştir: Bu platformda tıbbi bir konu ile ilgili bireysel tavsiye alabilir miyim?
0
Psikoloji & Psikiyatri

Yıllarca tekrarlanan rüyalarda sürekli aynı kişilerin ölmesi neyi ifade eder?

10-14 yaş aralığında rüyamda sıklıkla küçük kız kardeşimin korkuluksuz merdivenden düşüp öldüğünü görürdüm. Yanında onun ikizi erkek kardeşim de olurdu ama o hiç ölmezdi. Şimdi 19 yaşındayım iki yıldır rüyamda annemin öldüğünü görüyorum. İki rüyanın ortak kısmı ölümlerini engellemeye çalışıp engelleyemem. Bunun sebebi nedir acaba?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

merhabalar Gülsüm Boz

rüyaların tam olarak nasıl ve neden oluştuğu günümüzde hala bilimin çözemediği bir bilmecedir. o yüzden sana rüyalar şu şekilde oluşur, şundan dolayı bu rüyaları görüyorsun diyemem, batıl inançlarım olmadığı için daha gerçekçi yaklaşacağım bu konuya.

bunun sebebi travma olabilir geçmişte kötü bir anı yada kafana çok taktığın bir düşünce, anı olabilir. genelde çok olumsuz düşünen insanlar kötü rüya görmeye meyilli oluyorlar(bu benim kendi tecrübem, bilimsel bir gerçek değildir.). mesela kendimden örnek vermem gerekirse, üniversiteyi kazandığım zaman ve hocalarımdan memnun olmadığım andan itibaren, rüyalarımda uyuyakalıp sınavı kaçırdığımı, notlarımın hepsinin FF olduğunu, beni mağdur ettiklerini haftada en az 2-3 kere görüyorum. çünkü bu bende bir travma yarattı, anılarımı anlatamayacağım ama kötü şeyler çok birikti ve bu kafama takmama geceleri rüyama girmesine sebep oluyor. sende de aynısı olabilir, kafana çok takman, geçmişte kötü bir olay yaşaman, kötü olaylar duyman ve kendinin yaşayabileceğini hayal etmen falan çok fazla faktör var.

böyle şeyleri kafana takmamanı tavsiye ediyorum. yaşadığın müddetçe ölümü düşünme, herkes doğar yaşar ölür doğanın kanunu bu. he kimisi erken gider, kimisi geç, kimisi ölümü hak etmez, kimileri ölümü hak eder ama ölmez her şey tıkırında yürümüyor. hayat böyledir, her şey istediğin gibi olmaz, bazıları ise istediğinden daha mükemmel olur. geçmiş geçmişte kaldı, gelecek ise sonsuz değişkenli bir denklem, senin şu anda yapabileceğin en iyi şey ise gereksiz yere endişe ederek yada geçmişe takılı kalarak uykularını mahvetmemen. çünkü böyle şeyler çok gereksiz.

kendine çok çok iyi bak, bilim sana yol göstersin✌️

162 görüntülenme
0
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın