Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
5

Yıldızların parlaklığı sezonlara göre değişiyor mu? Her gün ard arda çok fazla parlayan yıldızın olması normal Mi?

Belkide geçen yıllarda halen demek istediğim gibi parlak yıldızlar olsada fazla dikkat etmiyordum, fakat bu aralar ilgilendiğim için merak ediyorum. (Aynı zamanda bir gezegen olma ihtimali var mı? Öyleyse gözle görülür olması normal midir?) Yani bu bahsettiklerim geçen senelerdede oluyor muydu?
350 görüntülenme
Yıldızların parlaklığı sezonlara göre değişiyor mu? Her gün ard arda çok fazla parlayan yıldızın olması normal Mi?
Yıldızların parlaklığı sezonlara göre değişiyor mu? Her gün ard arda çok fazla parlayan yıldızın olması normal Mi?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Doğaç Çağdaş Çelebi
Fizik okumak isteyen birisi

Yıldızların parlaklığını etkileyen faktörler elbet ki var(Işık kirliliği,hava kirliliği,havanın yoğunluğu...) ama genel olarak değişiklik pek olmaz.

Yıl bazında kıyaslarsak ışık kirliliği günden güne arttığı için ve yıldızlar ile aramızdaki mesafe açıldığı için her geçen gün az da olsa daha sönük şekilde görmeye başlıyoruz.

Her gün art arda çok parlayan yıldızın olması evet normal. Ve muhtemelen o fotoğrafını çektiğin parlak gök cismi yıldız değil de Venüs

Tüm Reklamları Kapat

Geceleri Dünya'dan çıplak gözle bakıldığında Ay'dan sonra en parlak gözüken gök cismi Venüs'tür. Halk arasında Çoban Yıldızı olarak da adlandırılır.

Venüs dışında Dünya'dan çıplak göz ile Mars ve Jüpiteri de gözlemleyebilirsin.

Eğer gökyüzünde baktığın cisimlerin adlarını ve özelliklerini merak ediyorsan SkyView uygulamasını kullanabilirsin.[1]

Kaynaklar

 1. skyview. Skyview. Alındığı Tarih: 14 Mart 2023. Alındığı Yer: SkyView | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close