Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Caner Kara
Caner Kara Üye
1
Yeryüzüne ulaşan güneş ışıklarının, yeryüzüne düşme açıları neden bu kadar büyük?
Değerli Evrim Ağacı Üyeleri, Güneşten dünyamıza doğru yola çıkan ışıklar, atmosfere girer girmez yoğunluklar arası fark oranında muazzam bir oranla kırılıp giderek kalınlaşan (yoğunlaşan) atmosferde defalarca kırılması ile yeryüzüne dike yakın açılarda inmesi gerekirken, neden açılı iniyor ?
144 görüntülenme
Yeryüzüne ulaşan güneş ışıklarının, yeryüzüne düşme açıları neden bu kadar büyük?
Yeryüzüne ulaşan güneş ışıklarının, yeryüzüne düşme açıları neden bu kadar büyük?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Öne Çıkarılan Cevap
Ögetay Kayalı
Ögetay Kayalı Astrofizikçi

Öncelikle görselin bu durumla bir alakası olmadığını açıklığa kavuşturmak gerek. Görselde gerçekleşen olay, bulutların arasından sızan ışık. Dolayısıyla bulutun oluşturduğu aralık ne yöne doğruysa ışınlar da o yöne doğru olacaktır. Sanırım buradaki kafa karışıklığı bunları delik olarak düşünmekten geliyor, fakat bunlar kalınlığı da olan yapılar. Yatık bir silindir gibi düşünürseniz ve buna üstünden ışık verirseniz, o silindirin doğrultusu boyunca ışık çıkacak, geri kalanlar silindire çarpıp soğurulacaktır.

Bir diğer durum da atmosferde ışığın kırılması. 90 derece olan da vardır olmayan da vardır. Burada iki temel faktörü ele almak gerek. Birincisi Güneş'ten gelen ışınların açısı ki bu bildiğiniz üzere mevsimler ve bulunduğunuz enlem ile alakalı bir durum.

Bir diğer faktör de ışığın kırılması ve saçılması. Özellikle Rayleigh ve Mie saçılmalarını ele almak gerekiyor. Atmosfere giren ışık, sadece şu olur şeklinde basit bir işlemden geçmiyor. Aynı zamanda saçılıyor ki bu gökyüzünü mavi görmemizi sağlayan olaydır. Dolayısıyla aslında ışıklar her yöne dağılabiliyor. Bunların hangi yönde ne kadar olacağını hesaplamak bu iki faktöre temelde bağlı olsa da o kadar kolay değil. Bunun yanında atmosferin sürekli aynı yapıda olmadığını (bazen bulutlar, tozlar vb. karıştığını) göz önüne almak gerek.

Bu Reklamı Kapat

Özetle, doksan derece gelmesini şart kılacak bir durum yok ama doksan derece de geliyor, herhangi bir derece de geliyor. Gün içinde bile bu değişiyor, aynı saatte bile atmosfere göre değişebilir. Eğer tek bir yönden gelecek olsaydı, sadece Güneş'i görür, atmosferin o maviliğini göremezdik. Zira mavi görebiliyoruz, çünkü oradan da ışık geliyor. Sadece Güneş'in olduğu yönden değil. Bunu biraz düşünecek olursak aksi istikamette çok farklı açılar, yakın istikamette çok farklı açılar olduğunu fark edebiliriz.

226 görüntülenme
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
2
  • Raporla
Kabul Edilen Cevap
Şaban Tarık İnay
Şaban Tarık İnay Makine Güvenliği Uzmanı

Sorunuzu görünce ben de merak ettim biraz araştırdım. Atmosferik kırılma ile ilgili bulduğum wiki sayfasını ekleyim. Sayfadaki bilgiler (benim için en azından) ilgi çekici.

"Basınçtaki her 0,9 kPa artış için kırılma yaklaşık% 1 artar ve basınçtaki her 0,9 kPa düşüş için yaklaşık% 1 azalır. Benzer şekilde, kırılma sıcaklıktaki her 3 ° C düşüşte yaklaşık% 1 artar ve sıcaklıktaki her 3 ° C artışta yaklaşık% 1 azalır. "

Yani atmosferde aşağı doğru indikçe basınç artacağı için kırılma artmasına karşın bir yandan da sıcaklık artacağı için kırılma azalır. Tabi bunlar birbirini dengelemiyordur muhtemelen. İşin içine nem, türbilans, geliş açısı gibi faktörler girince kaotik bir durum ortaya çıkıyor.

Kaynaklar

  1. wikipedia. Atmospheric Refraction. (27 February 2021). Alındığı Tarih: 27 February 2021. Alındığı Yer: wikipedia | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
0
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et