Puan Ver
0
Puan Ver

Yıldırım çarpmaları, paratoner gibi bir cihazlar yardımı ile depolanarak temiz enerji elde edilemez mi?

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

Yıldırımda mikrosaniyeler içinde çok yüksek enerji açığa çıkar. Açığa çıkan enerji belki  bir sene boyunca yüzlerce haneyi idare edebilir ancak bu kadar kısa sürede bu enerjiyi depolayacak sistemin maliyeti, bu hanelerin onlarca yıllık elektrik masrafını geçebilir. Tabi sistemin bakımı, değişeni derken her sene üzerine biraz daha masraf yapılması gerekir. 

Kısaca; göz açıp kapayıncaya kadar şarj edip, aylarca kullanılacak bir depolama sistemi yapmak şu anki teknolojiyle biraz zor gibi.

Favorilerime Ekle
1

Merhabalar,

Yıldırımlar statik yani durgun elektriğe sahiptirler dolayısıyla elektrik enerjisi üretiminde kullanılamazlar. Kullanılamamasının sebebi sürekli olamamalarıdır. Yani elektrik transfer işleminin çok kısa sürelerde gerçekleştirilmesindendir.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Mühendisler, insanlığın çeşitlenen ihtiyaçlarını karşılayabilmek için daha da çok çalışmalıdır.”
Harold Chestnut
Geri Bildirim Gönder