Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Sefa Said
Üye
1

Yıldızlar(büyük olanlar) kendi içine çöküp kara delik oluyorken, evren başlangıçta big bang ile patlama yerine neden kara deliğe dönüşmedi?

Çünkü madde o kadar yoğun ki hatta tekillik var. Haliyle kara delik seklinde icine çökmesi gerekmiyor muydu? Lütfen çok basit sekilde anlatabilir misiniz?
498 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
İlhan Taşlı
Uzay Bilimleri Takipçisi

Evrenin günümüze kadar bir şekilde var olarak gelmesinin pek çok nedeni vardır. Karanlık Enerji, Karanlık Madde, ilk patlama anındaki enerji (ısı) ve kütle dengesi başrol oyuncularıdır. Aslında sorunuzda yıldızların çöküşünden bahsetmişsiniz ve bu yıldızlar bir anda nedensiz yere çökmüyorlar.

Yıldızların hidrostatik basınç olarak tanımlanan bir dengeleri vardır. Çekirdekte gerçekleşen fisyon enerjisi ve kütle çekim bu dengeyi sağlar. Bu denge yıldızın büyüklüğüne göre 10 milyon yıl veya 5 milyar yıl sürebilir (bu süreler nötron yıldızı veya karadelik oluşturabilecek kadar büyük yıldızların ömrüdür). Ancak denge bozulursa yıldız içine çöker, bu çökmenin akabinde süpernova olarak patlar merkezde kalan kalıntı ya nötron yıldızına (nötron yıldızı da gerekli şartlar oluşursa karadeliğe dönüşebilir) veya karadeliğe dönüşür.

Büyük Patlama ve sonrasında yapılan çalışmalara göre düzenlenen ekli grafiği inceleyin.

Tüm Reklamları Kapat

Büyük Patlama ve Kütle Dengesi
Büyük Patlama ve Kütle Dengesi

Büyük Patlamadan bir nanosaniye ve sonrasına ait bu grafiğe göre; yeşil, siyah ve kırmızı olarak yazılmış rakamların yakınlıkları gerçekten çok şaşırtıcı. Yeşilde belirtilen miktarda gram/santimetreküp kütle değeri olsaydı, evren çok daha hızlı dağılırdı ve evren şimdiki halinden çok daha seyrek görünürdü. Kırmızı değer olsaydı Büyük Çöküş (İng: Big Crunch) yaşanmıştı veya yaşanmak üzereydi. Neyse ki siyah değerde görüldüğü gibi daha dengeli bir kütle değerine sahibiz.

8
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cihan Örgülü
Bilime hobi olarak ilgiliyim.

Büyük patlama anında enerji ve madde ayrılabilir bir noktada değildi. Planck sıcaklığı vardı. (on üzeri otuz iki kelvin) Yani bildiğimiz kuvvetler bile henüz oluşmamıştı. Dolayısıyla içine çökme gibi mekanizmalar için gereken kütle ve kuvvetler bile yoktu. Sorunuza tüm farkları açıklayarak yaklaşamasam da kıyasladığımız ortamlar çok çok farklı diyebilirim.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close