Puan Ver
0
Puan Ver

Yıldırım çarpmaları, paratoner gibi bir cihazlar yardımı ile depolanarak temiz enerji elde edilemez mi?

2
2 Cevap

Yıldırımda mikrosaniyeler içinde çok yüksek enerji açığa çıkar. Açığa çıkan enerji belki  bir sene boyunca yüzlerce haneyi idare edebilir ancak bu kadar kısa sürede bu enerjiyi depolayacak sistemin maliyeti, bu hanelerin onlarca yıllık elektrik masrafını geçebilir. Tabi sistemin bakımı, değişeni derken her sene üzerine biraz daha masraf yapılması gerekir. 

Kısaca; göz açıp kapayıncaya kadar şarj edip, aylarca kullanılacak bir depolama sistemi yapmak şu anki teknolojiyle biraz zor gibi.

1

Merhabalar,

Yıldırımlar statik yani durgun elektriğe sahiptirler dolayısıyla elektrik enerjisi üretiminde kullanılamazlar. Kullanılamamasının sebebi sürekli olamamalarıdır. Yani elektrik transfer işleminin çok kısa sürelerde gerçekleştirilmesindendir.

0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ne zaman bir kitap okusanız, bir yerlerde bir kapı açılır ve içeri daha fazla ışık dolar.”
Vera Nazarian
Geri Bildirim Gönder