Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Caner Kara
Üye
1

Yeryüzüne ulaşan güneş ışıklarının, yeryüzüne düşme açıları neden bu kadar büyük?

Değerli Evrim Ağacı Üyeleri, Güneşten dünyamıza doğru yola çıkan ışıklar, atmosfere girer girmez yoğunluklar arası fark oranında muazzam bir oranla kırılıp giderek kalınlaşan (yoğunlaşan) atmosferde defalarca kırılması ile yeryüzüne dike yakın açılarda inmesi gerekirken, neden açılı iniyor ?
2,099 görüntülenme
Yeryüzüne ulaşan güneş ışıklarının, yeryüzüne düşme açıları neden bu kadar büyük?
Yeryüzüne ulaşan güneş ışıklarının, yeryüzüne düşme açıları neden bu kadar büyük?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ögetay Kayalı
Astrofizikçi

Öncelikle görselin bu durumla bir alakası olmadığını açıklığa kavuşturmak gerek. Görselde gerçekleşen olay, bulutların arasından sızan ışık. Dolayısıyla bulutun oluşturduğu aralık ne yöne doğruysa ışınlar da o yöne doğru olacaktır. Sanırım buradaki kafa karışıklığı bunları delik olarak düşünmekten geliyor, fakat bunlar kalınlığı da olan yapılar. Yatık bir silindir gibi düşünürseniz ve buna üstünden ışık verirseniz, o silindirin doğrultusu boyunca ışık çıkacak, geri kalanlar silindire çarpıp soğurulacaktır.

Bir diğer durum da atmosferde ışığın kırılması. 90 derece olan da vardır olmayan da vardır. Burada iki temel faktörü ele almak gerek. Birincisi Güneş'ten gelen ışınların açısı ki bu bildiğiniz üzere mevsimler ve bulunduğunuz enlem ile alakalı bir durum.

Tüm Reklamları Kapat

Bir diğer faktör de ışığın kırılması ve saçılması. Özellikle Rayleigh ve Mie saçılmalarını ele almak gerekiyor. Atmosfere giren ışık, sadece şu olur şeklinde basit bir işlemden geçmiyor. Aynı zamanda saçılıyor ki bu gökyüzünü mavi görmemizi sağlayan olaydır. Dolayısıyla aslında ışıklar her yöne dağılabiliyor. Bunların hangi yönde ne kadar olacağını hesaplamak bu iki faktöre temelde bağlı olsa da o kadar kolay değil. Bunun yanında atmosferin sürekli aynı yapıda olmadığını (bazen bulutlar, tozlar vb. karıştığını) göz önüne almak gerek.

Özetle, doksan derece gelmesini şart kılacak bir durum yok ama doksan derece de geliyor, herhangi bir derece de geliyor. Gün içinde bile bu değişiyor, aynı saatte bile atmosfere göre değişebilir. Eğer tek bir yönden gelecek olsaydı, sadece Güneş'i görür, atmosferin o maviliğini göremezdik. Zira mavi görebiliyoruz, çünkü oradan da ışık geliyor. Sadece Güneş'in olduğu yönden değil. Bunu biraz düşünecek olursak aksi istikamette çok farklı açılar, yakın istikamette çok farklı açılar olduğunu fark edebiliriz.

328 görüntülenme
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Şaban Tarık İnay
Makine Güvenliği Uzmanı

Sorunuzu görünce ben de merak ettim biraz araştırdım. Atmosferik kırılma ile ilgili bulduğum wiki sayfasını ekleyim. Sayfadaki bilgiler (benim için en azından) ilgi çekici.

"Basınçtaki her 0,9 kPa artış için kırılma yaklaşık% 1 artar ve basınçtaki her 0,9 kPa düşüş için yaklaşık% 1 azalır. Benzer şekilde, kırılma sıcaklıktaki her 3 ° C düşüşte yaklaşık% 1 artar ve sıcaklıktaki her 3 ° C artışta yaklaşık% 1 azalır. "

Tüm Reklamları Kapat

Yani atmosferde aşağı doğru indikçe basınç artacağı için kırılma artmasına karşın bir yandan da sıcaklık artacağı için kırılma azalır. Tabi bunlar birbirini dengelemiyordur muhtemelen. İşin içine nem, türbilans, geliş açısı gibi faktörler girince kaotik bir durum ortaya çıkıyor.

133 görüntülenme

Kaynaklar

 1. wikipedia. Atmospheric Refraction. (27 Şubat 2021). Alındığı Tarih: 27 Şubat 2021. Alındığı Yer: wikipedia | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Uzayda
Uzayda "Aşağı" Yön Ne Tarafta?
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close